جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024 ساعت ×
ارسال طرح اصلاح قانون معادن به مجلس
05 دی 1401 - 10:33
شناسه : 31855
عضو کمیسیون صنایع مجلس مطرح کرد عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در جریان اصلاح قانون معدن به دنبال مکان‌های توسعه نیافته در این بخش هستیم. مصطفی طاهری با اشاره به اینکه استخراج مس قابل تحریم نیست و سود صد درصدی دارد اضافه کرد: ما می‌کوشیم ظرفیت تولید مس را در قالب اصلاح قانون معدن افزایش دهیم.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری بازار
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، مصطفی طاهری با اشاره به سرنوشت طرح اصلاح قانون معادن در مجلس گفت: طرح اصلاح قانون معادن به زودی به صحن علنی مجلس ارسال خواهد شد.

وی با اشاره به ایرادات به حقوق دولتی معادن، بیان کرد: در حال حاضر از ۱۰۰ درصد حقوق دولتی معادن، ۶۵ درصد از آن به وزارت صمت، ۱۵درصد به استان ها ، ۱۲ درصد به منابع طبیعی ، ۳ درصد به نظام مهندسی و ۵ درصد هم به صندوق بیمه اختصاص می یابد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: به واقع منابعی از این حقوق دولتی برای نسل آینده باقی نمی ماند لذا ما سعی کردیم همانند مدل نفت که صندوق توسعه ملی را پیرو آن تعریف کرده و ۴۰ درصد از منابع حاصل از فروش نفت را به درون آن واریز می کنیم، صندوقی برای توسعه معدن ایجاد کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس‌شورای‌اسلامی تاکید کرد: در این رویکرد تازه ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن به استان‌ها اختصاص پیدا می کند و ۴۲.۵ درصد از ۸۵ درصد باقی مانده درصندوق مذکور ذخیره خواهد شد تا در واقع به صورت تسهیلات در حوزه معدن سرمایه‌گذاری شده و این منابع به دست نسل‌های بعدی برسد.

وی تاکید کرد: این منابع باید در کل زنجیره مسکن سرمایه‌گذاری شود. همچنین مقرر شده هر ساله به این منابع اضافه شود و منابع تعیین‌شده در چرخه معدن به گردش دربیاید بنابراین این موضوع یک اقدام مهم است که در اصلاح قانون دیده شده است.

عضوکمیسیون‌صنایع ومعادن‌مجلس‌شورای‌اسلامی بیان کرد: همچنین در جریان اصلاح قانون معدن به دنبال مکان‌های توسعه نیافته در این بخش هستیم به عنوان مثال بخش‌تولید مس نیازمند این رویکرد است بنابراین ما می‌کوشیم ظرفیت تولید مس را در قالب اصلاح قانون از ۲۷۰ هزار تنی که هست به یک میلیون تن برسد چراکه ظرفیت تولید مس در کشور ما بیشتر ازاین میزان است.

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حتی اگر ما استخراج مس را به یک میلیون تن برسانیم چندین قرن معدن مس برای استخراج داریم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استخراج مس قابل تحریم نیست و سودش بیش از صد درصد است و فراوری راحت‌تری دارد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.