دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲ Monday, 5 June , 2023 ساعت ×
قیمت‌گذاری دستوری فولاد کنار حذف خواهد شد
05 دی 1400 - 11:19
شناسه : 22230
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه کل آهن‌اسفنجی نیاز واحدهای ذوب القایی از بورس کالا تامین خواهد شد گفت: با این حرکت، مشکل واحدهای تولیدی کم‌تر خواهد شد، زیرا با افزایش عرضه در بورس کالا، بی‌شک قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند و به تعادل می‌رسد، ضمن آنکه تولیدکنندگان می‌توانند به راحتی کالای خود را تهیه کنند.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، سیف‌الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص شیوه‌نامه‌های تنظیم بازار، اظهار داشت: با دستورالعملی که جدیدا ارائه شده تقریبا تمام شیوه‌نامه‌های موجود کنار می‌رود و دستورالعمل جدید جایگزین آن‌ها می‌شود. ماحصل این دستورالعمل آن است که کلیه کالاها و محصولات زنجیره فولاد بایستی در بورس کالا عرضه شده و هیچ کالایی خارج از بورس نباید فروخته شود و دولت و وزارتخانه نیز در قیمت‌گذاری هیچ مداخله‌ای نخواهند داشت.

وی در مورد تدابیر وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قطع احتمالی برق و گاز صنایع در زمستان، افزود: در خصوص قطع گاز واحدهای سیمانی تا جایی که ممکن بوده است مخازن آن‌ها را پر کرده‌ایم. به علاوه جلساتی با وزارت نفت داشته‌ایم تا بتوانیم مشکلات آن‌ها را تا حدی حل کنیم.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: در خصوص شرکت‌های فولادی جلسات متعددی را با شرکت ملی گاز و وزارت نفت برگزار کرده‌ایم. آن‌ها برنامه‌ای برای کاهش مصرف گاز و برق واحدها در زمستان ارائه داده‌اند، اما به دلیل عدم امکان پذیرش آن، با مسئولان ذی‌ربط نامه‌نگاری کرده‌ و این برنامه اولیه را نپذیرفتیم. لذا مذاکراتمان همچنان ادامه دارد.

امیری بیان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت شخصا پیگیر مشکل محدودیت مصرف گاز در زمستان هستند. و طریق مهدی نیازی معاونت طرح و برنامه وزارتخانه، جلساتی را با شرکت ملی گاز و وزارت نفت برگزار کرده‌ایم و پیگیر این موضوع هستیم تا کمترین خسارت برای واحدهای فولادی به وجود بیاید.

بررسی مشکلات واحدهای ذوب القایی

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص نتیجه جلسه هم‌اندیشی با واحدهای ذوب القایی نیز، اذعان داشت: واحدهای ذوب القایی از روز نخست که فعالیت خود را آغاز کردند، از قراضه برای تولید استفاده می‌کردند. لیکن با توجه به شرایط قیمتی و وضعیت خاصی که برای قراضه به وجود آمد، این واحدها مجبور شدند به استفاده از آهن‌اسفنجی روی آورند.

امیری عنوان کرد: قرار بر این است که کل آهن‌اسفنجی در بورس کالا عرضه شود تا این واحدها  بتوانند آهن‌اسفنجی را از بورس خریداری کنند. با این حرکت، مشکل واحدهای تولیدی کم‌تر خواهد شد، زیرا با افزایش عرضه در بورس کالا بی‌شک قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند و به تعادل می‌رسد. ضمن آنکه تولیدکنندگان می‌توانند به راحتی کالای خود را تهیه کنند.

عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص شیوه‌نامه‌های تنظیم بازار، گفت: با دستورالعملی که جدیدا ارائه شده است، تقریبا تمام شیوه‌نامه‌های موجود کنار می‌رود و دستورالعمل جدید جایگزین آن‌ها می‌شود. ماحصل این دستورالعمل آن است که کلیه کالاها و محصولات زنجیره فولاد بایستی در بورس کالا عرضه شوند و هیچ کالایی خارج از بورس نباید فروخته شود و دولت و وزارتخانه نیز در قیمت‌گذاری هیچ مداخله‌ای نخواهند داشت.

امیری در پایان خاطرنشان کرد: در الگوی جدید، با دسته بندی محصولات به محصولات دارای مازاد و دارای کسری، شرایط صادرات برای هر محصول مشخص می‌شود و دیگر نیازی به صدور مجوزهای صادرات و تیک‌های صادراتی وجود ندارد و شرکت‌ها می‌توانند محصولاتی که در بورس کالا عرضه کرده‌اند، اما معامله نشده است را به طور مستقیم صادر کنند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.