یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
کاهش ۹ درصدی تولید محصولات فولادی کشور
25 مهر 1400 - 13:42
شناسه : 19187
براساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی کشور در نیمه نخست امسال ۹ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۲۲۱ تن شمش فولادی تولید کردند.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بررسی عملکرد تولید شرکت‌های فولادمبارکه، ذوب‌آهن، فولاد خوزستان، فولاد آلیاژی، میدکو، گروه ملی، فولاد کاوه جنوب، فولاد خراسان، چادرملو، آهن و فولاد ارفع، فولاد بناب و جهان فولاد سیرجان از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه، حاکی است میزان تولید شمش فولاد در این واحدها در هم‌سنجی با سال گذشته افت ۱۲ درصدی داشته است. لذا شرکت‌های یاد شده در شهریورماه امسال یک میلیون و ۶۲۲ هزار و ۸۰۲ تن شمش فولادی تولید کردند که کاهش ۱۹ درصدی در مقایسه با شهریور ۱۳۹۹ را نشان می‌دهد.

بیشترین تولید شمش در ۶ ماهه ابتدایی امسال مربوط به شرکت فولادمبارکه اصفهان با چهار میلیون و ۴۰۶ هزار و ۸۰۵ تنی بود و پس از آن فولاد خوزستان با یک میلیون و ۴۲۶ هزار و ۹۶۷ تن و ذوب‌آهن اصفهان با یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۸۱۰ تن در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. همچنین گروه ملی صنعتی فولاد ایران با ثبت رشد ۲۴ درصدی، بیشترین رشد تولید شمش فولادی را در بین شرکت‌های یاد شده تا پایان شهریورماه رقم زد.

افت تولید محصولات فولادی

براساس این گزارش، اواسط تیرماه امسال در پی خاموشی‌های متعدد که به دلیل ناترازی در مصرف و تولید برق بود، وزارت نیرو با استناد به مصوبه شورای عالی امنیت ملی، به شرکت‌های برق منطقه‌ای و همچنین شرکت‌های توزیع نیروی برق ماموریت داد تا فعالیت برق مشترکان فولادی و سیمانی را متوقف کنند و بر این اساس بیشترین فشار ناشی از این عدم تامین برق، به واحدهای سیمانی و فولادی تحمیل شد و در نتیجه این واحدها با کاهش تولید مواجه شدند.

بر این اساس، در نیمه نخست ۱۴۰۰ شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور موفق به تولید ۶ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۶۴۲ تن انواع محصولات فولادی شدند. این میزان تولید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۹ درصدی را نشان می‌دهد.

میلگرد، چهارگوش، میلگرد آلیاژی مهندسی، تسمه و کلاف آلیاژی، تیرآهن، لوله، کلاف، ورق عریض، ورق گالوانیزه و تیرآهن، عمده محصولات فولادی تولیدی شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد که در شهریورماه نیز یک میلیون و ۱۴۸ هزار و ۳۳۶ تن از آنها تولید شد و کاهش ۹ درصدی ثبت کرد.

ایران دارای ۶۸ نوع از انواع مختلف مواد معدنی است. ذخایر اثبات شده سنگ‌آهن کشور به مقدار ۲.۷ میلیارد تن (هشت دهم درصد کل ذخایر جهان) و ذخایر سنگ معدن مس به مقدار ۲.۶ میلیارد تن (چهار دهم درصد از ذخایر جهانی) برآورد شد. ایران همچنین دارای ۱۱ میلیون تن فلز روی (چهار درصد از ذخایر جهانی) است.

همچنین کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود ۶۰ میلیارد تن برآورد شده که با اجرای اولویت نخست اکتشافی کشور در گستره‌­ای به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع، انتظار می‌رود به بیش از ۱۰۰ میلیارد تن برسد. از این رو بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه­‌های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به شمار می‌آید.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.