شنبه, ۱۹ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 8 June , 2024 ساعت ×
ضرورت رعایت ۴ تبصره‌ برای صادرات فولاد
03 خرداد 1400 - 14:44
شناسه : 12719
طبق مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار، تولیدکنندگان و نمایندگان قانونی آن‌ها که مجاز به صادرات فولاد میانی، مقاطع طویل فولادی و فلزات رنگی هستند، از ابتدای خرداد ماه سال جاری به مدت سه ماه در صورت تامین نیاز داخل و رعایت کف عرضه ابلاغی در بورس کالای ایران، می‌توانند بدون نیاز به تایید دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سامانه گمرک، اقدام به صادرات محصولات خود کنند؛ البته این مصوبه مشمول چهار تبصره است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بر اساس آخرین تصمیم‌گیری‌ها و مصوبه ستاد تنظیم بازار، به منظور تنظیم اثربخش بازار فولاد میانی شامل بیلت، بلوم و اسلب، محصولات فولادی شامل مقاطع طویل فولادی و فلزات رنگی همچون مس و آلومینیوم، اطمینان از تامین نیاز داخل و همچنین ساماندهی و تسهیل واحدهای مجاز به صادرات (تولیدکنندگان و نمایندگان قانونی آن‌ها)، محصولات فوق‌الذکر که در سامانه جامع تجارت ثبت اطلاعات کرده است، ضمن رعایت کف عرضه ابلاغی محصولات در بورس کالا، به مدت سه ماه از تاریخ  اول خرداد ماه سال ۱۴۰۰ با اعلام فهرست واحدهای مجاز توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانند جهت صادرات محصولات خود اقدام کنند و نیاز به تایید دفتر صنایع معدنی در سامانه فرامرزی گمرک جمهوری اسلامی ایران (E.P.L)  وجود ندارد.

این مصوبه شامل چهار مورد تبصره به شرح ذیل است:

  1. واحدهای تولیدی محصولات مذکور، می‌توانند نسبت به صادرات آن مقدار عرضه تکلیفی که طبق برنامه مستمر (هفتگی) در بورس کالا عرضه شده اما معامله نشده است، اقدام کنند.
  2. بازرگانان و تجار با خرید از رینگ صادراتی بورس کالا می‌توانند نسبت به صادرات محصولات مذکور اقدام کنند. این صادرکنندگان می‌بایست بر اساس قوانین و رویه‌های موجود نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام کنند.
  3. گمرک جمهوری اسلامی ایران، گزارش صادرات و شرکت بورس کالای ایران گزارش عرضه، خرید (مواد اولیه) و مقدار معامله صورت گرفته واحدهای مذکور را به صورت ماهانه به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار و دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کند؛ تا در صورت عدم رعایت کف عرضه در بورس کالا، عدم ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت یا عدم انجام تعهدات ارزی، با اعلام سازمان حمایت، صادرات آن‌ها با رعایت ضوابط مربوطه تعلیق شود.
  4. سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها نسبت به نظارت بر عملکرد واحدهای تولیدی محصولات مذکور، اقدام کنند.
    انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.