سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ Tuesday, 30 May , 2023 ساعت ×
کاهش مستمر قدرت خرید مردم امر بی‌سابقه در کشور بود
18 دی 1400 - 12:17
شناسه : 22748
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت پیشین در چند ماه ابتدای سال، ۵۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای تامین هزینه‌های جاری گرفته بود.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری مهر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، اظهار داشت: دولت سیزدهم طی شهریورماه ۱۴۰۰ در شرایطی شروع به کار کرد که کشور در حال تجربه تورم بسیار بالا برای چهارمین سال پیاپی بودیم، امری که در ۷۰ سال اخیر، بی سابقه بود. پیش از این و در دوران جنگ تحمیلی یا دوران سازندگی تجربه تورم بالا را داشتیم که هر کدام بلافاصله کنترل شده بودند، اما اینکه چهار سال مداوم شاهد کاهش مستمر قدرت خرید مردم باشیم، کاملا بی‌سابقه بود.

وی افزود: دولت سیزدهم در این شرایط و در حالی شروع به کار کرد که دولت پیشین در چند ماه ابتدای سال، ۵۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای تامین هزینه‌های جاری گرفته بود و علاوه بر افزایش بی‌سابقه نرخ‌ها، شاهد کمبود برخی کالاها در سطح شهرهای بزرگ و تشکیل صف‌های طولانی برای تهیه اقلامی مثل مرغ بودیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: عمده این چالش‌ها، به عنوان میراث برخی کوتاهی‌ها و اشتباهات دولت پیشین و نیز فشارهای ناجوانمردانه وارده از سوی دشمنان خارجی، به طور کامل به دولت جدید منتقل شد به نحوی که بخش بزرگی از جلسات ستاد اقتصادی دولت را به پیدا کردن راه حلی برای گذر از آن‌ها بدون استقراض از بانک مرکزی اختصاص دادیم.

خاندوزی با بیان اینکه خلق بی ضابطه پول توسط نظام بانکی و اضافه خرجی‌های دولت، دو منشا اصلی تورم هستند، بیان کرد: در چهار ماه نخست فعالیت دولت، وقت و توان بسیار زیادی در درجه اول صرف کنترل نرخ ارز در شرایطی شد که عده‌ای می‌کوشیدند در آستانه مذاکرات وین، با افزایش مصنوعی قیمت آن، تیم مذاکره‌کننده کشور را تحت فشار قرار دهند.

وی کنترل مخارج دولت و ایجاد منابع جدید برای تامین هزینه‌ها و کنترل خلق بی‌ضابطه پول بانکی را به عنوان دو هدف اصلی جلسات دولت طی چهار ماه اخیر مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: ثمره این تلاش‌ها، کشیده شدن ترمزِ تورم و دیگر موتورهای بی‌ثبات‌کننده اقتصاد کشور بود که اولین بروز ظاهری آن، همین کاهش تورم نقطه به نقطه در آذرماه است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: از جمله نتایج تلاش‌های بی وقفه و شبانه روزی همکاران در وزارت اقتصاد و تیم اقتصادی دولت این بود که سرانجام حدود یکماه قبل، موفق شدیم در شرایط محرومیت از درآمدهای نفتی، پاداش پایان خدمت معلمان بازنشسته سال ۱۳۹۹ را پرداخت کنیم.

خاندوزی عنوان کرد: همه این تلاش‌ها در شرایطی صورت گرفته و به نتایج اولیه رسیده است که دشمن همه تلاش خود را به کار بسته تا ثابت کند، حتی از دولت انقلابی هم کاری برای رفع مشکلات بر نمی‌آید و با این وسیله مردم را دچار ناامیدی کند.

شناسایی هزاران مؤدی دارای فرار مالیاتی در چند ماه اخیر

وزیر اقتصاد اذعان داشت: به آسانی می‌توانیم یقه کارمندان دولت، تولیدکنندگان و حتی کسبه خرد را بگیریم، اما افرادی فاقد نشانی روشن هستند که از محل افزایش قیمت‌ها، درآمدهای زیادی کسب می‌کنند و متاسفانه در تور مالیاتی نیز گرفتار نمی‌شوند.

خاندوزی با اشاره به شناسایی هزاران مؤدی دارای فرار مالیاتی در چند ماه اخیر تاکید کرد: همه تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا افراد به مراتب بیشتری را شناسایی و مالیات را همراه جریمه‌های ناشی از گریز مالیاتی از آن‌ها دریافت کنیم.

وی اقدام اخیر و دستور این وزارتخانه به بانک‌ها برای استرداد اضافه دریافتی از تسهیلات گیرندگان و انجام اصلاحات در مدیریت شرکت‌های دولتی را از جمله اقداماتی عنوان کرد که منجر به اصلاح رفتار مدیران بانکی و شرکت‌های دولتی خواهد شد.

وزیر اقتصاد در پایان خاطرنشان کرد: مدیران شرکت‌های دولتی باید متوجه شوند که امسال دیگر مثل سال‌های گذشته نمی‌توانند خاصه خرجی کنند و شرکت خود را زیان‌ده نشان دهند و کسی هم کاری به آن‌ها نداشته باشد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.