دوشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 4 March , 2024 ساعت ×
تدوین الگوی مناسب برای حضور دانش‌بنیان‌ها در توسعه زنجیره معدن
26 بهمن 1401 - 18:16
شناسه : 33450
رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: در حال تدوین الگویی با همکاری نهادها و استفاده از بنگاه‌های بزرگ برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه زنجیره بخش معدن و صنایع معدنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) هستیم.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، وجیه‌الله جعفری در مراسم اختتامیه رویداد توسعه ایده‌های فناورانه گل‌گهر بیان کرد: امروز ذخایر مختلف معدنی در پهنه‌های کشور وجود دارد که نیازمند شناسایی دقیق با استفاده از دانش فنی و فناوری‌های جدید است.

وی افزود: همچنین برای بهره‌وری مطلوب از ذخایر اکتشاف‌شده، باید به صورت بهینه و با کمترین قیمت تمام‌شده و در نتیجه بهره‌وری بالا، استخراج و فرآوری کنیم.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو عنوان کرد: در این حوزه نیز نیازمند فناوری‌های جدید هستیم تا به جای مطرح شدن موضوع باطله، با استحصال مناسب، آن را به یک عنصر جدید و قابل استفاده در صنایع تبدیل کنیم.

امکان صرفه‌جویی ارزی با تولید عناصر استراتژیک

جعفری با اشاره به اینکه فرآوری مواد معدنی نیازمند فناوری‌های جدید است، مطرح کرد: ایمیدرو از سال گذشته با همکاری شرکت‌های بزرگ، وزارت صمت و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، طرح عناصر راهبردی و استراتژیک با تمرکز بر ۱۴ عنصر معدنی استراتژیک که روی آن‌ها کار نشده یا کمتر کار شده و به واردات وابسته هستیم را در دستور کار قرار داده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر، سالانه حدود یک میلیون دلار واردات مواد اولیه داریم اما با تولید ۱۴ عنصر معدنی مورد نظر، سالانه می توانیم بین یک تا ۵۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داشته باشیم. علاوه‌براین، این امر اشتغال قابل توجهی نیز ایجاد می کند و اجرای این طرح، نیازمند ورود نیروی انسانی خبره و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه ضمن توجه به اصول مهمی مانند توسعه بومی‌سازی، ضایعات صفر، کربن صفر و …، نیازمند ورود به نسل چهار و برنامه‌ریزی برای نسل پنج هستیم، تصریح کرد: در ایمیدرو، نهادینه‌سازی نسل چهارم انقلاب صنعتی در حال انجام است و امیدواریم این فرایند با حضور متخصصان و نیروهای توانمند دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شود.

جعفری ادامه داد: در این حوزه، سیاست‌های مورد نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد توجه است. یکی از اقدامات ما این است که حلقه اتصال این رویه را برقرار کنیم. تاسیس مرکز ایمینو که سال‌های گذشته شکل گرفت و طی دو سال اخیر قوام یافت، یکی از اقدامات ایمیدرو به شمار می‌آید. لازم به ذکر است که پس از شناسایی ایده‌های برتر در جشنواره اینوماین، این مرکز اقدام به حمایت از ایده‌ها می‌کند.

سامانه کارلینک برای توسعه بومی‌سازی

وی با بیان اینکه ایمیدرو با راه‌اندازی سامانه کارلینک و با حمایت و هدایت وزارت صمت و بخش خصوصی، اقدام به حمایت از راهبرد بومی‌سازی قطعات و تجهیزات زنجیره فولاد کرده است، گفت: در این سامانه، شرکت‌های سازنده و دانش‌بنیان به همراه مصرف‌کنندگان ثبت نام می‌کنند. در این زمینه، شرکت‌های بزرگی مانند فولاد مبارکه، گل‌گهر، چادرملو و … پیشران هستند.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو ابراز کرد: معتقدیم با نگاه دولتی، نمی‌توان نیازهای این بخش را به طور کامل تامین کرد و حضور بخش خصوصی در زمینه‌های توسعه‌ای ضروری است. شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر در زمینه بومی‌سازی، اقدامات ارزنده‌ای همچون شبیه‌سازی دامپتراک ۶۰ تنی انجام داده است و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، ایمینو و یونیدرو در این زمینه همکاری خواهند کرد.

جعفری با اشاره به برگزاری پنج رویداد هم‌رسانی (دایان) شرکت‌های متقاضی و دانش‌بنیان طی امسال توسط مرکز ایمینو، عنوان کرد: در این رویدادها، ۲۵ شرکت توانمندی‌های خود را برای شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی مطرح کرده‌اند.

وی در پایان یادآور شد: موضوعات دیگر در حال پیگیری از سوی ایمیدرو، هوشمندسازی معادن، ایجاد پایگاه داده اطلاعات، فن بازار، برگزاری جشنواره اینوماین، تورهای فناورانه برای شرکت‌های بزرگ با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان، تشکیل کنسرسیوم‌هایی با حضور شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی و… است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.