جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳ Friday, 19 April , 2024 ساعت ×
مسیر طلای جهانی در سال ۲۰۲۴ چه خواهد بود؟
19 آذر 1402 - 15:51
شناسه : 36183
بر اساس چشم‌انداز شورای جهانی طلا، احتمال کاهش اندک قیمت‌ این فلز گران‌بها در سال آینده میلادی وجود دارد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش «فلزات‌نیوز»، قیمت طلا در اول دسامبر ۲۰۲۳، به بالاترین حد خود یعنی دو هزار و ۷۱ دلار در هر اونس رسید و در تمام هشت هفته گذشته به جز یک هفته پیشرفت کرده است.

چشم‌انداز شورای جهانی طلا در سال ۲۰۲۴، تنها ۵ تا ۱۰ درصد احتمال سناریوی اقتصادی را می‌بیند که بر قیمت طلا فشار نزولی وارد کند.

شورای جهانی طلا پیش‌بینی می‌کند که یک فرود اقتصادی ملایم یا سخت از قیمت طلا حمایت می‌کند و سناریوی دوم، احتمالا ارزش طلا را به‌ طور قابل‌توجهی بالاتر می‌برد.

این پیش‌بینی نشان می‌دهد که افزایش اخیر قیمت طلا ممکن است قدرت را حفظ کند. قیمت طلا در سال جاری میلادی، از ادامه خریدهای بانک‌های مرکزی سود برده است زیرا سرمایه‌گذاران طی دو سال گذشته، به طور فزاینده‌ای به طلا به عنوان محافظ تورم روی آورده‌اند.

بانک‌های مرکزی در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ تا به امروز، ۸۰۰ متریک تن طلا خریداری کردند. این مسئله، نشان‌دهنده افزایش ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است که خرید سالانه بانک مرکزی در نهایت به یک هزار و ۸۱ تن رسید.

تورم در اکثر اقتصادهای جهانی تعدیل شده است و سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای پیش‌بینی می‌کنند که فدرال رزرو در نیمه اول سال ۲۰۲۴، نرخ بهره را کاهش خواهد داد. به احتمال زیاد نرخ‌های پایین‌تر، باعث کاهش بازده اوراق می‌شود و کاهش بازده اوراق قرضه در هفته‌های اخیر، در واقع به رشد ارزش طلا کمک کرده است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.