سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ Tuesday, 30 May , 2023 ساعت ×
قیمت طلا کماکان در مسیر افزایش حرکت می‌کند
20 آذر 1400 - 12:28
شناسه : 21615
براساس گزارش‌های منتشر شده، نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد تحلیلگران وال استریت بر این باورند که قیمت طلا هفته جاری هنگامی که بانک مرکزی آمریکا تسریع روند تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه را اعلام کند، بعید است کاهش پیدا کند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۳ نفر شرکت کردند و از میان آن‌ها ۴۶ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند و به همین تعداد نظر خنثی داشتند؛ ۸ درصد هم به کاهش قیمت طلا رای دادند.

در این بین، ۱۰۳۹ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آن‌ها ۵۳.۶ درصد به افزایش قیمت طلا و ۲۳.۹ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۲۲.۵ درصد نظری نداشتند.

رویداد مهم هفته جاری نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا خواهد بود. بازارها پس از اظهارات جروم پاول، رییس فدرال رزرو تا حدودی روی تسریع روند تعدیل تدابیر محرک مالی بانک مرکزی آمریکا حساب باز کرده‌اند. پاول هفته گذشته لحن جدی در خصوص تحکیم سیاست پولی داشت و گفت زمان آن رسیده که واژه موقتی را در توصیف تورم حذف کنیم.

در معاملات روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا با هشت دلار و ۱۰ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، در یک هزار و ۷۸۴ دلار و ۸۰ سنت بسته شد و در مقایسه با قیمت نهایی یک هزار و ۷۸۳ دلار و ۹۰ سنت هفته پیش،  اندکی افزایش داشت.

سرمایه‌گذاران هفته گذشته منتظر جدیدترین آمار تورم آمریکا بودند که عامل تعیین‌کننده در آستانه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا به شمار می‌رفت. آمار ماه نوامبر نشان داد قیمت مصرف‌کننده آمریکا با سریع‌ترین روند سالانه در حدود ۴۰ سال اخیر افزایش پیدا کرده و ۶.۸ درصد رشد کرده است. با این حال این تغییر ماهانه کم‌تر از ماه اکتبر بود و با ۰.۸ درصد رشدی که داشت به بازارها این امیدواری را داد که فشارهای قیمت به اوج خود رسیده است.

فیلیپ استرایبل استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوچرز، اظهار داشت: بنده نسبت به قیمت طلا خوش‌بین هستم. همه می‌دانند بانک مرکزی آمریکا چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد و انتظارات تورمی تعدیل خواهد شد. بازده اوراق قرضه پایین‌تر می‌رود و شاخص دلار ملایم‌تر خواهد شد. طلا در مقطع فعلی در موقعیت بهتری قرار داد.

آدریان دی رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی، گفت: تورم به بالاترین حد از سال ۱۹۸۲ رسیده و سرمایه‌گذاران در آستانه بازگشت به سمت طلا برای حفظ دارایی قرار دارند. لذا سرمایه‌گذاران بیشتری درمی‌یابند تورم واقعی است و مدت طولانی‌تری از تصور قبلی استمرار خواهد داشت و بانک مرکزی آمریکا، بانک مرکزی اروپا و بانک‌های مرکزی بزرگ دیگر در مبارزه با این پدیده که باور ندارند وجود دارد، عقب هستند.

دنیل پاویلونیس کارگزار ارشد کالای شرکت آر جی او فیوچرز، بیان کرد: در نهایت بانک مرکزی آمریکا نمی‌تواند اقدامی کند و پیش از افزایش نرخ‌های بهره، باید اجازه دهد اقتصاد داغ شود. اقتصاد آمریکا همچنان پول بیشتری چاپ خواهد کرد و تورم بالاتر می‌رود. اما بانک مرکزی آمریکا نمی‌خواهد کاری کند که بازار سهام آمریکا متلاطم شود. بنابراین برای افزایش نرخ‌های بهره در سال آینده مردد خواهد بود.

دارین نیوسام رییس شرکت دارین نیوسام آنلایز، عنوان کرد: مقاومت اولیه طلا هفته جاری در سطح یک هزار و ۷۹۴ دلار دیده می‌شود و به محض شکسته شدن این سطح، مقاومت بعدی در یک هزار و ۸۰۸ دلار قرار دارد.

مارک چندلر مدیر کل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس یکی از تحلیلگرانی بود که به افزایش قیمت طلا بدبین بود و دلیل آن را مواضع موافق تحکیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا عنوان کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.