شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۲ Saturday, 2 December , 2023 ساعت ×
تلاش اکسین برای تکمیل زنجیره تولید محصولات خود
24 شهریور 1400 - 13:07
شناسه : 17826
مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان مطرح کرد؛ مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: برای اولین بار و پس از گذشت سه سال، صادرات محصولات فولادی از خردادماه امسال ادامه یافت؛ برنامه اکسین برای سال جاری صادرات ۷۰ هزار تن محصول است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، امین آسیابان مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان در خصوص محصولات تولیدی شرکت، اظهار داشت: رسالت اصلی احداث شرکت فولاد اکسین خوزستان، رفع نیاز صنایع استراتژیک کشور از جمله صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بوده است. از محصولات تولیدی این شرکت، در ساخت لوله‌های نفت و گاز در سراسر کشور، مخازن ذخیره و تحت فشار این حوزه، صنعت کشتی‌سازی زیرسطحی و سطح دریایی، صنعت ساختمان و دیگر استفاده‌های نفتی مورد مصرف قرار می‌گیرد.

وی افزود: در فولاد اکسین خوزستان توان تولید طیف عظیمی از ورق‌های فولادی با گریدهای آلیاژی مختلف و گسترده مانند ورق های خاص مورد استفاده در صنایعی همچون صنعت ماشین آلات معدن، استخراج از معدن و تجهیزات مورد استفاده در حمل و نقل مواد استخراج شده از معادن، وجود دارد.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان، گفت: ورق‌های فولادی ضد سایش که در اصطلاح هاردوکس نام دارند و تکنولوژی ساخت آن در انحصار کشور سوئد قرار داشت، با توجه به دانش فنی و تجهیزاتی که در اختیار است، بومی‌سازی شد.

آسیابان با اشاره رفع نیازهای کوتاه مدت شرکت، بیان کرد: با توجه به اینکه محصولات تولیدی شرکت خاص است به مواد اولیه مخصوص نیز نیاز داریم که این مواد از کارخانه‌های فولادسازی مانند کارخانه فولادمبارکه اصفهان و کارخانه فولاد هرمزگان تامین و در نهایت به ورق‌های مورد نیاز برای پروژه‌های مختلف در سطح کشور و یا صادرات تبدیل می‌شود. در این راستا فولاد اکسین جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا از لحاظ تکنولوژی، راندمان تولید، محصول تولیدی براساس خواص مکانیکی، متالوژیکی و ابعاد است.

وی در خصوص صادرات شرکت، ادامه داد: پس از تامین نیاز داخل کشور، در بحث صادرات به منظور تامین ارز موردنیاز جهت تامین قطعات یدکی و استراتژیک خود که تنها راه تامین ارز با توجه به شرایط حال حاضر است، فعالیت داریم.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد از تولیدات امسال شرکت صادر می‌شوند، اذعان داشت: برای اولین بار و پس از گذشت سه سال، صادرات محصولات فولادی از خردادماه امسال از سر گرفته شد؛ برنامه اکسین برای سال جاری صادرات ۷۰ هزار تن محصول است. از ابتدای امسال تاکنون، ۱۳ هزار تن صادرات به مقصد کشور اسپانیا انجام شد. البته کشورهای دیگری نیز در حال طی کردن روند قراردادهای خود برای دریافت محصولات شرکت هستند و ۱۳ هزار تن دیگر نیز آماده صادرات است. در این راستا باید از تحریم‌هایی که در حال حاضر وجود دارد فرصت‌سازی و از خروج ارز از کشور جلوگیری شود و در مقابل، باعث وارد شدن ارز به کشور شویم.

آسیابان با اشاره به خط لوله انتقال نفت صادراتی گوره به جاسک، تصریح کرد: تمامی مواد اولیه این پروژه استراتژیک توسط فولادمبارکه اصفهان، ورق‌های مورد نیاز آن در فولاد اکسین خوزستان و لوله‌ها در کارخانه‌های لوله‌سازی کشور و عمدتا در کارخانه لوله‌سازی اهواز، تهیه و تولید شد. لذا رسالت اصلی شرکت ما پاسخ و رفع نیاز به صنایع عظیم، پروژه‌های ملی و استراتژیک کشور است تا از واردات و خروج ارز از کشور بی نیاز شوند.

