پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024 ساعت ×
رشد چشمگیر بهای جهانی فولاد در بازار داخلی
19 آذر 1399 - 5:34
شناسه : 2892
درحالی که از نیمه آبان ماه رینگ معاملاتی شمش فولاد بورس کالا به رکودی قابل تامل فرو رفته بود و خریداری برای این محصول در بازار وجود نداشت، اما به یکباره معاملات دیروز شمش فولاد در بورس رونقی دوباره گرفت به‌گونه‌ای که از ۲۱۲ هزار تن شمش فولادی عرضه شده در این بازار برابر ۱۷۶ هزار تن مورد معامله قرار گرفت. این درحالی بود که در عرضه هفته گذشته (۱۱ آذر ماه) مجموعا ۴۱ هزار تن فولاد در بورس کالا معامله شد که البته بیش از ۵۰ درصد از این میزان شمش در بازار مچینگ بورس کالا فروخته شده بود.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، استمرار روند افزایشی بهای شمش و مقاطع فولادی در دنیا زمینه‌ساز بالا رفتن قیمت شمش و مقاطع فولادی در بازار داخل نیز شده است. قیمت شمش فولاد در کشورهای همسایه از ۵۰۰ دلار به ازای هر تن عبور کرده و گفته می‌شود بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار کشورهای همسایه به ۵۳۰ دلار نیز رسیده است. به گفته فعالان بازار، تولیدکنندگان مقاطع فولادی که محصولی با کیفیت‌تر دارند، این هفته امکان صادرات محصولات خود با قیمت ۵۲۰ دلار به‌ازای هر تن را داشته‌اند. همین موضوع نیز عاملی برای افزایش تقاضا برای شمش فولاد در بورس کالا بوده است و در عین حال بازار مقاطع فولادی کشور را نیز صعودی کرده است. 

نرخ پایه درنظر گرفته شده برای عرضه شمش فولاد در رینگ دیروز بورس کالا ۹ هزار و ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود، با توجه به رقابتی که برای خرید محصولات تولیدکنندگان شمش با کیفیت بهتر در بازار ایجاد شد قیمت میانگین معامله شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا به ۹ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد بورس؛ قیمت شمش فولاد برای تولیدکننده نهایی برابر ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان تمام می‌شود. با در نظر گرفتن هزینه حمل و شمش؛ قیمت مقاطع فولادی قطعا بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. بنابراین قیمت معامله شمش فولاد در بورس کالا سیگنالی افزایشی به بازار مقاطع فولادی کشور داده است. 

قیمت مقاطع فولادی در بازار آزاد ظرف روزهای اخیر افزایشی شد به‌گونه‌ای که نرخ هر کیلوگرم میلگرد از ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان در ابتدای این هفته به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برای دیروز (۱۸ آذر) رسید. همچنین بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» از بازار آزاد مقاطع فولادی کشور حاکی از آن است که برخلاف روند روزهای قبل این بازار با افزایش تقاضا روبه‌رو شده است. البته درحالی که نیمه جنوبی کشور درگیر سیل است و فعالیت ساخت‌وساز در سایر نقاط کشور نیز به علت سرما و بارندگی و محدودیت‌های کرونایی تقریبا متوقف شده است، تقاضای روانه شده به بازار از بخش مصرف نبوده و رشد قیمت به‌وجود آمده در بازارهای جهانی و افزایش نرخ شمش فولاد، سیگنال خرید را به بازار داده است. 

اگرچه رشد قیمت‌های بازار داخل بر مبنای نرخ جهانی امری پذیرفته‌شده برای محصولات عرضه شده در بورس کالا به‌شمار می‌رود، اما اگر در زمان رکود و کاهش تقاضا این امکان فراهم می‌شد که بازار به‌سرعت خود را با وضعیت موجود تطبیق دهد و شاهد کاهش قیمت پایه متناسب با افت تقاضا باشیم، نفعی برای مصرف‌کننده نهایی نیز به‌وجود می‌آمد. در واقع اگرچه بازار در اغلب مواقع خود را به سرعت با افزایش قیمت منطبق می‌کند اما این روند در زمان کاهشی شدن قیمت‌ها به آهستگی انجام می‌شود که این موضوع از سویی دوران رکود را طولانی می‌کند و از طرف دیگر نیز امکان استفاده از قیمت‌های کاهشی برای مصرف‌کننده نهایی را از میان می‌برد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.