چهارشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲ Wednesday, 31 May , 2023 ساعت ×
کگل، وزنه مهم صنعتی و معدنی کشور
24 آذر 1400 - 11:43
شناسه : 21836
شرکت معدنی ‌و صنعتی گل‌گهر که از سال ۱۳۸۲ تا به امروز، با نماد معاملاتی «کگل» در بورس اوراق بهادار تهران فعالیت داشته، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهمترین شرکت‌های معدنی در صنعت ایران و همچنین بازار سرمایه شناخته می‌شود.
ارسال توسط : منبع : اقتصاد آنلاین
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، شرکت معدنی ‌و صنعتی گل‌گهر سیرجان که با سرمایه‌ای بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان، در اوایل دهه ۸۰ کار خود را در بورس تهران آغاز کرد، در حال حاضر با ارزش بازار بیش از ۲۳۶ هزار میلیارد تومان در بازار اول بورس معامله می‌شود. لذا دامنه فعالیت این غول معدنی بسیار گسترده است، به‌نحوی که در حوزه‌هایی مانند؛ اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غیرفلزی از جمله سنگ‌آهن و تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، کنسانتره، گندله، فولاد و انواع محصولات فولادی و… به فعالیت مستمر می‌پردازد و یکی از وزنه‌های مهم صنعتی و معدنی در کشور و حتی منطقه به‌شمار می‌رود.

رشد ۱۵۰درصدی سود خالص، در ۶ ماهه اول ۱۴۰۰

این شرکت که در ۶ ماهه نخست سال جاری، بیش از ۱۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرده در مقایسه با مدت مشابه در سال ۱۳۹۹، رشدی بیش از ۱۵۰ درصدی را به ثبت رسانده، به گونه‌ای که سود خالص شناسایی شده شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در نیمه ابتدایی سال ۱۳۹۹ حدود چهار هزار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.

با در نظر داشتن نرخ تورم و همچنین افزایش قیمت محصولات مختلف در طول یکسال اخیر، باز هم می‌توان گل‌گهر را به عنوان یکی از مجموعه‌های صنعتی موفق در زمینه سودسازی به حساب آورد.

رشد تولید در ۶ ماه

با نگاهی به آمار و ارقام میزان تولید شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر سیرجان تا پایان مهرماه سال جاری می‌توان دریافت که این مجموعه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد قابل توجهی را در مقایسه با رقبا به ثبت رسانده است.

این شرکت از ابتدای سال تا پایان مهرماه ۱۴۰۰، بیش از ۱۶.۵ میلیون تن انواع گندله و کنسانتره سنگ‌آهن تولید کرده که میزان تولیدات شرکت نسبت به هفت ماهه اول سال ۱۳۹۹، با رشدی در محدوده ۰.۵ درصدی مواجه شد.

در نگاه اول اینطور به‌نظر می‌رسد که نرخ رشد تولید محصولات گل‌گهر چندان چشمگیر نبوده است، اما با در نظر گرفتن سهم بیش از ۳۰ درصدی این مجموعه در تولید و تامین کنسانتره سنگ‌آهن، می‌توان اهمیت رشد تولید محصولات در چنین مجموعه معظمی را دریافت.

جهش درآمدی، در نیمه نخست سال جاری

طبق اطلاعاتی که سامانه کدال منتشر کرده است میزان فروش محصولات مجموعه معدنی گل‌گهر سیرجان در نیمه اول سال جاری بیش از ۲۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ رشدی نزدیک به ۱۳۰ درصد را نشان می‌دهد که حاکی از ثبت رکورد جدیدی در زمینه فروش محصولات معدنی است.

همانطور که گفته شد میزان فروش محصولات این شرکت در نیمه نخست سال۱۴۰۰، حدود ۱۳۰ درصد رشد کرده به نحوی که میزان فروش این شرکت در سال ۱۳۹۹ اندکی بیش از ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان را به ثبت رساند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.