یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲ Sunday, 25 February , 2024 ساعت ×
انعقاد تفاهم‌نامه تسریع در عملیات اجرایی ساخت کارخانه کنسانتره شرق کشور
08 آبان 1400 - 13:10
شناسه : 19811
با حضور مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان، تفاهم‌نامه تسریع در عملیات اجرایی ساخت کارخانه 2.5 میلیون تنی کنسانتره‌ سنگ‌آهن میان شرکت‌های تهیه و تولید مواد ‌اولیه شرق فولاد خراسان، ایریتک و ایمپادکو(وابسته به فولادخراسان) با حضور مدیران عامل شرکت‌های یاد شده به امضا رسید.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد خراسان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، کسری غفوری مدیر‌عامل شرکت فولادخراسان در آیین انعقاد این تفاهم‌نامه چهارجانبه، که در دفتر ایشان برگزار شد، با بیان اینکه تامین مواد اولیه یکی از دغدغه‌های جدی فولادسازان کشور است، اظهار داشت: از آن جا که با استحصال سهم خراسان از غنی‌ترین پهنه معدنی سنگ‌آهن شرق کشور، دغدغه تامین کنسانتره برای صنعت فولاد استان مرتفع می‌شود، از ابتدای شروع مسئولیت خود همواره بر لزوم فعال شدن پروژه کنسانتره سنگان (خواف) که متاسفانه سال‌ها متوقف شده بود، به عنوان یکی از ثروت‌های طبیعی خراسان تاکید داشتیم.

وی با بیان اینکه «با تزریق منابع مالی مورد نیاز، انجام این پروژه از سرعت بیشتری برخوردار خواهد شد»، افزود: تامین مالی پروژه واجد برخی الزامات حقوقی و مالی بود و سعی شد که با رعایت همه موازین و در عین حال، لحاظ حقوق و منافع طرفین، تفاهم‌نامه اخیر را برای سرعت بخشیدن به احداث این پروژه بزرگ منعقد کردیم.

مدیر‌عامل شرکت فولادخراسان با اعلام اینکه با اجرای پروژه فوق، بخش عظیمی از دغدغه‌ کمبود کنسانتره مرتفع می‌شود، گفت: امیدواریم که فولاد خراسان با دستیابی به مواد اولیه از توان بیشتری برای تولید فولاد و اشتغال‌زایی در منطقه برخوردار شود.

غفوری با اشاره به اینکه خراسان به حق قطب سوم تولید فولاد کشور نام گرفته، بیان کرد: امیدواریم با توجه به حمایتی که از توسعه معدنی استان از سوی مسئولان خراسان رضوی در همه سطوح حاکمیتی وجود دارد، حق واقعی خراسانی‌ها از این ثروت خدادادی که در عرصه استانشان وجود دارد، با احداث کارخانه کنسانتره «فولاد خراسان» استیفا شود.

کاهش زمان اجرای پروژه به کمتر از ۲۴ ماه

بابک اشجع مدیرعامل شرکت فنی و مهندسی ایریتک در نشست امضای تفاهم‌نامه، با اشاره به اینکه پروژه با توجه به وجود برخی مشکلات به نتیجه مطلوبی نرسیده بود، اذعان داشت: امروز با امضای این تفاهم‌نامه و به محض دریافت پیش‌پرداخت، قرارداد خرید تجهیزات با شرکت NCP آفریقای‌ جنوبی منعقد خواهد شد. لذا امیدواریم که عملیات اجرایی شامل ساخت، حمل و نصب تجهیزات این پروژه در کمتر از ۲۴ ماه به سرانجام برسد.

وی با اعلام این‌که در حال حاضر، همکاران خود در شرکت ایریتک در حال مذاکره و نهایی‌کردن قرارداد با مدیرعامل شرکت NCP  هستند، ادامه داد: بسیاری از ارکان پروژه اجرایی شده و ادامه کار نیز قابلیت اجرای سریع‌ را دارد. بخش پیچیده پروژه، خرید چند تجهیز خاص است که امیدواریم با عقد قرارداد با شرکت NCP و همکاری کارفرما، خرید تجهیزات آغاز و مابقی کارها نیز با موفقیت به سرانجام برسد.

تضمین ۲۵ ساله تامین خوراک فولاد خراسان

ابوالفضل ذبیحی‌حصاری مدیرعامل شرکت ایمپادکو، اذعان داشت: معادن «سنگان» جزو ذخایر قابل اطمینان کشور است و فولاد خراسان با اجرای این پروژه، قیمت تمام ‌شده تولیدات خود را کاهش و این اطمینان نسبی را به سهامداران خود خواهد داد که خوراک ۲۵ سال آینده مجتمع از این محل تامین شود.

وی با تقدیر از تلاش‌های مدیران‌عامل شرکت‌های فولاد خراسان، ایریتک و دیگر افرادی که در انجام این پروژه سهیم هستند، افزود: اجرای این گونه پروژه‌ها دست کم ۳۶ ماه زمان می‌برد که گاه تا ۵۰ ماه نیز به ‌طول می‌انجامد، اما اینکه فولاد خراسان با مدیریت کسری غفوری در تلاش است تا این پروژه را در کم‌تر از ۲۴ ماه به فرجام برسانند، واقعا جای تقدیر دارد.

مدیرعامل شرکت ایمپادکو با تشریح فعالیت‌های شرکت تحت مسئولیت خود، عنوان کرد: ایمپادکو در حال حاضر به ‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه فولاد خراسان، تولید ۸۰۰ هزار تن آهن‌اسفنجی را نیز برعهده دارد و امیدواریم با تلاش هییت‌مدیره، مساعدت مدیریت فولاد خراسان و شرکت ایریتک، در آینده نزدیک شاهد نهایی‌شدن قرارداد توسعه از ۸۰۰ هزار به ۱٫۲ میلیون تن و ساخت و بهره‌برداری طرح توسعه در ۱۵ ماه باشیم.

ذبیحی در پایان، پروژه ساخت کارخانه کنسانتره را یک حرکت ملی توصیف و اظهار امیدواری کرد که منطقه خراسان رضوی با حمایت همه‌جانبه مسئولان شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر باشد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.