دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 22 April , 2024 ساعت ×
مشکل‌گشای تولید و توسعه
02 مرداد 1400 - 10:08
شناسه : 15403
خوشبختانه با تولید 400 هزار تن تختال API برای انتقال یک هزار کیلومتری نفت کشور توسط شرکت فولادمبارکه و با همکاری مجموعه فولاداکسین خوزستان، پروژه مهم و استراتژیک انتقال نفت خام گوره به جاسک که به گفته رییس‌جمهور مهمترین طرح از نظر امنیت ملی، اقتصاد و انرژی کشور است، 31 تیر ماه 1400 به صورت رسمی افتتاح شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد مبارکه
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اهمیت استراتژیک و حیاتی پروژه انتقال نفت خام از گوره به جاسک در دوره‌های مختلفی بیان شده اما آنچه به نظر درباره این پروژه مهم ایرانی مغفول مانده، نقش شرکت فولادمبارکه در اجرای آن است؛ چراکه کلیدی‌ترین عنصر اجرای این پروژه، لوله‌های انتقال نفت است که انتقال این ماده معدنی را ممکن می‌سازد اما از آنجا که نفت خام قابل انتقال با این پروژه جزو نفت‌های ترش(اسیدی به دلیل وجود گوگرد بالا) محسوب می‌شود، تنها امکان استفاده از فولادهای ویژه با آلیاژی خاص وجود دارد که به طور کلی از آن‌ها به عنوان فولادهای API یاد می‌شود.

فولادمبارکه مانعی برای خروج ارز از کشور

در این طرح که تامین مالی دو میلیارد یورویی را به همراه داشت، از تولیدات شرکت فولادمبارکه استفاده و به همین دلیل علاوه بر صرفه‌جویی ارزی ۵۰۰ میلیون یورویی، برای ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و ۳۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی شده است.

یکی از مزایای راهبردی انتقال نفت از گوره به جاسک کاهش ریسک فروش نفت ناشی از موقعیت جغرافیایی خلیج فارس و تنگه هرمز است که با اجرای این پروژه استمرار صادرات نفت خام تضمین و با متنوع‌سازی پایانه‌های صادراتی ریسک صادرات نفت کشور کاهش خواهد یافت.

فولادمبارکه در بین ۶ فولادساز برتر جهان قرار گرفت

پس از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران، فروش کالاهای مهم و استراتژیک از جمله این نوع فولاد و مشتقات آن نظیر ورق‌های فولادی و… به ایران ممنوع شد و عملا قابلیت اجرایی شدن پروژه انتقال نفت گوره به جاسک از میان رفت.

به بیان دیگر مهم‌ترین طرح ایران از نظر امنیت ملی، اقتصاد و انرژی، تنها با یک ممنوعیت فروش زمین‌گیر شد. در همین زمان شرکت مهندسی و توسعه نفت درصدد بومی‌سازی این محصول استراتژیک برآمد اما از آنجا که ساخت این نوع فولاد تنها از عهده ۵ فولادساز برتر و پیشرفته جهانی در حوزه فولاد شامل شرکت‌های پوسکو (کره جنوبی)، دیلینگر (آلمان)، آرسلور میتال (لوکزامبورگ)، بائو استیل (چین) و اُتکال (هند) بر می‌آمد. لذا در این این راستا پس از این ۵ فولادساز، شرکت فولادمبارکه به عنوان ششمین فولادساز دنیا موفق به تولید این نوع تختال خاص شد.

پس از برگزاری جلسات متعدد فنی و آزمایشات مختلف، شرکت فولادمبارکه برای اولین در ایران موفق شد فولاد مورد نیاز برای آغاز و بهره‌برداری از این پروژه ملی را با کیفیت فوق‌العاده تولید و نام خود را بار دیگر در میان برترین و پیشرفته‌ترین شرکت‌های فولادی جهان مطرح کند.

