یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023 ساعت ×
وجود ظرفیت‌های غنی سنگ‌آهن در کشور
02 بهمن 1400 - 9:15
شناسه : 23396
معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هنوز ظرفیت‌های خوبی در زمینه سنگ‌آهن در کشور وجود دارد. لذا اگر بتوانیم مشکلات بخش اکتشافات‌ را حل کنیم، برآورد می‌شود بیش از آنچه در آمارها آمده ظرفیت و ذخایر سنگ‌آهن موجود است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، رضا محتشمی‌پور معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: موضوع تامین سنگ‌آهن در کشور با سطح کنونی اکتشافات انجام شده، به عنوان یک دغدغه مطرح است. از سویی می‌دانیم سطح و عمق اکتشافات صورت گرفته در کشور بسیار پایین بوده، یعنی به‌طور قطع ظرفیت‌های خوبی برای سنگ‌آهن وجود دارد که هنوز کار نشده است.

وی افزود: در همین زمینه، موضوع معادن فرامرزی مثل هر همکاری بین‌المللی دیگری برای کشور از اهمیت برخوردار ویژه است، اما مهم این است که بتوانیم ظرفیت‌های معدنی کشور را در اختیار دیگران قرار داده و به جذب سرمایه‌گذاری بپردازیم و در سایر کشورها به حوزه معدن ورود کنیم.

معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود تقاضاهایی برای فعالیت در معادن دیگر کشورها، گفت:‌ این بخش بکر مانده و کار زیادی در این زمینه انجام نشده است؛ با این حال به معنای تامین سنگ‌آهن از خارج از کشور نیست. پیشرفت هر روزه فناوری‌ها در جهان، به‌طور مرتب این اعداد و ارقام را تغییر می‌دهد و به آمارهای سنگ‌آهن کشور می‌افزاید.

بر اساس مطالعات انجام شده برای تحقق هدف چشم‌انداز ۱۴۰۴ که در آن دستیابی به سالیانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام پیش‌بینی شده، به ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن نیاز است؛ چیزی که به دلیل کافی نبودن اکتشافات، آینده خوبی ندارد. در این صورت و تولید کامل مطابق برنامه‌های واحدهای فولادی، بیش از ۸۰۰ میلیون تن سنگ‌آهن کشور تا سال ۱۴۰۴ مصرف می‌شود.

بر این اساس با استخراج سالیانه ۱۶۶ میلیون تن سنگ‌آهن، ذخایر کشور تقریبا تکافوی حدود ۱۳ سال بعد از افق ۱۴۰۴ را خواهد داد و چندی نمی‌گذرد که ذخایر سنگ‌آهن تمام می‌شود. با این حال، کارشناسان معتقدند: در تعیین میزان ذخایر قابل استحصال برای تولید، باید به مولفه‌های دیگری غیر از مسائل فنی هم توجه کرد، به‌طور مثال بخش عمده‌ای از برداشت و استخراج معادن به عنوان باطله در سر معادن جدا می‌شود.

گفتنی است، اینکه تا چه عیاری را به عنوان باطله، اطلاق و جداسازی کرده و چه درصدی از سنگ را به عنوان کانی شناسایی کنیم و در فراوری از آن بهره‌گیری کنیم، به دو مولفه فناوری و قیمت محصولات بالادستی وابسته است. طبیعی است اگر قیمت‌ها به‌طور نسبی تغییر کرده یا به سمت واقعی شدن قیمت‌ها برویم، آن‌گاه بسیاری از ذخایر، قابلیت استخراج پیدا می‌کنند و در این صورت، پیش‌بینی از عمر معادن سنگ‌آهن و ذخایر موجود تغییر خواهد کرد. همچنین برخی از کارشناسان به باطله‌های معدنی اشاره دارند که بر اساس فناوری‌های قدیمی به عنوان باطله محسوب می‌شدند، اما امروز می‌توان از آن‌ها بهره‌برداری کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.