چهارشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 12 June , 2024 ساعت ×
حماسه‌ای در مسیر تحول شرکت صبا فولاد خلیج ‌فارس
18 اسفند 1399 - 13:06
شناسه : 8615
مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج ‌فارس مطرح کرد؛ صنعت فولاد، به دلیل کاربردهای متعدد در صنایع مختلف، یک صنعت استراتژیک به شمار می‌رود و در توسعه صنعتی کشورها نقشی اساسی ایفا می‌کند. صنعت فولاد، با وجود تمام چالش‌های کنونی کشور، یکی از نقش‌آفرینان اصلی اقتصاد ایران محسوب می‌شود. بدون شک تکمیل زنجیره ارزش فولاد از معدن تا محصول نهایی، فرصت‌های بی‌شماری را برای رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی در کشور ایجاد می‌کند. شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس را می‌توان یکی از شرکت‌های بزرگ فعال در این عرصه دانست که توانسته است با اتخاذ سیاست‌های مناسب، تحولات قابل‌توجهی را در روند تولید و سودآوری خود ایجاد کند. در این راستا، با سعید بزرگی، مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج‌‌فارس به گپ‌وگفت نشسته‌ایم که مشروح آن را در ادامه خواهید خواند:
ارسال توسط : منبع : فلزات آنلاین
پ
پ

در حال حاضر وضعیت شرکت صبا فولاد خلیج‌‌فارس چگونه است؟

شرکت صبا فولاد خلیج ‌فارس واقع در منطقه ویژه صنعتی بندرعباس، با برخورداری از شرایط جغرافیایی مناسب، وجود منابع انرژی و دسترسی به آب‌های آزاد و حمل‌ونقل ریلی، از ظرفیت‌های مناسبی برای نقش‌آفرینی در صنعت فولاد کشور برخوردار است؛ به طوری که در حال حاضر با ظرفیت تولید ۱٫۵ میلیون تن آهن‌اسفنجی (بریکت گرم) فعالیت می‌کند و در ماه‌های اخیر توانسته است با افزایش تولید، میزان تولیدات خود را به ظرفیت اسمی نزدیک کند. این مجموعه در نظر دارد تا با طرح‌های توسعه و تکمیل زنجیره ارزش فولاد تا محصول نهایی، به سودآوری بیشتری برسد و علاوه بر ایفای نقش در بازار داخلی، صادرات محصولاتش را نیز گسترش دهد. این شرکت قصد دارد در فاز اول پروژه توسعه خود یک واحد فولادسازی به‏ ظرفیت ۱٫۵ میلیون تن در سال، شامل یک واحد تولید آهن اسفنجی ۱٫۵ میلیون تنی و یک واحد ذوب ریخته‌گری (تولید بیلت) به ظرفیت ۱٫۵ میلیون تن را در دو مرحله اجرا کند.

از نظر جهش تولید و سودآوری، این شرکت در چه جایگاهی قرار دارد؟

شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس، به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در عرصه زنجیره فولاد کشور، در ماه‌های اخیر توانسته است وضعیت خود را در حوزه سودآوری و فروش تا حد چشمگیری بهبود ببخشد. در شرایطی که این شرکت در ۶ ‌ماهه نخست سال ۱۳۹۹، به دلیل کمبود ماده اولیه، با تولید ۲۵۷ هزار تن آهن‌اسفنجی، فقط ۶۰ درصد از بودجه ۶ ‌ماهه خود را محقق کرد. این شرکت در نیمه دوم سال مالی ۱۳۹۹ توانست تولید را از متوسط ماهیانه ۴۲ هزار تن به ۹۰ هزار تن برساند. افزون بر آن، متوسط میزان تولید این مجموعه در ۶ ‌ماهه دوم سال مالی ۱۳۹۹ نسبت به سال گذشته نیز بیش از ۲٫۲ برابر افزایش یافت که دستاورد بزرگی برای مجموعه صبا فولاد محسوب می‌شود. در این مدت، رکورد تولید روزانه و رکورد تولید ماهیانه بارها با فاصله قابل‌ توجهی نسبت به میزان تولیدات قبلی جابه‌جا شد. ثبت پیاپی دو رکورد تولید ماهیانه و سه رکورد تولید روزانه طی دو ماه و جهش چشمگیر در تولید می‌تواند نشان‌دهنده ثبات، رشد و خودباوری این شرکت در شرایط ناپایداری ناشی از تحریم کشور باشد.

همچنین این شرکت، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین کارشناسان این حوزه، توانست توقفات همیشگی در خط تولید را کنترل کند و در شش‌ماهه دوم سال مالی ۱۳۹۹، با پایدارسازی تولید و افزایش میزان تاب‌آوری، وضعیت تداوم تولید را به شکل مطلوبی بهبود ببخشد. در این بازه زمانی، خط تولید شرکت صبا فولاد توقف خارج از کنترل نداشته است و این موضوع برای این شرکت، که همواره با چالش‌هایی از این دست مواجه بوده، رکورد خوبی محسوب می‌شود. در سال ۱۳۹۹ و به‌ویژه شش‌ماهه دوم این سال، اتفاقات بسیار خوبی برای شرکت صبا فولاد رخ داد و این شرکت، با وجود مشکلات و چالش‌های فراوان، توانست مشکلات تامین گندله را حل کند و با وجود فرازونشیب‌های این حوزه، زنجیره تامین قابل‌اتکا و مناسبی را مهیا سازد.

