پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲ Thursday, 30 November , 2023 ساعت ×
وصول ۸۹۲ میلیارد ریال حقوق دولتی معادن در استان مرکزی
01 دی 1399 - 9:20
شناسه : 3653
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت : در آبان ماه سال جاری ۸۹۲ میلیارد ریال حقوق دولتی از محل فعالیت‌های معدنی در استان مرکزی وصول شد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش دنیای معدن، سعید جعفری کرهرودی با اعلام این خبر افزود: در هشت ماهه امسال ۸۹۲ میلیارد ریال حقوق دولتی معادن دراستان مرکزی وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰ درصد رشد داشته است .
وی بیان کرد: براساس قانون معادن و آئین نامه اجرایی مربوط به آن حقوق دولتی بر اساس قیمت ماده معدنی محاسبه می شود و حقوق دولتی معادن مطابق قانون به خزانه دولت واریز می شود و سپس ۱۵ درصد آن برای توسعه فعالیتهای این رشته اقتصادی به استان برگشت داده می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: یکهزار و۱۴۰ میلیارد ریال امسال از سوی بخش خصوصی در معادن استان مرکزی سرمایه گذاری شد که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد قابل توجهی داشته است.
جعفری کرهرودی با بیان اینکه سرمایه گذاری در معادن استان مرکزی از سوی بخش خصوصی بیش از ۲۰۰ فرصت شغلی در این حوزه به دنبال داشته است، افزود: ۲۲ پروانه اکتشاف، ۳۲ گواهی کشف و ۳۱ پروانه بهره برداری معادن نیز امسال در نقاط مختلف این استان صادر شد.
وی با بیان اینکه ذخیره قطعی مواد معدنی استان مرکزی هفت میلیون ۴۷۱ هزار تن ارزیابی می شود، گفت: بیش از ۴۲ نوع ماده معدنی در استان شناسایی شده و امکانات برای استخراج تنگستن، قلع و مولیبدن، طلا، مس، آندالوزیت، مرمریت سیاه، گرانیت، کانی های قیمتی و زینتی شامل فیروزه، کریزوکولا، جاسیر، آزوریت و مالاکیت، عقیق، بلور کوارتز، ارپیمان (سولفور آرسنیک)، بنتونیت و کلسیت در منطقه وجود دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اضافه کرد: معادن کانون محوری در حوزه کسب و کار و درآمدزایی و پیشبرد امور توسعه پایدار است که باید سهم آن ها در حوزه تولید و بالابردن درآمد ناخالص ملی به خوبی دیده شود.
گفتنی است که استان مرکزی با حدود ۵۵۰ معدن و استخراج سالانه ۱۴ میلیون تن ماده معدنی، رتبه هفتم معدنی کشور را به خود اختصاص داده و تاکنون از ۵۷ نوع ماده معدنی موجود در کشور ۴۲ نوع آن در استان مرکزی شناسایی شده است که ۳۵ نوع ماده معدنی در این خطه بهره برداری می شود. بیش از چهار هزار نیروی کار در معادن استان مرکزی فعالیت دارند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.