شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ Saturday, 13 August , 2022 ساعت ×
تضمین آینده صنعت سنگ، نیازمند تدوین طرح جامع است
10 مرداد 1401 - 19:27
شناسه : 30852
رئیس هیئت عامل ایمیدرو مطرح کرد: با بررسی تمام مزیت‌ها و چالش‌ها در صنعت سنگ، باید طرح و برنامه‌ای تدوین کنیم تا به تصمیم جدید منتهی شود.
ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، وجیه‌الله جعفری، رئیس هیئت عامل ایمیدرو، در جلسه بررسی آسیب‌شناسانه صنعت سنگ‌های تزئینی، بیان کرد: نیاز به اطلاعات دقیق و واقعی از زنجیره صنعت سنگ‌های تزئینی، یکی از دغدغه‌های فعالیت ما در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی بود که با یاری انجمن سنگ، در حال حاضر نتایجی مطلوبی حاصل شده است.

وی افزود: اکنون اطلاعات دقیقی در دسترس است اما صرف داشتن این اطلاعات، کمک چندانی به توسعه این صنعت نمی‌کند و باید برای تضمین آینده آن، برنامه‌ریزی کرد. برای این منظور، همه ابعاد این بخش همچون صادرات، تولید استاندارد، کاهش هزینه‌های تمام‌ شده، کاهش هزینه‌های حمل و نقل، نوسازی واحدهای سنگبری، تجمیع معادن و … در طرح جامع باید مد نظر قرار گیرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد: با بررسی تمام مزیت‌ها و چالش‌ها در صنعت سنگ، باید طرح و برنامه‌ای تدوین کنیم تا به تصمیم جدید منتهی و در صورت ضرورت و نیاز به اصلاح قانون، برای اجرای دستورالعمل، آیین‌نامه یا ایجاد کنسرسیوم اقدام شود.

جعفری با بیان اینکه از ۲۵۰ میلیون متر مربع ظرفیت ایجاد شده در صنعت سنگ، ۱۶۵ میلیون متر مربع ظرفیت غیر‌ فعال است، تصریح کرد: طبق آمار اعلام‌ شده، از ۸۵ میلیون متر مربع ظرفیت فعال سالانه سنگ، حدود ۳۵ میلیون تن سنگ غیر‌ استاندارد تولید می‌شود که نیازمند برنامه‌ریزی برای اصلاح خطوط است.

وی تاکید کرد: برای دستیابی به هدف صادرات یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربعی سنگ تزئینی نیز باید در عین ارتقای کیفیت و کاهش هزینه تمام‌ شده، به دنبال بازار صادراتی آن بود.

ضرورت پیش‌بینی مزایای تشویقی در طرح جامع

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه توسعه صنعت سنگ، نیازمند تدوین دستورالعمل‌هایی برای اعطای مزایای مناسب در طرح جامع سنگ است، اذعان کرد: با در نظر گرفتن چالش‌های موجود، باید با نگاه علمی، فنی و تخصصی، نسبت به تعیین مزایا و تسهیلات تشویقی مناسب به فعالان گام برداشت.

جعفری مطرح کرد: برای واحدهای معدنی که اقدام به ایجاد کنسرسیوم کنند، مزایای ویژه در نظر گرفته می‌شود. همچنین، واحدهای غیر‌ فعال را می‌توان در قالب طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس فعال کرد.

افزایش ۱۷ درصدی صادرات سنگ تزئینی در سال گذشته

وحید عابدین‌زاده، مدیر اجرایی طرح انجام خدمات آسیب‌شناسی و بررسی شرایط تولید واحدهای معدنی و فرآوری سنگ تزیینی در این نشست گفت: این طرح در قالب یک قرارداد پژوهشی از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در مرداد سال ۱۳۹۹ به دانشگاه تربیت مدرس ابلاغ شد.

وی افزود: از نتایج این طرح، شناسایی بیش از دو هزار واحد معدنی و سه هزار و ۷۴ واحد فرآوری سنگ تزئینی در کشور است. در سال ۱۴۰۰، حدود ۱۲ میلیون تن سنگ توسط واحدهای معدنی و ۸۵ میلیون متر مربع از سوی کارخانه‌های فرآوری، تولید شده است.

عابدین زاده در پایان با اشاره به میزان صادرات سنگ‌های تزئینی، یادآور شد: طی سال ۱۴۰۰، حدود ۸۰۰ هزار تن سنگ کار شده (بریده) و ۹۵۰ هزار تن سنگ کار نشده (کوپ) صادر شده است که این میزان صادرات، نسبت به آمار سال ۱۳۹۹، معادل ۱۷ درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.