سه شنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 24 January , 2023 ساعت ×
۱۲ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شد
19 اردیبهشت 1401 - 18:09
شناسه : 27539
مدیرکل دفتر توسعه نظام‌های فنی، ‌بهره‌برادری و دیسپاچینگ برق‌آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: تعمیرات سالانه ۱۳۲ واحد نیروگاه‌های برق‌آبی کشور به ظرفیت ۱۲ هزار و ۱۶۱ مگاوات به پایان رسید.
ارسال توسط : منبع : مهر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، جواد حاجیانی مدیرکل دفتر توسعه نظام‌های فنی، ‌بهره‌برادری و دیسپاچینگ برق‌آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران، اظهار داشت: در اسفند ماه ۱۴۰۰، پنج واحد با نام‌های ۳ شهید عباس‌پور، ۳ و ۴ دز، ۲ رودبار لرستان و ۳ گتوند علیا، به ظرفیت ۸۵۵ مگاوات برای انجام تعمیرات سالانه با مشکلات فراوانی مانند نقدینگی و قطعات یدکی روبه‌رو بودند و چشم‌انداز روشنی برای اتمام به‌ موقع تعمیرات سالانه و ورود به مدار در پیک تابستان ۱۴۰۱ نداشتند.

وی افزود: بر اساس دستور و پیگیری‌های وزیر نیرو، با برنامه‌ریزی انجام شده توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و سازمان آب و برق خوزستان و پیگیری‌ها و هماهنگی‌های انجام شده، تعمیرات سالانه تمام واحدهای برق‌آبی در اردیبهشت ‌ماه به اتمام رسید و همه واحدها آماده تولید برق در پیک تابستان شدند.

مدیرکل دفتر توسعه نظام‌های فنی، بهره‌برادری و دیسپاچینگ برق‌آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران، گفت: این امر مهم، پس از تلاش‌های همگانی شبانه‌روزی همکاران در حالی رقم می‌خورد که از هشت سال گذشته، همه نیروگاه‌های برق‌آبی موجود به ‌اتفاق آماده تولید نبودند.

نیروگاه‌های برق‌آبی یکی، از ارکان صنعت نیروگاهی کشور است که با وجود محدودیت نسبی منابع آبی کشور در سال‌های اخیر، همواره نقشی اساسی در پایدارسازی شبکه سراسری برق و تامین بار پیک را به عهده داشته است. این نیروگاه‌ها نیازی به سوخت نداشته و به لحاظ حفظ محیط‌زیست و ذخایر آبی، یاری‌رسان مجموعه صنعت برق در کشور هستند.

لازم به ذکر است که نیروگاه‌های برق‌آبی، انرژی مورد نیاز خود را برای تولید برق از جریان آب رودخانه‌ها با کانال‌های انتقال آب تامین می‌کنند که در حال حاضر، ۵۹ نیروگاه برق‌آبی در قالب ۱۶۲ واحد در ایران وجود دارد که بخش عمده آن از جریان آب و یا انرژی پتانسیل آب پشت سدها و آب‌بندها است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.