دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
موفقیت پژهشگران یزد در ساخت ملات آلومینایی
25 اسفند 1399 - 12:17
شناسه : 9084
پژوهشگران دانشگاه یزد باهدف بومی‌سازی محصولات وارداتی، موفق به ساخت ملات آلومینایی آماده مصرف برای دریچه‌های کشویی پاتیل فولاد و استفاده از اتصال نانو در انواع جرم‌های ریختنی شدند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محسن نوری عضو هییت علمی دانشکده مهندسی معدن و متالوژی دانشگاه یزد با بیان اینکه بسیاری از محصولات نسوز از جمله ملات آلومینایی دارای تکنولوژی بالا و وارداتی بوده‌اند، اظهار داشت: با شروع دور جدید تحریم‌ها، تولیدکنندگان خارجی این محصول از تامین آن به عنوان یک محصول حیاتی برای کارخانجات فولاد در کشور امتناع کردند به همین دلیل درصدد بومی‌سازی این محصول در کشور هستیم.

وی افزود: ملات نسوز مذکور بر پایه آلومینا بوده و با استفاده از مخلوطی از آب و یک روغن خاص به صورت آماده به مصرف در سطل‌های ۱۵ کیلویی عرضه می‌شود.

عضو هییت علمی دانشکده مهندسی معدن و متالوژی گفت: علاوه بر ترکیب خاص ملات و نسوزندگی آن، عدم جدایش آب و روغن و حفظ حالت ملات در طولانی مدت از چالش‌های مهم در فرایند تولید این ملات است، این ملات برای نصب دریچه کشویی پاتیل استفاده می‌شود و هر گونه نفوذ مذاب در آن در حین فرایند ریخته‌گری می‌تواند با یک فاجعه و خسارتی جبران ناپذیر همراه باشد.

نوری ادامه داد: در واقع حساسیت محل مصرف این ملات باعث شده تا تولیدکنندگان داخلی برای تولید و بومی‌سازی آن ریسک‌پذیر نباشند.

علاوه بر ساخت ملات فوق الذکر، انجام یک طرح پژوهشی در حوزه توسعه جرم‌های ریختنی نانو باند با استفاده از سیلیس کلوییدی از دیگر دستاوردهای ملموس این فرصت بوده است. طرح مذکور با عنوان «طراحی و ساخت انواع جرم‌های ریختنی با اتصال نانو جهت مصرف در صنایع مختلف» در مرحله مطالعاتی قرار گرفت و نتایج طرح با تولید دلتای سقف کوره قوس الکتریک در یکی از کارخانجات فولاد کشور تست شد که افزایش ۳۰ درصدی عمر دلتا را به همراه داشت.

با توجه به اهمیت نتایج حاصله، طرح مذکور توانسته به عنوان یکی از دو طرح کاربردی برگزیده در سال ۱۳۹۹ از دانشگاه یزد انتخاب شده و از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد تقدیر قرار گیرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.