دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
آذربایجان شرقی قطب معدنی کشور
26 مرداد 1400 - 10:32
شناسه : 16285
رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی در جلسه کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی با اشاره به ظرفیت‌های معدنی استان گفت: موانع و بروکراسی‌های زاید اداری و مشکلات ناشی از معارضان محلی، موانع بزرگی در برابر سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش معدن و صنایع معدنی استان هستند.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، نصیر نوری رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی با تاکید بر حمایت بیش از پیش سازمان صنعت، معدن و تجارت از معدنکاران، اظهار داشت: ماده ۴۳  قانون برنامه ششم مبنی بر هزینه کرد یک درصد درآمد معادن در منطقه، مغایر با قانون معادن بوده و اجرای کامل ماده ۱۹ قانون معادن در حمایت از معدنکاران در مقابل معارضان ضروری است. از آنجایی که آذربایجان شرقی از لحاظ معدنی در کشور رتبه اول را دارد، هدف از این جلسات ارائه نظرات کارشناسی در مورد مزیت‌های استانی و چگونگی بهره‌‌مندی بیشتر برای توسعه استان است.

اجرای مصوبات شورای دولت ضروری است

مهدی مهرداد دبیرِ خانه معدن آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم اجرای مصوبات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: با توجه به اجرای کامل تبصره سه ماده ۱۹ و عدم اخذ وجوه توسط شرکت آب منطقه‌ای از معدنکاران تحت عنوان اجاره بهای مسیل‌ها در محدوده معادن، خواستار اهتمام دولت و بخش خصوصی در اجرای تبصره چهار ماده ۱۴ قانون معادن و حرکت معادن به سمت فناوری‌های نوین هستیم.

آذربایجان شرقی بستر مناسب سرمایه‌گذاری معدنی

سخاوت خیرخواه مدیر بازرگانی منطقه شمال‌غرب شرکت ملی صنایع مس ایران نیز در این جلسه با ارایه گزارشی از اقدامات تعمیق ساخت داخل که توسط این شرکت با حمایت از تولیدکنندگان استان در راستای تامین قطعات و مواد اولیه انجام شده است، بیان کرد: زمینه سرمایه‌گذاری مناسب در معدن و صنایع معدنی استان وجود دارد. در این راستا کمیسیون صنعت و معدن و اتاق بازرگانی تبریز می‌تواند با بسترسازی لازم، تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران جهت سرمایه‌گذاری در تولید مواد شیمیایی، قطعات پلیمری و قطعات ریخته‌گری مورد نیاز مجتمع مس سونگون و همچنین در راستای ایجاد مجتمع فراوری مانند مجتمع باهنر کرمان جهت ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده در داخل استان اقدام کند.

آذربایجان نیازمند حمایت دولت

عباس بشیری رییس گروه سرمایه‌گذاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اهمیت معادن در تعیین شاخص ثروت، اذعان داشت: عدم حمایت دولت موجب شده ۷۰ درصد واحدهای معدنی به صورت خرد باقی‌بماند و تنها ۶.۱ درصد معادن استان اشتغال بالای ۱۰۰ نفر داشته باشند.

ثروتی به نام معدن در آذربایجان شرقی

فرج اللهی مشاور کمیسیون صنعت و معدن اتاق تبریز نیز در پایان با اشاره به اینکه مطابق شاخص ثروت، هر کشوری که مس، جنگل، خاک حاصلخیز، نفت، گاز و زغال‌سنگ داشته باشد، ثروتمند محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: از ۲۷ میلیارد تن ذخایر معدنی کشور، ۵.۸ میلیارد تن آن متعلق به آذربایجان شرقی بوده که بنا بر این آمارها، ۱۸ تا ۳۰ درصد ذخایر معدنی کشور را تنها این استان شامل می‌شود.

همچنین در این جلسه مقرر شد کمیسیون صنعت و معدن نسبت به پیگیری اجرای مصوبات بخش معدن شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اقدام و با توجه به زمینه‌های مستعد سرمایه‌گذاری در بخش معادن اعم از تامین قطعات و مواد اولیه مورد نیاز معادن استان و سرمایه‌گذاری در صنایع فراوری و پایین‌دستی معادن نسبت به تشکیل جلسات با انجمن‌های تخصصی و ترغیب آن‌ها جهت عملیاتی کردن سرمایه‌گذاری‌های مذکور اقدام کند.

گفتنی است، جلسه کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تبریز به منظور بررسی نقش معادن در توسعه اقتصادی استان، شناسایی ظرفیت‌های مس سونگون در توسعه مولفه‌های اقتصادی استان، استراتژی مقابله با خام‌فروشی و توسعه صنایع پایین‌دستی مس سونگون در استان برگزار شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.