مهم‌ترین چالش صنایع فولادسازی چیست؟

از اساسی‌ترین مشکلات صنایع فولادسازی کشور، تامین مواد اولیه بوده و شرکت صبا فولاد نیز از ابتدا با مشکل تامین گندله مواجه است؛ به طوری که حتی در مقاطع زمانی مختلف، به دلیل در اختیار نداشتن گندله، خط تولید متوقف شده است. اما هم‌اکنون، با تدابیر اندیشیده‌شده، مشکل تامین گندله در این مجموعه حل شده است. در حال حاضر، ضمن تامین نیاز روزانه خط تولید، موجودی پشتیبان خط تولید به بیش از ۲۰ روز رسیده است و این شرکت، با هدف افزایش این عدد، به سمت تضمین بیشتر پایداری خط تولید گام برمی‌دارد. استفاده از کارشناسان مجرب در حوزه تولید باعث شده است که زمان موردنیاز برای اصلاح خط تولید، در واقع زمان توقف خط تولید، از زمان برنامه‌ریزی‌‌شده کوتاه‌تر شود و این امر سبب شده است که زمانِ در دسترس و فعال مجموعه خط تولید به‌شدت افزایش یابد. بازسازی، بهسازی و بازمهندسی دستگاه‌ها با استفاده از توان داخلی انجام گرفته است تا با افزایش میزان تولید در مجموعه، خط تولید به سمت دستیابی به ظرفیت اسمی حرکت کند.

شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس برای بازرگانی و بازریابی محصولات چه راهبردی اتخاذ کرده است؟

استفاده از روش‌های نوین بازرگانی و بازاریابی و جذب مخاطب باعث شد که با تفکیک میان فروش داخلی و صادراتی، اقدامات اصلاحی فراوانی در روش‌های فروش محصولات انجام گیرد و شرکت صبا فولاد خلیج فارس موفق شد در ۶ ‌ماهه دوم سال ۱۳۹۹ توسعه بی‌سابقه‌ای در حوزه فروش و افزایش جامعه خریدار کسب کند. در حالی که در نیمه نخست سال ۱۳۹۹، به دنبال کاهش تولیدات، در زمینه فروش نیز فقط ۲۶ درصد از بودجه ۶ ماهه محقق شده و سودآوری نیز با تحقق ۲۶ درصد از بودجه صورت پذیرفته بود، در شش‌ماهه پایانی سال مالی که به دی ماه منتهی می‌شد، افزایش قابل‌توجهی در حوزه‌های مختلف اتفاق افتاد.

شرکت صبا فولاد برای اولین ‌بار، علاوه بر دستیابی به ارقام بودجه در حوزه سودآوری، از این ارقام عبور کرد و رقمی بالاتر از پیش‌بینی‌های بودجه را به ثبت رساند. همزمان با افزایش تولیدات در این مجموعه، علاوه بر کیفیت ظاهری آهن اسفنجی، کیفیت فلزی محصولات نیز افزایش یافت تا محصول با کیفیت بالاتر و پایداری بیشتر به بازار عرضه شود و جهشی فوق‌العاده در حوزه سودآوری اتفاق بیافتد، به طوری که نسبت به ۶‌ماهه نخست سال، ۱۰ برابر و نسبت به نیمه دوم سال مالی قبل، بیش از چهار برابر سود استحصالی افزایش یافت. می‌توان اذعان داشت که یکی از عوامل افزایش سودآوری همین بهبود کیفیت محصولات بوده است. همزمان با افزایش تولید و بهبود کیفیت محصول تولیدی، واحدهای جدیدی مانند دفتر فنی مهندسی صنایع، واحد انرژی سیالات و واحد بومی‌سازی به مجموعه اضافه شد تا ضمن افزایش توان تولیدی و کاهش زمان توقف، از کارشناسان در زمینه‌های مختلف استفاده شود. این رویکرد باعث کاهش قابل ‌توجه میزان اشکالات و حجم تعمیرات شد.

چشم‌انداز شرکت از اقدامات اخیر برای افزایش توان تولیدی چیست؟

چشم‌انداز این اقدامات در افزایش چشمگیر شاخص‌های تولیدی و افزایش سودآوری این شرکت به‌ وضوح مشاهده می‌شود. با وجود قوانین و چهارچوب‌های سختگیرانه مزایده‌ها، تمامی فروش در این بازه زمانی در قالب مزایده بوده است و این شرکت، با توقف فروش کارمزدی و اصلاح قراردادهای فروش و روش‌های کنترل بازار، توانست در شرایط کرونا، که نرخ جهانی فولاد کاهش یافته بود، نزدیک به ۴۰ درصد نرخ فروش محصولاتش را افزایش دهد. این مجموعه، با دسترسی به آب‌های آزاد، از موقعیت ویژه‌ای برای صادرات محصولات تولیدی برخوردار است و توانسته بازار مناسبی برای فروش محصولات نیز فراهم کند، به طوری که در آخرین مزایده صادراتی، قیمت بریکت صبا فولاد خلیج‌فارس ۳۰۶ دلار تعیین شد و به فروش رسید که این قیمت با بریکت ایتالیا برابر است و این یک رکورد بی‌نظیر و بی‌سابقه محسوب می‌شود.

بر اساس گزارش‌های موجود در بخش صادرات، در سال جاری شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس، با رشد ۲۲۳ درصدی صادرات محصولات خود، در صدر تولیدکنندگان فولاد ایران قرار گرفته است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.