شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024 ساعت ×
برنامه‌ای برای تغییر سهمیه بنزین نداریم
04 دی 1401 - 10:01
شناسه : 31795
معاون وزیر نفت: معاون وزیر نفت بر عدم تغییر در سهمیه‌بندی بنزین تاکید کرد و با اشاره به اینکه واردات بنزین در حال حاضر انجام نمی‌شود، گفت: باید مصرف را مدیریت کنیم، زیرا مصرف بالای ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین با توجه به جمعیت کشور تطابق ندارد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز،‌ جلیل سالاری در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته پژوهش با تاکید بر اینکه در حال حاضر تامین سوخت مورد نیاز کشور در اولویت قرار دارد، افزود: صادرات در اولویت بعدی قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه واردات بنزین در حال حاضر انجام نمی‌شود، گفت: برای سوآپ همنام با کشور روسیه و برخی کشورهای آسیای میانه در مرحله توافق قرار داریم و مذاکرات برای سوآپ نفت خام با هدف استفاده در پالایشگاه‌های شمالی کشور در جریان است.

سالاری از ارسال تجهیزات پالایشگاهی ایران به کشورهای دیگر اشاره کرد و ادامه‌ داد: این تجهیزات در حال استفاده در یکی از پالایشگاه‌های خارج از کشور است و با دو پالایشگاه دیگر نیز توافقاتی برای استفاده از تجهیزات ایرانی انجام شده است.

وی بر لزوم مدیریت مصرف سوخت در کشور تاکید کرد و اضافه‌ کرد: باید مصرف را مدیریت کنیم زیرا مصرف بالای ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین با توجه به جمعیت کشور تطابق ندارد. در این زمینه علاوه بر اصلاح الگوی مصرف باید سیستم خودروها نیز تغییر کند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد: اختلاف قیمت سوخت در ایران با کشورهای همجوار بسیار بالا است و این موضوع مسیر قاچاق را ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از قاچاق باید استفاده از سامانه‌های پیمایش مانند (سپهتن) مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ای برای تغییر سهمیه بنزین وجود ندارد، گفت: بنزین یورو ۴ و یورو ۵ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر دو استانداردهای روز جهان را دارا هستند.

معاون وزیر نفت به تولید بنزین سوپر در پالایشگاه شازند با اتمام تعمیرات اساسی اشاره کرد و افزود: توزیع بنزنی سوپر در تهران و برخی از کلان‌شهرها آغاز شده و به‌تدریج افزایش خواهد یافت.

توجه به دانش بومی در دستور کار است

سالاری در ادامه با اشاره به امضای ۱۶ قرارداد و تفاهم‌نامه با شرکت‌های دانش‌بنیان در مراسم امروز، خاطرنشان‌کرد: ارزش همه این تفاهم‌نامه‌ها و قراردادها ۷۵ میلیون دلار برآورد می‌شود.

وی افزود: باید تلاش کنیم تا محصولات دانش‌بنیان وارد مرحله تجاری‌سازی شده و با ایجاد فن بازارها به بازارهای جهانی عرضه شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: این تفاهم‌نامه‌ها و قراردادها در محورهایی که هیئت وزیران مصوب کرده بود به امضا رسید.

سالاری، به حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و ساخت بار اول اشاره کرد و گفت: توجه به دانش بومی در دستور کار است و در ساخت بار اول سند ۴۰۰ قلم کالا را پیش‌بینی کردیم و در اختیار شرکت‌ها قرار دادیم.

وی تاکید کرد: برای انتخاب این شرکت‌ها و اخذ قرارداد، شرکت‌های دانش‌بنیان را غربالگری کردیم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.