سه شنبه, ۱۱ مهر , ۱۴۰۲ Tuesday, 3 October , 2023 ساعت ×
گل‌گهر در تکاپو برای کسب روش‌های نوینِ معدنکاری
23 بهمن 1400 - 10:21
شناسه : 24507
مدیر امور معدن مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر گفت: معدن به عنوان تامین‌کننده مواد اولیه زنجیره تولید فولاد، وظیفه تامین و تولید مواد اولیه برای خوراک صنایع پایین‌دستی را بر عهده دارد و چون بدون تامین خوراک، چرخه تولید متوقف می‌شود و از طرفی چون معادن جزو ذخایر تجدیدناپذیر هستند، باید توجه ویژه‌ای به استفاده بهینه از آن‌ها داشت.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی گل‌گهر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، امید محتشمی‌فر مدیر امور معدن مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر، اظهار داشت: تامین سنگ‌آهن مورد نیاز خطوط تولید و استفاده از روش‌های نوین به منظور استخراج بهینه و کاهش هزینه‌ها از اهداف اصلی مدیریت امور معدن است که با برنامه‌هایی چون توسعه شبکه برق معدن، امکان استفاده بهینه از آب‌های حاصل از زهکشی، پایش دیواره‌ها توسط رادار و دوربین روباتیک و همچنین استفاده از روش‌های بهینه آتشباری انجام می‌شود.

وی درباره راهکارهای این بخش برای بهبود عملکرد، افزود: حفاری‌های افقی برای تخلیه آب‌های پشت دیواره‌های معدن جهت افزایش پایداری دیواره‌ها، حفاری‌های ژئوتکنیک و آبشناسی، مطالعات پایداری شیب دیواره‌ها، پروژه رینگ آب معدن، خرید دستگاه استمینگ تراک جهت افزایش راندمان آتشباری و همچنین همکاری و تعامل با دانشگاه برای انجام پروژه‌های بهبود راندمان عملیات استخراج، جزو راهکارهای گل‌گهر بوده است.

مدیر امور معدن مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر، گفت: طی ۱۰ ماه گذشته توانسته‌ایم برنامه کمی و کیفی تولید و استخراج سنگ‌آهن را محقق کنیم و همچنین در بخش باطله‌‌برداری نیز با وجود مشکلات و کمبودهای تجهیزاتی با تلاش و کار جهادی همکاران و پیمانکاران بخش معدن توانسته‌ایم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۹ درصد افزایش استخراج داشته باشیم.

محتشمی‌فر درباره اقدامات مورد نیاز تکمیلی، بیان کرد: تامین و ورود تجهیزات معدنی جدید و تامین به موقع نرم‌افزارها و تجهیزات پیشرفته جزو این اقدامات بوده که خوشبختانه برنامه‌ریزی‌های خوبی در این خصوص صورت گرفته و در حال انجام است.

وی مهمترین چالش این بخش را فرسودگی ناوگان و کمبود ماشین‌آلات معدنی خواند و ادامه داد: این مساله اساسی‌ترین چالش تمامی معادن کشور است که به منظور حل این مشکل شرکت گل‌گهر نسبت به نوسازی ناوگان معدنی اقدامات خوبی انجام داده و به زودی شاهد ورود ماشین‌آلات جدید خواهیم بود.

مدیر امور معدن مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر درباره جدیدترین دستاورهای این بخش، عنوان کرد: اورهال و بازسازی شاول‌های کابلی که کاملا بلا استفاده شده بودند، به دست همکاران معدن و پیمانکار مربوطه با قطعات یدکی تولید شده در داخل کشور بعد از حدود پنج سال محقق شده است.

محتشمی‌فر اذعان داشت: استفاده از روش‌های بهینه آتشباری مانند وری استم، پاوردک و ایردک که منجر به کاهش ۱۵ درصدی خرج ویژه مواد ناریه و در نهایت کاهش هزینه‌های معدنکاری می‌شود، از دیگر دستاوردهای گل‌گهر در سال جاری بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خرید و استفاده از دستگاه استمینگ تراک ( دستگاه گل‌گذاری مکانیزه) جهت افزایش راندمان انفجارات و کاهش اثرات منفی آن، استفاده از پهپادهای بال ثابت برای نقشه‌برداری معدن و دپوهای محصول جهت افزایش دقت، ایمنی و کاهش هزینه‌ها در کمترین زمان ممکن، استفاده از حفاری‌های افقی به منظور تخلیه و زهکشی آب پشت دیواره‌های معدن به صورت ثقلی و بدون نیاز به پمپاژ نیز جزو دستاوردهای گل‌گهر در سال جاری بوده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.