جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 14 June , 2024 ساعت ×
تحقق جهش تولید با راه‌اندازی کارخانه آلومینیوم جنوب
19 اسفند 1399 - 12:19
شناسه : 8736
بهره‌برداری از کارخانه آلومینیوم جنوب در شهرستان لامرد استان فارس، علاوه بر تاثیرگذاری در توسعه اقتصادی فلز آلومینیوم، زمینه تحقق سهم جهش تولید استان فارس را به وجود آورده است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، فاز اول مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در شهرستان لامرد با تولید ۱۲۰ تن شمش آلومینیوم، چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به صورت ویدیو کنفرانس با دستور رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید.
چشم‌انداز تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن شمس آلومینیوم در سال برای این مجتمع به مساحت ۲۰۰ هکتار، طرح‌ریزی شده است.

محصولات این مجتمع در صنایع هوا فضا، دفاعی، خودرویی، ساختمانی، کابل، مفتول‌سازی و بسته‌بندی کاربرد دارد.

این مجتمع در زمان بهره‌برداری کامل به صورت مستقیم یک هزار و ۵۰۰ نفر، به صورت غیرمستقیم پنج هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند. برای اجرای این طرح، ۱۸۶ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ریالی و یا معادل ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزی صورت گرفته است.

این طرح با سرمایه‌گذاری ۴۹ درصدی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و ۵۱ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، احداث شده و در حال تکمیل است.

سرمایه در گردش مورد نیاز این مجتمع، ۱۰ هزار میلیارد ریال با عاملیت بانک صادرات به عنوان بانک پیشرو و بانک‌های صنعت و معدن، ملت و ملی پیش‌بینی شده است.

اجرایی شدن این طرح از مصوبات سفر سال ۱۳۹۴ کاروان دولت تدبیر و امید رییس‌جمهوری به استان فارس است که به گفته رییس‌جمهوری، اجرای این طرح پیرو گشایش‌های صورت گرفته پس از برجام است.

ثبت رکورد تولید آند

در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده است، مدیرعامل کارخانه آلومینیوم جنوب از موفقیت این واحد سخن گفته است.

علی عبدالله مدیرعامل کارخانه آلومینیوم جنوب در لامرد، گفت: در سال جهش تولید، با همت متخصصان و جوانان ایرانی، رکورد تولید ۵۲۰ آند در روز که ماده اساسی برای تولید این فراورده است، در این مجتمع به ثبت رسید.

به گفته وی، آندسازی مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، شامل سه واحد اصلی آند خام، پخت و میله‌گذاری است که مواد اولیه آند شامل کک کلسینه شده نفتی، قیر پالایش شده قطران زغال‌سنگ و همچنین باقیمانده آندهای مصرف شده واحد احیا (باتس) است.

وی افزود: آند، نقش اساسی و مهمی در فرآیند تولید آلومینیوم ایفا می‌کند؛ انتقال جریان الکتریکی، در واکنش به احیای آلومینیوم مصرف می‌شود. همچنین کیفیت آند، تاثیر بسیار زیادی در کیفیت آلومینیوم تولید شده و فرآیند آن دارد.

نقش آلومینیوم جنوب در فرایند تولید ملی

به گفته برخی کارشناسان، با افتتاح این قطب عظیم صنعتی، تحولی بنیادین در رشد و توسعه صنعت آلومینیوم کشور شکل گرفته است.

امروز شرکت‌های آلومینیوم ایران (ایرالکو)، شرکت آلومینیوم المهدی و هرمزال (بندرعباس) به همراه شرکت آلومینای ایران (جاجرم خراسان شمالی) و مجتمع آلومینیوم جنوب (سالکو)، تولیدکننده شمش آلومینیوم در کشور محسوب می‌شوند.

بنا بر اعلام مدیرکل دفتر کانه‌آرائی و فراوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، طی هشت ماهه امسال، تولید شمش آلومینیوم به رقم ۲۸۶ هزار و ۴۵۰ تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که  171 هزار و ۳۰۰ تن بود، رشد ۵۲.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

محمد خانی مدیرکل دفتر کانه‌آرائی و فراوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با اشاره به برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰- ۱۳۹۶) و تولید آلومینیوم، افزود: برنامه پیش‌بینی شده تولید آلومینیوم، ۸۰۰ هزار تن است که برای تحقق این امر، به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن آلومینا نیاز وجود دارد. با فعال‌سازی مجموعه آلومینیوم جنوب، دستیابی به این هدف دور از انتظار نیست؛ ضمن اینکه دستیابی به تولید شمش برابر سند چشم‌انداز، نیازمند دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن آلومینا است.

تولید ثروت و اشتغال، رهاورد بهره‌برداری از مجتمع آلومینیوم جنوب

عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس، پیش از این با اشاره به افتتاح فاز نخست مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، گفت:‌ تولید ثروت، اشتغال و تحول در دانش و تکنولوژی، رهاورد بهره‌برداری از این مجتمع است.

حمیدرضا ایزدی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز اجرای طرح آلومینیوم جنوب را اقدامی مناسب برای تامین مواد اولیه (شمش) صنایع پایین‌دستی دانست و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن اهتمام جدی در راستای اجرای طرح مذکور، موجب اشتغال یک هزار و ۶۰۰ نفر به همراه راه‌اندازی فاز نخست این طرح شده است.

به گفته وی، طرح آلومینیوم جنوب یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های تولیدی بخش آلومینیوم در کشور محسوب می‌شود که با هدف رفع نیازهای داخلی و توسعه صادرات، به ویژه محرومیت‌زدایی راه‌اندازی شده است.

ایجاد صنایع پایین‌دستی آلومینیوم در لامرد

ایجاد و تکمیل مجتمع آلومینیوم جنوب در لامرد، بخش نهایی و پایانی فرایند توسعه در این نقطه از جنوب استان فارس نیست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، گفت: ایجاد صنایع پایین‌دستی در مجتمع آلومینیوم جنوب لامرد، واقع در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان، با اعتبار ۷۰۰ میلیون یورو تعریف شده است.

مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار در کیلومتر هشتم جاده لامرد خنج و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی‌بر لامرد احداث شده است. شهرستان لامرد در فاصله ۳۶۵ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.