جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 21 June , 2024 ساعت ×
نگاهی به وضعیت بزرگ‌ترین خریداران آسیایی نفت روسیه
14 اسفند 1400 - 13:10
شناسه : 25351
براساس گزارش‌های منتشر شده، با تشدید بحران اوکراین و روسیه، بهای معاملات نفت برنت به بالاترین حد در ۹ ماه گذشته صعود کرده و تحریم‌های تجاری ممکن است پیامدهایی برای کشورهای آسیایی وابسته به نفت، گاز و زغال‌سنگ روسیه داشته باشند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، رویترز در گزارشی وضعیت وابستگی کشورهای آسیایی به نفت، گاز و زغال‌سنگ روسیه را بررسی کرده که به شرح زیر است:

چین

چین مقصد ۱۵.۴ درصد از کل صادرات نفت روسیه است و تنها عربستان سعودی نفت بیشتری از روسیه به چین صادر می‌کند. خرید نفت خام روسیه در سال میلادی گذشته ۱.۵۹ میلیون بشکه در روز معادل ۱۵.۵ درصد از کل واردات نفت چین بود.

چین حدود ۴۰ درصد از این نفت را از طریق خط لوله اسپو به مسافت ۴۰۷۰ کیلومتر دریافت می‌کند. همچنین روسیه سومین تامین‌کننده بزرگ گاز چین است و ۶.۷ درصد از صادرات گاز طبیعی روسیه در سال ۲۰۲۱ به مقصد چین بود. صادرات گاز روسیه به چین در سال میلادی گذشته به ۱۶.۵ میلیارد متر مربع معادل ۱۲.۰۷ میلیون تن رسید که معادل حدود پنج درصد از تقاضای چین بود.

روسیه هم دومین تامین‌کننده بزرگ زغال‌سنگ برای چین در سال ۲۰۲۱ بود. محاسبات رویترز بر مبنای آمار گمرکی نشان می‌دهد واردات زغال‌سنگ روسیه به چین سال گذشته به ۵۶.۷ میلیون تن رسید که ۱۷.۶ درصد از کل واردات زغال چین بود.

کره جنوبی

روسیه چهارمین تامین‌کننده بزرگ نفت خام برای کره جنوبی در سال ۲۰۲۱ پس از عربستان سعودی، آمریکا و کویت بود. طبق آمار انجمن تجارت بین‌الملل کره جنوبی، این کشور حدود ۷.۹۲ میلیون تن نفت از روسیه به ارزش ۴.۲۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ وارد کرد.

کره جنوبی سال میلادی گذشته همچنین ۲.۸۷ میلیون تن گاز از روسیه وارد کرد و در این راستا روسیه ششمین صادرکننده بزرگ به این کشور بود.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ زغال‌سنگ به کره جنوبی پس از استرالیا در سال ۲۰۲۱ بود و توانست ۲۱.۹۵ میلیون تن زغال ‌سنگ به ارزش ۲.۵۶ میلیارد دلار به این کشور بفروشد که معادل ۱۷.۵ درصد از کل واردات زغال‌سنگ کره جنوبی بود.

ژاپن

روسیه دومین صادرکننده بزرگ زغال‌سنگ حرارتی به ژاپن در سال ۲۰۲۱ بود و طبق آمار گمرگی ژاپن، در ۱۲.۴۸ درصد از واردات این کشور سهم داشت.

روسیه پنجمین صادرکننده بزرگ نفت خام و گاز طبیعی مایع (LNG) به ژاپن در سال ۲۰۲۱ بود و به ترتیب سهم ۳.۶۳ درصد و ۸.۸۴ درصد از کل واردات این کشور داشت. علاوه بر این ژاپن مقصد ۴.۱ درصد از صادرات نفت خام و ۷.۲ درصد از صادرات گاز طبیعی روسیه است.

ویتنام

روسیه سومین صادرکننده بزرگ زغال‌سنگ به ویتنام در سال ۲۰۲۱ پس از استرالیا و اندونزی بود. صادرات زغال‌سنگ این کشور به ویتنام در سال ۲۰۲۱ به ۳.۵۹ میلیون تن بالغ شد و طبق آمار گمرکی، ۹.۹ درصد از کل واردات زغال‌سنگ ویتنام را تشکیل داد.

این کشور در سال ۲۰۲۱ از روسیه نفت وارد نکرد، اما شرکت نفتی دولتی «پترو ویتنام» ۴۹ درصد سهم در جوینت ونچر نفتی با «زاروبژ نفت» در منطقه خودمختار ننتس دارد که از زمان تاسیس در سال ۲۰۰۸ تا اواسط سال ۲۰۲۱ به میزان ۳۰ میلیون تن نفت خام تولید کرده است.

هند

هند ۱.۸ میلیون تن زغال‌سنگ حرارتی در سال ۲۰۲۱ از روسیه وارد کرد که در مقایسه با ۲.۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ کاهش داشت. سهم روسیه از واردات زغال‌سنگ حرارتی هند از ۱.۶ درصد در سال ۲۰۲۰ به ۱.۳ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کرد.

هند مقصد حدود ۰.۲ درصد از صادرات گاز طبیعی روسیه است. شرکت GAIL هند یک قرارداد ۲۰ ساله با گازپروم برای خرید ۲.۵ میلیون تن LNG در سال دارد که در سال ۲۰۱۸ آغاز شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.