چهارشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲ Wednesday, 31 May , 2023 ساعت ×
منطقه ویژه کاشان چشم‌انتظار استقرار صنایع در مرکز کشور
11 دی 1400 - 12:06
شناسه : 22472
منطقه ویژه اقتصادی کاشان با هشت زیرپهنه اختصاص یافته به صنعت و در مساحتی حدود 103 هکتار، با تسریع در فرایند جذب سرمایه‌گذار و توسعه در زیرساخت‌ها، به زودی شاهد استقرار صنایع مختلف در مرکز کشور خواهد بود.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در زیرپهنه‌های منطقه کاشان که با هدف ایجاد شرایط مناسب برای استقرار بخش پایین‌دست صنایع معدنی احداث شده است، ۱۱ رشته صنعتی بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی استاندارد صنعتی (آیسیک) در آن قابل استقرار هستند.

علاوه بر پهنه صنعتی، حدود ۴۰ هکتار به اراضی بندر خشک و پس‌کرانه آن شامل محدوده گمرکی، پایانه صادراتی، انبارها و اراضی ذخیره بندر خشک اختصاص دارد. هشت هکتار به شهرک فناوری با هدف استقرار فعالیت‌های نوآورانه، خلاق و تحقیق و توسعه صنایع و در مجموع ۱۳ هکتار برای استقرار فعالیت‌های خدماتی پشتیبان تولید در نظر گرفته شده است.

تسهیلات ویژه منطقه کاشان برای سرمایه‌گذاران

از تسهیلات ویژه این منطقه می‌توان به سیستم یکپارچه و متمرکز مشاوره سرمایه‌گذاری و صدور مجوز فعالیت همراهی و مشاوره جهت اخذ مجوزهای لازم، واگذاری زمین بر اساس ضوابط ایمیدرو، قطعه‌بندی منعطف و قابل واگذاری، امکان واردات و نگهداری کالا به صورت امانی در انبارهای بندر خشک منطقه بدون محدویت زمانی، معافیت پنج ساله مالیاتی، معافیت از مالیات بر ارزش افزوده، معافیت‌های گمرکی برای واردات مواد اولیه، قطعات و ماشین‌آلات اشاره کرد.

صنایع دارای اولویت استقرار

از جمله صنایع دارای اولویت استقرار در منطقه فوق شامل حوزه های تولید و مونتاژ انواع وسایل نقلیه و تجهیزات جانبی، لوازم خانگی و وسایل برقی، قطعات و آلات فلزی، تولید ماشین‌آلات صنعتی و معدنی، محصولات آرایشی و بهداشتی با مصارف صنعتی و خانگی، مواد شیمیایی و آمیزه‌های پلیمری، دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی و قطعات آن‌ها، انواع قطعات و محصولات پلاستیکی، مواد معدنی فراوری شده، تولید و تکمیل انواع پارچه، نخ و بافندگی منسوجات است.

توسعه تا سال ۱۴۰۲

با استقرار سرمایه‌گذاران و پیمانکاران بخش خصوصی میزان اشتغال‌زایی مستقیم در منطقه در افق سال ۱۴۰۲ به ۴۷۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم به پنج هزار نفر خواهد رسید. توسعه زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی منطقه ویژه اقتصادی کاشان از زمان تصویب طرح جامع در دستور کار قرار گرفته و در مرحله نخست اعتبار سه هزار و ۱۷۰ میلیارد ریالی با تصویب ایمیدرو در سال ۱۴۰۰ برای این منظور تخصیص یافت. پروژه‌های زیرساختی منطقه بر اساس زمان‌بندی دوره‌های پنج ساله و با هدف استقرار هرچه سریع‌تر صنایع و فعالیت‌ها تعریف شده و در حال انجام است.

در مرحله نخست در سال ۱۴۰۰ عملیات اجرایی پروژه‌های زیرساختی شامل آب مصرفی به میزان ۱۰ لیتر بر ثانیه، انجام کنترل سیلاب و روان آب، خط انتقال گاز با ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب، فیبر نوری، راه‌های دسترسی داخلی و بیرونی منطقه و ساختمان اداری، خط انتقال برق و ساختمان گمرک در سال ۱۴۰۱ به اتمام خواهد رسید.

گفتنی است، منطقه ویژه اقتصادی کاشان در شمال غربی استان اصفهان و در مجاورت دو استان قم و مرکزی قرار گرفته و تحت پوشش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.