جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024 ساعت ×
حرکت به سمت هوش مصنوعی در بخش معدن
19 شهریور 1401 - 17:34
شناسه : 31640
در شرایطی که جهان درگیر بحث داغ صنعت نسل چهارم است، برآوردهای اولیه از جهش حجم بازار محصولات رباتیک مورد نیاز برای تولید تا سقف 560 میلیارد دلار در سال‌ 2030 حکایت دارد که در این میان، بخش عمده این بازار به تولیداتی مربوط است که در صنایع معدنی و بخش معدن مورد‌ استفاده قرار می‌گیرد.
ارسال توسط : منبع : دنیای اقتصاد
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، تجربه سالیان‌ اخیر نشان می‌دهد شرکت‌های بزرگ در خرید و استفاده از فناوری‌های حوزه رباتیک و هوش‌ مصنوعی جدالی تمام‌ عیار را آغاز کرده‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

جدالی که اخیرا شدتی دو چندان گرفته است. گزارش گلوبال‌ دیتا نشان از دست بالاتر فناوری‌های رباتیک برای متقاضیان امنیت سایبری، هوش مصنوعی، رایانش مرزی و محاسبات لبه و پردازنده‌‌‌‌‌‌‌‌های فوق‌ هوشمند دارد. تاکید گزارش این است که در مسیر فناوری‌های هوش مصنوعی، بسیاری از فناوری‌ها به‌ ویژه یادگیری ماشین (ML) برای توسعه ربات‌های صنعتی هوشمند اهمیت دارند. روندی که می‌تواند بر اساس تفسیر داده‌های مشتق‌‌‌‌‌‌‌‌ شده از مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌ای از حسگرها، پیش‌بینی‌‌‌‌‌‌‌‌های برجسته‌‌‌‌‌‌‌‌ای داشته باشند و امکان سازگاری با موقعیت‌های خاص را برای ادوات فراهم کنند.

سه تجربه روشن

اخیرا گزارش ماینینگ‌ تکنولوژی نشان می‌دهد فناوری‌های نسل چهارم صنعت در حفاری، حمل مواد، سنگ و باطله‌‌‌‌‌‌‌‌ها، کاوش و فرآوری محصولات اثر شگفت‌‌‌‌‌‌‌‌انگیزی داشته و علاوه‌ بر رشد تولید، کاهش هزینه و سرعت عملیات را بالا برده است. این اثر در حدی است که موفق‌‌‌‌‌‌‌‌ترین شرکت‌ها در بخش معدن در استفاده از دانش رباتیک دست بالاتر را دارند و مزیت رقابتی متعلق به کسانی است که از رباتیک بهتر استفاده می‌کنند. به‌ عنوان مثال، فورتسکو (Fortescue) با کمک رویکردهای جدید معدنکاری هوشمند تا ۴۳ درصد صرفه‌جویی در حفر معادن را تجربه کرد. این شرکت در مجموعه معادن سالومون مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌ای از کامیون‌‌‌‌‌‌‌‌های خودران را به‌ کار برده که اثر بسیاری روی تولید شرکت داشته است. فورتسکو که از سال‌ ۲۰۱۲ استفاده از سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌های خودران و خودکار را در برخی معادن تحت‌ مالکیت خود شروع کرده، در یک سال ‌تا ۲۰۰ میلیون‌ تن بار را با همین روش جابه‌جا کرده است. موضوعی که در نهایت موجب شد تا بیش از ۴۰ درصد در هزینه حمل بار صرفه‌‌‌‌‌‌‌‌جویی کند؛ این در حالی است که به‌رغم کاهش هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌ها، بهره‌‌‌‌‌‌‌‌وری افزایش یافت.

قطار خودران ریوتینتو نیز به کمک بارگیری بیشتر، مصرف کمتر و سرعت بیشتر، حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومتر در سفر‌‌‌‌‌‌‌‌های جاده‌‌‌‌‌‌‌‌ای سالانه شرکت صرفه‌جویی کرده است. این قطار که قدیمی‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و طولانی‌‌‌‌‌‌‌‌ترین مسیر عبور قطار خودران در بین تمام شرکت‌های معدنی است، در غرب استرالیا حرکت کرده است و بدون نیاز به رانندگان یا پرسنل عملیاتی در بهترین شکل ممکن مسیر را می‌‌‌‌‌‌‌‌پیماید. در عین حال پاسخ‌‌‌‌‌‌‌‌های هوشمندانه به هشدارهای کاهش سرعت یا تغییر مسیر از این شکل حمل‌ونقل مواد معدنی، یک فضای امن برای ریوتینتو ایجاد کرده است. به لطف حرکت مستمر و با سرعتی بهینه و معقول، مصرف سوخت کاهش یافته و سازگاری با محیط‌ زیست نیز ارتقا پیدا کرده است. 

استفاده از دکل‌‌‌‌‌‌‌‌های حفاری خودکار در مجموعه معادن شرکت بولیدن (Boliden) نیز دیگر تجربه‌‌‌‌‌‌‌‌ای است که به‌ خوبی از اثر بسیار مفید تکنولوژی‌های نسل چهارم بر معدنکاری حکایت دارد. این رویکرد بولیدن را قادر ساخته است نسبت به ‌جایگزین‌‌‌‌‌‌‌‌های معمولی‌ درصد ساعات کار بیشتری داشته باشند. از آنجایی که عملیات حفاری به مته‌‌‌‌‌‌‌‌کاری، انفجار و حفاری همزمان احتیاج دارد، دقت در اجرای عملیات یک متغیر کلیدی است. دلیل این موضوع لزوم دقت در مته‌‌‌‌‌‌‌‌کاری همزمان با حفاری و انتقال مواد است که حساسیت بالایی دارد و بولیدن این کار را با سیستم پیشرفته (Pit Vipers) انجام داده است و به مدد اتوماسیون هوشمند، دوربین‌‌‌‌‌‌‌‌های متصل و سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌های نظارت و هدایت از راه‌ دور را عملیاتی کرده است.

