یکشنبه, ۱۷ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 7 July , 2024 ساعت ×
آخرین وضعیت تولید و صادرات فولاد خام و محصولات فولادی در کشور
10 آذر 1399 - 8:05
شناسه : 2210
صنعت فولاد یکی از صنایعی است که نقش مهمی در رشد و توسعه کشورهای پیشرفته صنعتی ایفا کرده است و همواره مصرف سرانه فولاد، به عنوان یکی از شاخص‌های رشد و توسعه کشورها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از معدن ۲۴، در ایران این صنعت به دلیل ایجاد اشتغال، درآمد ارزی و ایجاد تحرک در صنایع پایین دستی از اهمیت بیشتری برخوردار است.
این کالا بعد از نفت و گاز دومین کالای پرحجم تجارت جهانی را تشکیل می‌دهد و تعداد زیادی از صنایع پایه از قبیل حمل ‌و نقل، ساختمان، ساخت ماشین‌آلات، معدن و دیگر صنایع مرتبط با تولید و انتقال انرژی، به صنعت فولاد وابسته هستند. از این رو بهبود و توسعه صنعت فولاد از اهمیت ویژه‌ای در توسعه اقتصادی کشورها برخوردار است.
نظر به مطالعات انجمن جهانی فولاد ، به ازای هر یک دلار ارزش افزوده در صنعت فولاد، ۲٫۵۰ دلار ارزش افزوده در سایر بخشهای اقتصادی جهانی ایجاد می‌شود. همچنین هر ۲ نفر اشتغال در بخش صنایع فولاد، منجر به ۱۳ نفر اشتغال در سایر زنجیره‌های تامین آن می‌شود.
در حال حاضر، حدود ۴۰ میلیون نفر در زنجیره تامین جهانی صنعت فولاد مشغول به فعالیت هستند که بیش از ۱٫۲ تریلیون دلار ارزش افزوده ایجاد می‌کنند.
آمار انجمن جهانی فولاد نشان داد، تولید جهانی فولاد خام در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۳٫۰ درصد افزایش یافته و به ۱۸۶۸٫۸ میلیون تن رسید.
در ایران، تولید فولاد خام با ۴٫۵ درصد افزایش، به ۲۵٫۶ میلیون تن رسید. همچنین تولید جهانی محصولات فولادی در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۳٫۴ درصد افزایش یافت و به ۱۷۶۷ میلیون تن رسید. در ایران، تولید محصولات فولادی با ۵٫۶ درصد کاهش، به ۱۸٫۵ میلیون تن رسیده است.
در طرح‌های در دست اجرای تولید فولاد خام، استان‌های کرمان، خوزستان، یزد، فارس و گیلان به ترتیب با ۱۴، ۱۳، ۱۰، ۸ و ۶ درصد، مجموعا با ۵۱ درصد ظرفیت اسمی مورد انتظار کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
در طرح‌های در دست اجرای تولید محصولات فولادی، استان‌های خوزستان، کرمان، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی و یزد به ترتیب با ۱۸، ۹، ۷، ۶، ۵٫۴ و ۵٫۱ درصد، مجموعا با ۵۲ درصد ظرفیت اسمی مورد انتظار کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
۵۴ درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت فولاد خام به استان‌های خوزستان، یزد، هرمزگان و اصفهان به ترتیب با ۱۶، ۱۵، ۱۲ و ۱۱ درصد تعلق دارد.
۶۶ درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت محصولات فولادی به استان‌های اصفهان، قزوین، یزد، خوزستان، مرکزی و آذربایجان شرقی به ترتیب با ۲۰، ۱۲، ۹، ۹، ۸ و ۸ درصد تعلق دارد.
پارسال، ۲۶٫۸ میلیون تن فولاد خام و ۲۰٫۶ میلیون تن محصولات فولادی تولید شده است.
بر اساس اعلام وب سایت Trade Map در سال ۲۰۱۹ رتبه ایران از واردات جهانی فولاد خام در میان ۱۹۶ کشور برابر ۱۵۹ و در صادرات در میان ۱۲۶ کشور برابر ۱۹ بوده است. همچنین رتبه ایران از واردات جهانی محصولات فولادی در میان ۲۲۶ کشور برابر ۸۵ و در صادرات در میان ۱۹۵ کشور برابر ۵۳ بوده است.
بر اساس اعلام وب سایت Trade Map میزان واردات فولاد خام و محصولات فولادی به ایران در سال ۲۰۱۹ به ترتیب برابر ۴۲ و ۳۰۲ میلیون دلار و صادرات آن در همین سال به ترتیب برابر ۳۱۲ و ۲۵۲ میلیون دلار ثبت شده است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.