چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ Wednesday, 6 December , 2023 ساعت ×
۸ استان قطب اصلی معادن کشور هستند
27 بهمن 1400 - 11:50
شناسه : 24691
اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت بهره‌برداری از معادن کشور پرداخته و از به صدا درآمدن یک زنگ خطر جدید در این حوزه خبر داده است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بر اساس برآوردهای صورت گرفته، حدود ۶۲ درصد از معادن در حال بهره‌برداری ایران در حوزه‌های سنگ‌آهن، سنگ مس، سرب، روی، زغال‌سنگ، شن، ماسه، سنگ‌های تزیینی، سنگ آهک و سنگ طلا فعال هستند. البته این آمار به استثنای معادن نفت، گاز، اورانیوم و خاک رس محاسبه شده است. این معادن ۸۴ درصد از کل سطح اشتغال در معادن کشور و حدود ۹۷ درصد از کل ارزش افزوده معادن ایران را شامل می‌شوند.

آمارهای سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که معادن شن و ماسه با یک هزار و ۴۶۳ معدن فعال، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. در حوزه اشتغال نیز معادن سنگ‌آهن با حدود ۳۰ هزار نفر، بیشترین سهم را در اختیار دارند. همچنین بیشترین ارزش افزوده تولید شده نیز مربوط به معادن سنگ‌آهن با ۶۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

بررسی معادن استان‌ها بر حسب میزان فعالیت نیز نشان می‌دهد که حدود ۴۶ درصد از معادن فعال ایران در استان‌های خراسان رضوی، فارس، کرمان، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، مرکزی و یزد قرار دارد. سهم معادن این استان‌ها از نظر اشتغال ۶۸ درصد و از نظر ارزش افزوده حدود ۹۱ درصد بود.

در سال ۱۳۹۹، بیشترین معدن فعال در ایران به خراسان رضوی با ۵۶۷ معدن اختصاص داشته و بیشترین تعداد شاغل و بالاترین ارزش افزوده نیز به معادن استان کرمان تعلق داشته و ۷۱ درصد از ارزش افزوده معادن کشور در دو استان کرمان و یزد به دست آمده است.

میانگین رشد اشتغال در معادن کشور حدود ۵.۷ درصد بوده و به این ترتیب به شکل سالانه روند جذب نیروی کار جدید در معادن ایران افزایشی بوده است. به طور متوسط هر معدن کشور، حدود ۲۱ شاغا دارد که در مقایسه با پنج سال گذشته، افزایشی سه نفری را نشان می‌دهد.

ارزش افزوده تولیدی در معادن ایران نیز به شکل مستمر افزایشی بوده است، هرچند ارزش افزوده واقعی نسبت به ارزش افزوده نسبی با سرعت کمتری افزایش یافته است. بر اساس سال پایه ۱۳۹۵، رشد ارزش افزوده معادن ایران از ۱۰۴ در سال ۱۳۹۴ به ۵۳۲ در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

گفتنی است، با وجود اتفاقات مثبت رخ داده در این حوزه، روند سرمایه‌گذاری در معادن کشور افت کرده که زنگ خطری تازه در این بخش به شمار می‌رود.‌ سرمایه‌گذاری واقعی انجام شده در معادن در سال ۱۳۹۹، حدود یک هزار میلیارد تومان بوده که کم‌تر از عدد ثبت شده در سال ۱۳۹۴ بوده است. میانگین سالانه رشد سرمایه‌گذاری در معادن نیز منفی ۱۸ درصد تخمین زده می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.