کیفیت محصولات فولادمبارکه هم‌تراز استانداردهای جهانی

علی کلاکی رییس بازرسی و حفاظت فنی شرکت مهندسی و توسعه نفت، در خصوص کیفیت محصولات فولادمبارکه اظهار داشت: کیفیت محصولات استفاده شده شرکت فولادمبارکه در پروژه استراتژیک انتقال نفت خام از گوره به جاسک اگر از کیفیت محصولات اروپایی و چینی بالاتر نباشد، کمتر نبوده و هم‌تراز استانداردهای جهانی است.

وی با بیان اینکه تولید این محصول راهبردی توسط فولادمبارکه به نوعی وابستگی ایجاد شده در این حوزه به کشورهای خارجی را بر طرف کرد، افزود: اگر فولادمبارکه قادر به تولید این محصول نبود، بی‌شک ما امکان اجرای این پروژه را نداشتیم. بنابراین تولید محصول فوق توسط این شرکت برای ما بسیار حائز اهمیت است. لذا با اعتماد به نفسی که در مجموعه فولادمبارکه ایجاد شد، می‌تواند کشور را از نظر محصولات فولادی خاص در وضعیت مناسبی قرار دهد.

رییس بازرسی و حفاظت فنی شرکت مهندسی و توسعه نفت ضمن تشکر از پرسنل فولادمبارکه، گفت: می‌توان ادعا کرد با تجربه‌‌ای که در این شرکت به وجود آمد و با تجهیزات و امکانات موجود بهترین نتیجه را از وضعیت تولید داخل گرفته‌ایم و این بسیار امیدوارکننده است.

تاخیر در اجرای پروژه انتقال نفت به دلیل تحریم‌ها

عباس اکبری محمدی معاون بهره‌برداری شرکت فولادمبارکه نیز با اشاره به اهمیت اجرای پروژه انتقال نفت گوره به جاسک، بیان کرد: تولید فولاد مورد نیاز این پروژه توسط فولادمبارکه چنان حائز اهمیت است که علاوه بر زمینه‌سازی برای اجرای یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استراتژیک کشور در فاصله زمانی و کیفیت مناسب، از خروج حداقل ۵۰۰ میلیون یورو ارز از کشور نیز جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه تامین ورق مورد نیاز برای ساخت‌ لوله‌های انتقال نفت، کلیدی‌ترین اقدام در اجرای این پروژه ملی بود، ادامه داد: پیش‌تر شرکت نفت برای تامین این ورق اقدام کرده بود که علی‌رغم تامین اعتبار مورد نیاز، طرف‌های خارجی به دلیل تحریم از فروش و تحویل این ورق به ایران خودداری کرده و عملا این پروژه معطل ماند.

معاون بهره‌برداری شرکت فولادمبارکه، اذعان داشت: با همتی که در فولادمبارکه ایجاد شد، تختال مورد نیاز برای این ورق طراحی و پس از انجام تست‌های مورد نیاز در کارخانه تولید ورق و تبدیل به لوله، فرایند تولید انبوه محصول آغاز و در نهایت بیش از ۴۰۰ هزار تن تختال API مناسب برای محیط گاز ترش به عنوان ماده اولیه و به نوعی قلب تپنده این پروژه تولید شد. بنابراین فولادمبارکه با تولید این تختال اقدام بسیار مهمی را به انجام رساند.

اکبری محمدی عنوان کرد: باید توجه داشت که حتی در صورت پرداخت این مبلغ هنگفت به شرکت‌های خارجی، به دلیل وضعیت تحریمی ایران امکان ورود ورق یا تختال این حوزه به ایران وجود نداشت.

وی یادآور شد: در حال حاضر توانمندی تولید تختال‌های گاز ترش وتختال‌های ویژه‌ای که برای خطوط نفت و گاز استفاده می‌شود، صرفا در فولادمبارکه وجود دارد. در همین راستا تولید چنین محصولاتی به دانش فنی بالا و خط تولید پیشرفته نیاز دارد که هر دو در فولادمبارکه مستقر شده است.