دیوار دفاعی برای معادن هوشمند

یکی از سرفصل‌‌‌‌‌‌‌‌های مهم در زمینه مباحث معدنکاری هوشمند، مبحث امنیت سایبری است. اوج‌‌‌‌‌‌‌‌گیری استخدام متخصصان امنیت سایبری در بخش معدن در ماه ژوئیه ۲۰۲۲، از نشانه‌‌‌‌‌‌‌‌های رونق بحث معدن هوشمند در جهان است. شواهد آخرین گزارش گلوبال دیتا نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری هنگفت در فناوری‌های نوین نسل چهارم موجب‌ شده است تا اهمیت اطلاعات در معادن افزایش یابد و به موازات آن، دسترسی امن به این اطلاعات به مسئله‌‌‌‌‌‌‌‌ای اساسی تبدیل شود. حفاظت از داده و امنیت‌سایبری نیز با هدف پوشش خواسته‌‌‌‌‌‌‌‌های شرکت‌های معدنکاری وارد گود شده است و فناوری‌هایی را پیشنهاد داده که اجرایی‌کردن آن‌ها، نیازمند نیروهای متخصص در این حوزه است.

شواهد موجود نشان می‌دهد در ماه ژوئیه ۲۰۲۲ در آمریکای‌ شمالی نسبت شرکت‌های فعال در بخش معدن و صنایع معدنی که نیروهایی را برای پست‌‌‌‌‌‌‌‌های مرتبط با امنیت سایبری استخدام می‌کنند، در مقایسه با‌ ماه‌ مشابه سال‌ گذشته به‌ طور قابل‌‌‌‌‌‌‌‌ توجهی افزایش یافته است؛ ضمن اینکه تعداد نیروها نیز رشد داشته است. این گزارش نشان می‌دهد ۴۲‌ درصد از شرکت‌هایی که در آمارهای رسمی حضور داشته‌اند یا گنجانده شده‌‌‌‌‌‌‌‌اند، حداقل برای یکی از این موقعیت‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیرو استخدام کرده‌‌‌‌‌‌‌‌اند. این عدد سال‌ گذشته ۲۸‌ درصد بوده که گویای شیوع معدنکاری هوشمند در دامنه وسیع‌‌‌‌‌‌‌‌تری از بازیگران این بخش است. البته این عدد در‌ ماه می ۲۰۲۲ بالاتر از این هم رفت و به سقف ۵۵ درصد رسید‌ که در نوع خود جالب‌ توجه بود. این روند احتمالا به این دلیل است که بازار جهانی مواد خام و کامودیتی‌‌‌‌‌‌‌‌ها با یک کاهش قیمت چشمگیر روبه‌رو شده‌اند و این کاهش زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌ساز افت سرمایه‌گذاری در معدنکاری هوشمند در ماه ژوئیه نسبت به دو‌ ماه قبل شده است. تحلیلگران تصور می‌کنند شرکت‌هایی که اکنون در این زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌ها سرآمد هستند و سرمایه‌گذاری می‌کنند، برای چشم‌‌‌‌‌‌‌‌انداز کسب‌‌‌‌‌‌‌‌وکار آینده آمادگی بهتری دارند و برای زنده‌ ماندن در چالش‌های پیش‌بینی نشده، مجهزتر بوده و پویاتر عمل می‌کنند. دیگر سرفصل مهم معدنکاری هوشمند، سرمایه‌گذاری در اتوماسیون هوشمند است که روندی نزولی دارد. آمارهای گلوبال‌ دیتا تایید می‌کند تحقیقات و نوآوری در اتوماسیون صنعتی در بخش عملیات معدن و صنایع معدنی نسبت به سال‌ گذشته کاهش یافته است.

جدیدترین ارقام سرمایه‌گذاری در روندهای فناورانه توسط شرکت‌های معدنی نشان می‌دهد که تعداد درخواست‌های ثبت اختراع مرتبط با اتوماسیون صنعتی در این صنعت به ۱۹۷ مورد در سه‌ ماه منتهی به ژوئن رسیده است که از ۲۳۴ موردی که در همین مدت در سال‌ ۲۰۲۱ به ثبت رسیده بود، کمتر است. ارقام اعطای حق‌ ثبت اختراع مربوط به اتوماسیون صنعتی هم از الگوی مشابهی پیروی می‌کند. داده‌های رسمی نشان می‌دهد این بخش از ۱۸۲‌ مورد در سه‌ ماه منتهی به ژوئن ۲۰۲۱، به ۱۴۵‌ مورد در سه‌ ماهه منتهی به ژوئن ۲۰۲۲ کاهش یافته است. روندی که خبر از کاهش میل سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران به این بخش از تحول بخش معدن‌ دارد. در مقطع فعلی به‌ نظر می‌رسد فناوری‌های خودران و سبز یا امنیت سایبری اولویت بالاتری برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران معدنی در سراسر جهان دارد.

انتهای پیام//

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.