جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳ Friday, 19 April , 2024 ساعت ×
در مسیر دست یافتن به اهداف افق ۱۴۰۴ پیش می‌رویم
17 خرداد 1401 - 12:50
شناسه : 28736
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس، ایجاد زیرساخت‌های مناسب را سبب جذب سرمایه‌گذار جدید و افزایش تمایل سرمایه‌گذاران فعلی برای انجام طرح‌های توسعه‌ای عنوان کرد؛ به طوری که عاملی برای کاهش نرخ بیکاری در استان خواهد شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی منطقه ویژه خلیج‌فارس
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس، با اشاره به میزان اشتغال‌زایی به سبب طرح‌های اجرا شده در منطقه اظهار داشت: طی سال ۱۴۰۰، برای یک هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی در منطقه ویژه خلیج‌فارس ایجاد کردیم و به طور کلی، هم‌اکنون ۱۳ هزار نفر مشغول فعالیت هستند. پیش‌بینی می‌شود که طبق اهداف افق ۱۴۰۴، میزان اشتغال‌زایی جهش یافته و به ۲۳ هزار نفر برسد. با توجه به ۴۴ پروژه فعال در این منطقه، مزیت‌های آن و همچنین میزان سرمایه‌گذاری‌های جذب شده، این هدف قابل دستیابی خواهد بود.

وی افزود: منطقه ویژه خلیج‌فارس با احداث زیرساخت‌های جدید به دنبال جذب سرمایه‌گذار و ایفای نقشی پررنگ‌تر در توسعه اقتصادی کشور به ویژه با تولید ۱۰ میلیون تن فولاد خواهد بود.

منطقه ویژه خلیج‌فارس، موظف به توسعه اقتصادی

خلج طهرانی در ادامه به اقدامات این منطقه اقتصادی طی سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای و تامین زیرساخت‌ها در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس، تعداد قراردادهای سرمایه‌گذاری در این منطقه طی سال ۱۴۰۰ به ۲۴ قرارداد به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید. سال ۱۳۹۹، تعداد ۹ طرح به ارزش سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار منعقد شد که سهم بالایی از ارزش قراردادها به طرح ۱۰ میلیون تن فولاد اختصاص داشت. تخصیص سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تامین اعتبار از دیگر دستاوردهای منطقه ویژه خلیج‌فارس در سال ۱۴۰۰ بوده است. ضمن اینکه امورات جاری زیرساخت‌ها که وظیفه ذاتی منطقه ویژه خلیج‌فارس است، به صورت مستمر انجام می‌شود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌ فارس در خصوص تامین برق صنایع، مطرح کرد: در بخش تامین برق صنایع، به شرکت‌هایی مانند فولادی‌ها و صنایع فلزی که مصرف برق بالایی دارند، زمین‌هایی با شرط تاسیس نیروگاه‌های کوچک برای تامین برق خود اختصاص داده شده است و این شرکت‌ها می‌توانند برق مازاد خود را به صنایع دیگر هم بفروشند. با توجه به اینکه در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد، تامین برق بر عهده خود شرکت‌ها است، به شرکت فولاد هرمزگان برای تامین و تولید ۵۰۰ مگاوات برق، زمین اختصاص داده شده است. فولاد کاوه جنوب کیش نیز طبق تعهدی که به وزارت صنعت، معدن و تجارت داد، موظف به تولید یک هزار مگاوات برق شد. علی‌رغم اقدامات شرکت‌ها، منطقه ویژه نیز در جست‌وجو برای سرمایه‌گذار به منظور احداث پایگاه برق برای سایت توسعه است. اتفاقات مثبتی نیز رخ داد و مقرر شد تا با مشارکت منطقه ویژه و برخی شرکت‌های فولادی در منطقه، دو هزار مگاوات نیروگاه جدید افتتاح شود که البته این طرح در راستای تفاهم شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی با دولت جهت احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه برق خواهد بود.

اقدامات جهت احداث زیرساخت‌ها

وی با بیان اینکه در خصوص احداث زیرساخت‌های آب و گاز نیز اقدام‌های متعددی صورت گرفت، تصریح کرد: از جمله این اقدامات، می‌توان به طرح انتقال پساب شهر بندرعباس به منطقه ویژه خلیج‌‌فارس و طرح‌های ایستگاه‌های ۱۰۰ هزار و ۳۰ هزار مترمکعبی اشاره کرد که امیدوار هستیم طی سال جدید، یک ایستگاه جدید گاز با ظرفیت ۵۰ هزار مترمکعب در روز به ظرفیت‌های موجود اضافه کنیم. ضمن اینکه سال گذشته، منطقه ویژه خلیج‌فارس به خط هفتم سراسری گاز کشور متصل شد و یک انشعاب جدید دریافت کرد.

