یکشنبه, ۹ بهمن , ۱۴۰۱ Sunday, 29 January , 2023 ساعت ×
شرط وزارت صمت در اعمال معافیت به واردات ماشین‌آلات
07 تیر 1401 - 19:49
شناسه : 29643
مدیرکل صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ معافیت حقوق ورودی ماشین‌آلات و خطوط تولیدی، مشروط به نداشتن مشابه ساخت داخل است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، محمدمهدی هادوی مدیرکل صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت، در هفدهمین جلسه کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران درباره موضوع شرایط تحقق معافیت در حقوق ورودی ماشین‌آلات، اظهار داشت: در بند «غ» ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی آمده است معافیت، مشمول ماشین‌آلاتی می‌شود که به تشخیص وزارت صمت دارای شرایط لازم هستند و این وزارتخانه از سال‌ها قبل اعلام کرده که معافیت حقوق ورودی ماشین‌آلات، مشروط بر این است که مشابه ساخت داخل نداشته باشد.

وی افزود: در سال‌های اخیر، مشروط کردن معافیت به نبود ساخت داخل، چالش‌هایی به همراه داشته و مشکلاتی از سوی متقاضیان واردات ماشین‌آلات مطرح‌ شده است. کیفیت نامطلوب و قیمت بالای ماشین‌آلات داخلی، دیرکرد در زمان تحویل به متقاضی و نحوه اثبات نبود ماشین‌آلات از جمله این مشکلات است.

مدیرکل صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشریح مزایای لغو معافیت حقوق ورودی ماشین‌آلات، بیان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی توسعه تولید در تمام حوزه‌ها شامل محصول نهایی، قطعات و مجموعه‌ها، ماشین‌آلات و تجهیزات و مواد اولیه از معدن بوده و صنعت ماشین‌سازی نیز نماد توسعه هر کشور است. بر همین اساس وزارت صمت با تشکیل معاونت ماشین‌آلات و تجهیزات، بر حمایت از این حوزه اصرار دارد.

هادوی در پایان خاطرنشان کرد: البته لغو معافیت نباید موجب تشدید واردات ماشین‌آلات مستعمل شود زیرا به تولید محصول قابل‌ رقابت با محصولات خارجی در منطقه منجر نخواهد شد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.