معاون بهره‌برداری شرکت فولادمبارکه، گفت: یکی از دغدغه‌ها و پیگیری‌های مقام معظم رهبری برای پروژه‌های ملی انجام این پروژه در سریع‌ترین زمان بود که با لبیک شرکت فولادمبارکه پروژه انتقال نفت خام از گوره به جاسک روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰ توسط رییس جمهور محترم افتتاح شد.

فولادمبارکه آغازگر شکوفایی کشور

غلامرضا سلیمی مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولادمبارکه با اشاره اهمیت بسیار زیاد پروژه انتقال نفت گوره به جاسک برای کشور، اظهار کرد: اگر فولادمبارکه نبود، امکان اجرای پروژه مهم و استراتژیک انتقال نفت گوره به جاسک به دلیل تحریم‌ها وجود نداشت، بنابراین این شرکت آغازگر اجرای این پروژه ملی و استراتژیک بود.

وی با بیان اینکه پیش از تولید این نوع تختال در فولادمبارکه، تامین ورق‌های مورد نیاز این پروژه تنها از طریق واردات امکان پذیر بود، افزود: از آنجایی که ساخت تختال مورد نیاز برای پروژه انتقال نفت گوره به جاسک تختالی ویژه و مناسب برای حمل نفت ترش است، به آلیاژ‌های خاصی نیز برای تولید این محصول نیاز داریم. لذا پروژ فوق در حالی کلید خورد که فولادمبارکه به دلیل تحریم‌ها با مشکل تامین فروآلیاژهای مورد نیاز برای تولید این نوع محصول مواجه بود.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولادمبارکه، بیان کرد: در ابتدای امر که از فولادمبارکه برای ساخت ورق API استعلام گرفته شد، این ذهنیت وجود داشت که به دلیل ویژگی این تختال‌ها و نبود قابلیت تولید آن در کشور، فولادمبارکه نیز قادر به تولید این محصول نخواهد بود و این یعنی تمام تناژ مورد نیاز این پروژه باید از خارج به کشور وارد می‌شد.

سلیمی گفت: بنابراین یکی از نکات مثبت تولید این محصول در فولادمبارکه، جلوگیری از خروج ارز از کشور و نهادینه شدن دانش تولید این گرید فولادی برای اولین بار در ایران است. همچنین باتوجه به تجربه حاصل از تولید این تختال در فولادمبارکه، قابلیت تولید سایر گریدهای بالاتر تختال‌های API نیز در شرکت فولادمبارکه وجود دارد.

وی با بیان اینکه دانش فنی برای تولید گریدهای API  تنها در اختیار کشورهای محدودی است، ادامه داد: با تولید ۴۳۰ هزار تن تختال ویژه برای پروژه ملی انتقال نفت خام از گوره به جاسک، اکنون این فناوری در ایران نیز وجود دارد. به علاوه نهادینه شدن فناوری تولید این نوع محصول در کشور، باعث افزایش سوددهی برخی شرکت‌های ایرانی و امکان صادرات این محصول به کشورهای مختلف جهان شد.

امکان تولید گریدهای پیشرفته فولادی توسط معدود فولادسازان جهان

محمد هیزم‌بُر مدیر متالوژی و روش‌های تولید شرکت فولاد اکسین خوزستان، نیز که مسئولیت نورد تختال‌های تولیدی در شرکت فولادمبارکه و تولید ورق جهت تولید لوله‌های مورد نیاز برای پروژه مهم انتقال نفت خام از گوره به جاسک را بر عهده داشت، عنوان کرد: فولاد استفاده شده در این پروژه از نظر گرید فولادی جزو فولادهای ویژه (API) محسوب می‌شود که پیش‌تر از کشورهای مانند آلمان، کره و چین وارد می‌شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تولید این گرید فولادی که جزو گریدهایی با تکنولوژی پیشرفته (High-Tech) محسوب می‌شود در هر شرکت فولادسازی ممکن نیست اما با تلاش‌های متعدد، برای اولین بار در شرکت فولادمبارکه تولید شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.