خلج‌طهرانی بیان کرد: برای توسعه طرح گاز، مشاور انتخاب و در حال دریافت تاییدیه از اداره گاز است که اگر موفق به دریافت آن‌ها شویم، اسناد برای پیمانکار آماده است. در این بخش، با توجه به اینکه خط صلح از شمال منطقه عبور می‌کند و میزان گاز مورد نیاز سایت قدیمی، ایستگاهی بود که سال ۱۳۹۷ افتتاح شده است، هم‌اکنون این ایستگاه توانایی تامین گاز برای تخصیص به شرکت‌های سرمایه‌گذار را دارد. همچنین در سایت توسعه نیز ایستگاه‌هایی برای تخصیص گاز تعبیه شده است و پیش‌بینی می‌شود برای آینده مشکل خاصی نداشته باشیم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌‌‌فارس در ادامه به مجموعه اقدامات برای توسعه سایت جدید اشاره کرد و گفت: به شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج‌فارس، زمین برای مدیریت پساب بندرعباس اختصاص داده شده است و در حال حاضر این شرکت مخازن را نصب کرده و پیشرفت خوبی داشته است. این شرکت توزیع آب را در سایت توسعه به عهده خواهد گرفت و بر اساس برنامه‌های شرکت، آب را به صنایع درب کارخانه تحویل می‌دهد. اگر میزان سرمایه‌گذاری به حدی باشد که این میزان آب نتواند نیاز را تامین کند، پیش‌بینی‌های لازم برای آب‌شیرین‌کن‌های دریا نیز انجام شده است.

نحوه تخصیص سرمایه در زیرساخت

وی اضافه کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعتبارات مطلوبی را جهت توسعه زیرساخت‌های منطقه ویژه خلیج‌فارس برای جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید اختصاص داده است و این اعتبار به تدریج طی چهار تا پنج سال آینده، هزینه خواهد شد تا بستری مناسب برای ترغیب سرمایه‌گذاران جهت حضور در این منطقه فراهم آورد.

خلج طهرانی ضمن اشاره به نحوه تخصیص سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تامین اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های منطقه ویژه خلیج‌فارس، گفت: با توجه به مصوبه ایمیدرو، بنا شد میزان یاد شده طی این پنج سال بر اساس زمان‌بندی و تقسیم‌بندی اولویت پروژه‌ها به منطقه ویژه داده شود. توسعه سایت جدید، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های منطقه ویژه خواهد بود و در این زمینه نیز به دنبال احداث و تکمیل راه‌های دسترسی به ویژه پل دسترسی سایت قدیم به جدید هستیم تا با اتصال این دو بخش به یکدیگر، زمان حضور سرمایه‌گذاران در سایت جدید کاهش پیدا کند.

چالش‌های منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌ فارس به بررسی چالش‌های موجود در منطقه پرداخت و عنوان کرد: در حال حاضر، یکی از چالش‌های مهم، بحث ورود کالا به منطقه ویژه خلیج فارس محسوب می‌شود که به واسطه آن، مستلزم ثبت سفارش است و البته نباید به این صورت باشد. چراکه مناطق ویژه بر اساس قوانین تسهیلگر تعریف شده‌اند و مستثنی از قوانین سرزمینی هستند. یک مزیت منطقه ویژه، واردات آسان مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات به منطقه بود و اقدامات قانونی همچون ثبت سفارش و وارد گمرکی در راستای واردات به سرزمین اصلی وضع شده بود. معضل دیگر، مالیات بر ارزش افزوده است که فعالان منطقه از آن معاف بودند ولی امسال دوباره اجرایی می‌شود. همچنین عدم تصویب تعرفه‌های مناطق ویژه از موضوعاتی است که باید ابلاغ شود تا بتوانیم منابع و مصارف را برنامه‌ریزی کنیم.

وی در خصوص برنامه منطقه ویژه برای گسترش همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان، یادآور شد: هرچند تاکنون درخواستی از سمت دانش‌بنیان‌ها برای همکاری ارسال نشده است اما این امکان برای منطقه ویژه وجود دارد که تمهیدات منطقه، به شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اختصاص داده شود. منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌ فارس از اواخر سال گذشته در زمینه حمایت از طرح‌ها و موسسه‌های دانش‌بنیان برنامه‌ریزی کرده است و ساختمانی در بندرعباس دارد که بنا است با همکاری دانشگاه هرمزگان به‌ صورت کنسرسیوم به مرکز دانش‌بنیان و فناوری نوین تبدیل شود. ما وظیفه منطقه ویژه اقتصادی را پشتیبانی و رفع دغدغه از بخش تولید می‌دانیم.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.