یکشنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۲ Sunday, 3 December , 2023 ساعت ×
اجرایی شدن ۱۰ طرح زیربنایی بخش معدن در استان بوشهر
23 آذر 1399 - 8:08
شناسه : 3199
رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: ۱۰ طرح زیربنایی معدنی با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در استان بوشهر در حال اجرا و پیشرفت است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، رشید مرادی با بیان این مطلب، افزود: ظرفیت معدنی بوشهر از نوع سنگ های رسوبی به لحاظ ذخیره قطعی، تعداد معادن درحال بهره برداری، میزان استخراج و تولید مواد معدنی از جایگاه مناسبی در کشور برخوردار است که لازم است زیرساخت و واحدهای فرآوری بیشتری این بخش را حمایت کنند.
وی اضافه کرد: یکی از نیازهای مهم بخش معدن بوشهر کمبود واحدهای فراوری مواد معدنی است که باعث ایجاد ارزش افزوده و سرمایه گذاری و اشتغال در استان می شود و لازم است دراین خصوص تمهیدات و مشوق‌های لازم برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شود.
رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر یادآورشد: در زمان حاضر ۲۰۰ واحد صنایع معدنی در زمینه فرآوری شن و ماسه، صنایع گچ، آهک هیدراته و کربنات کلسیم رسوبی و سه واحد کارخانه سیمان (سیمان ساروج، مند دشتی و دشتستان) در استان فعال است.
مرادی ادامه داد: این تعداد با حجم سرمایه گذاری ۸۶۳ میلیارد و ۵۳۵ میلیون تومان و اشتغال ۳ هزار و ۵۰۰ نفر سهم ۳۷درصدی را از واحدهای صنعتی استان را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: احداث طرح های فراوری مواد معدنی جدید با عنوان صنایع آهک هیدراته و کربنات کلسیم صنایع گچ از سوی بخش خصوصی در دست ساخت است که پیشرفت فیزیکی مناسبی داشته است.
رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر مواد معدنی بوشهر به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود، کمبود زیرساخت های لازم برای صادرات مواد معدنی بخصوص اسکله و پایانه تخصصی صادرات از دیگر مسائل این بخش در استان است.
وی اعلام کرد: احداث اسکله صادرات مواد معدنی در منطقه خورشهاب شهرستان تنگستان برای رفع این مشکل برنامه ریزی شده است که اکنون در مرحله مطالعاتی قرار دارد.
رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر اضافه کرد: همچنین ۹ طرح زیر ساختی برق رسانی و احداث جاده دسترسی نیز در دستور کار قرار دارد که اجرای ۴ پروژه آن در سال جاری آغاز شد.
مرادی در ارتباط با بازار هدف مواد معدنی بوشهر، بیان کرد: مقصد محصولات صنایع معدنی استان درحوزه صنعت شامل سیمان،گچ و آهک صادراتی کشورهای حوزه خلیج فارس و بنگلادش، هندوستان و آفریقا است اما آهک به استان های جنوبی کشور نیز ارسال می‌شود.
رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: آهک برداشت شده از معادن بوشهر نیاز استان‌های هرمزگان، خوزستان، فارس وکرمان در زمینه صنایع و کارخانجات فولادی را تامین می‌کند.
وی افزود: بوشهر دارای ۲۵۸ معدن با پروانه بهره برداری است که مخلوط کوهی(شن وماسه ) ، سنگ‌های ساختمانی (لاشه- آهک‌های پرعیار) ، دواومیت؛ نمک های آبی و سنگی، مواد اولیه سیمان و سنگ گچ بیشترین حجم را به خود اختصاص داده است.
رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر اضافه کرد: در زمان حاضر تعداد۱۳۰ معدن استان فعال است که در نیمه نخست سال ۶ میلیون تن از آنها استخراج شده است و میزان وصول حقوق دولتی از معادن تا پایان آبان ماه سال جاری مبلغ ۲ میلیاردو ۶۰۰ میلیون تومان است که درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۴درصدی داشته است .
وی گفت: حجم سرمایه گذاری در معادن استان معادل ۹۴ میلیارد و ۷۲۰ هزار تومان است و یکهزار و ۳۵۲ نفر در این بخش اشتغال دارند.
مرادی اعلام کرد: مطالعات اکتشافی سازمان گسترس و نوسازی معادن وصنایع معدنی (ایمیدرو)، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و بخش خصوصی منجر به کشف ۳ گروه معدنی جدید در استان شده است که در زمان حاضر ماده معدنی بوکسیت درمرحله صدور پروانه اکتشاف، ماده معدنی بیتومین درمرحله صدور گواهی کشف و مواد معدنی فسفات و ۹ پهنه اکتشافی عناصر نادرخاکی در مرحله تعیین مناطق امید بخش هستند.
وی افزود: با توجه به عدم مطالعات اکتشاف معدنی استان برای شناسایی پتاسیل‌های معدنی، توسعه و اکتشاف پهنه‌های معدنی جدید از سوی سازمان های توسعه ای به ویژه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و ایمیدرو ضروری است.
مرادی یادآورشد: میزان استخراج قطعی مواد معدنی از معادن استان درسال ۹۸به میزان ۱۸میلوین تن براورد شده است که درمقایسه با سال ۹۷ از رشد ۵/۲۸ درصدی برخوردار است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.