فولاد اکسین در تلاش برای توسعه و گسترش خود

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به رفع نیازهای بلندمدت شرکت، عنوان کرد: به دنبال توسعه و تکمیل زنجیره تولید و عرضه محصولات خود هستیم؛ برنامه‌های توسعه‌ای از جمله احداث واحد فولادسازی و ریخته‌گری در نظر گرفته‌ایم که خود باعث ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل فولاد اکسین به شرکتی می‌شود که صفر تا صد محصولاتش توسط متخصصان خود شرکت تهیه و تولید شود.

آسیابان با اشاره به اینکه برنامه توسعه شرکت در روزها و ماه‌های آتی، مراسم کلنگ‌زنی آن انجام خواهد شد، تصریح کرد: امیدوار هستیم که هر چه زودتر این اقدام با دستور رییس جمهور و سهامداران شرکت به واقعیت نزدیک‌تر شود؛ این اقدام از نظر صرفه اقتصادی و ارزش افزوده برای شرکت، روندی فوق‌العاده محسوب می‌شود.

وی با اشاره به مزیت‌های گسترش شرکت، یادآور شد: از جمله مزیت‌های این طرح می‌توان به صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز، به حداقل ممکن رسیدن میزان حمل و نقل جاده‌ای و ترافیک‌های آن و جایگزین شدن حمل و نقل ریلی به جای حمل و نقل جاده‌ای اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان در خصوص برنامه‌های شرکت برای سودآوری، اظهار کرد: سهامداران عمده فولاد اکسین خوزستان شامل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ۶۰ درصد میزان سهام، بانک ملی ایران با ۳۹.۵ درصد و پرسنل شرکت با ۰.۵ درصد است؛ منافع حاصل از این سودآوری عمدتا به قشر کم درآمد جامعه شامل بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی کشور و ۴۰ درصد منافع به بانک ملی ایران که در توسعه صنعت نقش آفرینی می‌کند، می‌رسد.

آسیابان گفت: پیش از اجرای پروژه خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک به واسطه کم توجهی‌هایی که وجود داشت و تقریبا ناشناخته بودن شرکت فولاد اکسین، توجه زیادی به پتانسیل‌های شرکت نشده بود، اما با شروع این پروژه و دستور مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید داخل و مقام عالی وزارت، نوع نگاه به شرکت تغییر کرد و توجهات بیشتر شد.

سودآوری یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی در سال ۹۹

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان با اشاره به اینکه میزان سود آوری شرکت در سال ۱۳۹۹ بالغ بر یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است، بیان کرد: توانستیم در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ شرکتی سود آور باشیم که عمدتا ذی‌نفعان این سودآوری سهامداران خود شرکت هستند و محل درآمدی برای قشر بازنشستگان کشوری شده‌ایم.

آسیابان عنوان کرد: بودجه‌ای که برای سال جاری در نظر گرفته ایم در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است اما در این بین در تیرماه و مردادماه با چالش‌هایی از جمله مصرف برق و کنترل آن مواجه شدیم که شرکت را با عدم تولید مواجه کرد و البته در این برهه از زمان، از فرصت استفاده شد و فرایند تعمیرات و اورهال کردن خط تولید در نظر گرفته شد.

وی در پایان با بیان اینکه عملکرد سه ماهه اول امسال مطابق با بودجه در نظر گرفته شده، بوده است، خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم در ادامه ماه‌های باقی‌مانده از امسال، این موضوع جبران شود و حداقل، به میزان تولید پیش‌بینی شده خود برسیم و این میزان قطعا نسبت به تولید سال گذشته بیشتر خواهد بود، اما با این حال توقف در فرایند تولید بر سودآوری شرکت اثرگذار است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.