یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 16 June , 2024 ساعت ×
امکان توسعه فناوری و اکتشافات عمیق معدنی با همکاری چینی‌ها
11 اردیبهشت 1400 - 15:10
شناسه : 11545
رییس خانه معدن ایران عنوان کرد؛ رییس خانه معدن ایران، گفت: همکاری با چینی‌ها می‌تواند فرصت مغتنمی برای توسعه استفاده از فناوری‌های نوین، افزایش عمق اکتشافات معدنی و تجهیز معادن و واحدها به ماشین‌آلات مورد نیاز به عمل آورد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران به تحلیل توافق ۲۵ ساله ایران و چین پرداخت و اظهار داشت: به نظر می‌رسد در ابتدای کار باید آگاهی عمومی را از چنین قراردادی بالا برد و افراد مطلع به تحلیل زوایای مختلف آن بپردازند. باید توجه داشت که امضای توافق‌نامه یاد شده، در ادامه زمینه‌ساز ایجاد قراردادهای متنوع بین فعالان اقتصادی و بخش خصوصی دو کشور است.

وی افزود: تحریم‌ها سبب شد تا کشور شرایط اقتصادی مناسبی نداشته باشد، همچنین نتوانیم سرمایه‌گذاری‌های بزرگ با نگاه به دیگر بازارها داشته باشیم. و از آنجایی که این توافق‌نامه در همه جوانب بین ایران و چین دیده می‌شود در صورت مدیریت صحیح، می‌تواند منفعت خوبی برای کشور به دنبال داشته باشد.

رییس خانه معدن ایران، همچنین به برخی دیدگاه‌های بدبینانه در این زمینه به‌خصوص چرایی ۲۵ ساله بودن این توافق از سوی جامعه اشاره کرد و گفت: بخشی از این بدبینی ناشی از فضای مسمومی است که رسانه‌های معاند ایجاد کرده‌اند و با توجه شرایط نامساعد اقتصادی می‌خواهند تا مردم را درباره چنین مسائلی نگران ‌کنند.

بهرامن ادامه‌داد: امروز در کشور باید بدانیم که تا ۳۰ سال آینده در بخش‌های مختلف صنایع معدنی چه جایگاهی قرار خواهیم داشت تا برپایه آن سرمایه‌گذاری‌ و برنامه‌ریزی کنیم.

وی یادآور شد: به‌طور طبیعی برنامه‌ریزی ما در بخش معدن به‌ویژه در بخش اکتشافات به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی‌های جدید و همچنین باقی ماندن در سطح به‌جای رفتن به اعماق بیشتر، نیازمند تغییر است و از آنجایی که تاکنون انجام این امور میسر نبوده می‌توان از ظرفیت چینی‌ها در این زمینه استفاده کرد.

رییس خانه معدن ایران، بیان کرد: ایران نسبت به چین از مزیت بسیار خوبی همچون نفت و گاز بهره‌مند است اما چین به دلیل چین به دلیل بازار مصرفی بزرگ خود از ظرفیت مناسبی برای استفاده از محصولات بخش معدن و صنایع معدنی برخوردار است.

بهرامن، همچنین به توانایی اندک کشور در تامین تجهیزات مورد نیاز معدنی اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود واحدهای بزرگی همچون هپکو و ماشین‌سازی اراک، امیدواریم که بتوانیم شرکایی برای ساخت و تامین ماشین‌آلات معدنی مورد نیاز خود در همکاری با چینی‌ها بیابیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: براساس برآرودهای انجام شده برای یک دوره کوتاه‌مدت پنج ساله حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات معدنی مورد نیاز است و چینی‌ به‌راحتی می‌توانند تامین‌کننده این نیاز باشند.

براساس این گزارش، سندجامع همکاری ایران و چین هفتم فروردین‌ماه توسط محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و وانگ ای عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در تهران امضا شد.  این سند، راهبردی برای به‌کارگیری ظرفیت‌های دو کشور با هدف ترسیم چشم‌انداز همکاری‌های متقابل بلندمدت در حوزه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.