شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023 ساعت ×
کشور توانای داخلی‌سازی ۹۵ درصد کالاها را دارد
18 دی 1400 - 11:05
شناسه : 22724
وزیر نفت با بیان اینکه اکنون ۷۰ درصدی تجهیزات صنعت نفت از تولید داخل تامین می‌شود، گفت: این توانمندی وجود دارد که تا ۹۵ درصد کالاها نیز داخلی‌سازی شوند.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، جواد اوجی وزیر نفت در نشستی با سازندگان کالا و تجهیزات صنعت نفت، اظهار داشت: بیش از چهار ماه از مسئولیت بنده در وزارت نفت می‌گذرد و فکر می‌کنم بیشترین بازدیدها و سرکشی‌ها افزون بر پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و بخش توسعه میدان‌ها، در حوزه ساخت داخل و شرکت‌های دارای فناوری بوده است.

وی افزود: زمانی در دهه ۷۰ و ۸۰ عمده کالاهای صنعت نفت از خارج کشور تامین می‌شد و بالغ بر ۸۰ درصد هزینه‌ها برای خرید خارجی بود، اما امروز به برکت جمهوری اسلامی و سازندگان داخلی ورق برگشت و بیش از ۷۰ درصد نیازهای صنعت نفت از داخل تامین شده و این توانمندی وجود دارد که تا ۹۵ درصد کالاها هم داخلی‌سازی شوند.

اجرای پروژه‌های صنعت نفت بدونِ توقف

وزیر نفت با بیان اینکه اکنون کالاهای مورد نیاز همه بخش‌ها (بالادست و پایین‌دست صنعت نفت) با کمک سازندگان داخلی تامین می‌شود، گفت: از روزی که بنده مسئولیت وزارت نفت را برعهده گرفتم، پروژه‌هایی که از پیش آغاز شده بود هیچ توقفی نداشتند و شاید ۱۰ تا ۱۵ پروژه دیگر هم در شورای اقتصاد یا در هییت‌مدیره شرکت‌های تابع مصوب شدند.

اوجی با بیان اینکه نشست‌های مختلفی هم با مجریان طرح‌ها و پیمانکاران برگزار شده است تا پروژه‌های مورد نیاز صنعت نفت به‌خوبی اجرایی شوند، بیان کرد: این روزها دیدارهای متعددی هم با نمایندگان مجلس درباره لایحه بودجه کل کشور سال ۱۴۰۰ داشتیم، زیرا وقتی اکثر منابع مالی بودجه از صنعت نفت است پس باید به آن توجه کنیم.

افزایش گازبهای پرمصرف‌ها حساب‌شده بود

وزیر نفت با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران باید سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد دلاری را در هشت سال انجام دهد، اذعان داشت: امروز و در همین روزها حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب کمبود گاز طبیعی داریم و مصرف نیروگاه‌ها، صنایع و پتروشیمی‌ها محدود شدند تا گاز بخش خانگی تامین شود که در حال حاضر گازبهای مشترکان پرمصرف را که از سال ۹۴ تغییر نکرده بود تغییر دادیم و از ابتدای آذرماه امسال افزایش یافت و حساب‌شده هم گران شد.

صرفه‌جویی به مقدار تولید یک فاز پارس جنوبی با افزایش گازبهای پرمصرف‌ها

اوجی تصریح کرد: با اجرای این طرح ۲۵ میلیون مترمکعب و به مقدار تولید یک فاز پارس جنوبی صرفه‌جویی می‌شود که حدود ۶ میلیارد دلار است؛ در این زمینه و برای سال آینده هم برنامه دیگری داریم.

وی ضمن تاکید بر ضرورت بهینه‌سازی مصرف انرژی، ادامه داد: اکنون ظرفیت تولید روزانه گاز شیرین کشور حدود ۸۶۰ میلیون مترمکعب است، اما اگر این ظرفیت به روزانه بیش از یک میلیارد هم برسد با این وضع مصرف، تولید کشور پاسخگو نخواهد بود.

وزیر نفت اظهار کرد: مصرف روزانه بنزین اکنون ۹۵ تا ۹۶ میلیون لیتر است که اگر کرونا نبود این مقدار به روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر هم می‌رسید، در حالی‌ که ظرفیت پالایشی کشور ۱۰۴ تا ۱۰۵ میلیون لیتر است، بنابراین طرح‌های پتروپالایشی باید حتما و به‌طور جدی دنبال شوند.

ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی به ۱۴۰ میلیون تن می‌رسد

اوجی با اعلام اینکه در حوزه نفت باید ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود، با اشاره به مقدار نیاز سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی، گفت: اکنون ظرفیت تولید سالانه محصولات صنعت پتروشیمی ۹۰ میلیون تن است که با تکمیل طرح‌های جهش سوم به حدود سالانه ۱۴۰ میلیون تن می‌رسد که به حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است، اما پرسش می‌شود که این سرمایه از کجا تامین خواهد شد؟ که باید بگوییم راهکار دارد و وظیفه دولتمردان است که با آسان کردن آیین‌نامه‌ها، سرمایه‌گذاری تسهیل شود. 

وی در پایان با بیان اینکه اولویت وزارت نفت توان و ساخت داخل است، خاطرنشان کرد: سیاست وزارت نفت دولت سیزدهم حمایت همه‌جانبه از تولید داخل است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.