دوشنبه, ۱۸ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 8 July , 2024 ساعت ×
آزمایشگاه، بخش اصلی برای افزایش بهره‌وری در حوزه معدن است
02 خرداد 1400 - 13:21
شناسه : 12642
مدیر مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران: مدیر مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران گفت: بخش آزمایشگاه یکی از گلوگاه‌های اصلی جهت افزایش بهره‌وری در حوزه معدن است. ایجاد مدیریت یکپارچه تجهیزات آزمایشگاهی به صورت شبکه‌ای در سطح استانداردهای بین‌المللی، از سیاست‌های توسعه صنایع دانش‌بنیان و ارتقای فناوری در نقشه راه معدن است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مجید وفایی‌فر مدیر مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران، اظهار داشت: ایجاد و توسعه ارتباطات شبکه آزمایشگاهی، تقویت و تعمیق آن و نیز همکاری‌های مشترک در تهیه و تدوین یکپارچگی و یکسان‌سازی سیستم‌های آزمایشگاهی، پژوهشی و آموزشی بر اساس استانداردهای ملی و بین‌المللی مرتبط با موضوع خدمات تخصصی آزمایشگاهی در معادن و صنایع معدنی، امروزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. البته سیاست‌های نقشه راه معدن، افق تعیین‌شده و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنایت به شعار مانع‌زدایی و پشتیبانی در راستای تولید در این حوزه نیز، جزو اولویت‌ها قرار دارد.

وی افزود: همانگونه که به تفصیل در نقشه راه معدن بیان شده است، بخش آزمایشگاه یکی از گلوگاه‌های اصلی جهت افزایش بهره‌وری، بازسازی و نوسازی در حوزه معدن به شمار می‌آید که ایجاد مدیریت یکپارچه تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی به صورت شبکه‌ای در سطح استانداردهای بین‌المللی بر اساس تجارب و یا مشارکت با آزمایشگاه‌های بین‌المللی، از سیاست‌های توسعه پژوهش‌های کاربردی، صنایع دانش‌بنیان و ارتقای فناوری در نقشه راه معدن به حساب می‌آید.

مدیر مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران در خصوص ارتباط افزایش ظرفیت بخش معدن با افزایش ظرفیت اکتشاف منابع معدنی، گفت: این مهم خود مستلزم شناخت و بررسی زیرساخت‌های لازم در حوزه اکتشاف است که در این راستا ارتقای توان آزمایشگاهی، تحقیقاتی و آنالیزی نمونه‌های اکتشافی در کشور یکی از مهم‌ترین این زیرساخت‌ها محسوب می‌شود تا بتوان حرکت بزرگی که در بخش اکتشاف کشور با حمایت ایمیدرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی چند سال اخیر انجام شده است، پایدار و موثر باقی بماند.

وفایی‌فر بیان کرد: بی‌تردید یکی از نیازهای ضروری توسعه خدمات حوزه معدن امکان دسترسی به آزمایشگاه‌های پیشرفته و افراد متخصص در این زمینه است که بتوانند به این حوزه خدمات لازم را ارائه نمایند؛ از این‌رو لازم است با همکاری و حمایت از آزمایشگاه‌های این حوزه شامل آزمایشگاه‌های شرکت‌های دولتی و خصوصی مرتبط، یک شبکه آزمایشگاهی قدرتمند ایجاد کرد که قابلیت ارائه خدمات لازم به طیف وسیعی از متقاضیان را داشته باشد.

وی ادامه داد: اکنون آزمایشگاه‌های زیادی در سطح کشور، درون دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی، شرکت‌های دولتی و خصوصی وجود دارند که هر کدام در حوزه‌ها و سطوح مختلف، به فعالیت می‌پردازند. بنابراین لازم است ضمن شناسایی توانمندی‌ها، بسترسازی برای رشد و نمو در کنار ارزیابی و تقویت آن‌ها صورت پذیرد تا بتوان علاوه بر بهره‌مندی از آن در نقاط مختلف کشور، زمینه را برای  افزایش بهره‌وری فراهم کرد.

مدیر مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران، عنوان کرد: با توجه به وجود ظرفیت‌های خدمات آزمایشگاهی مناسب کشور در حوزه‌های معدن و صنایع معدنی شامل تجهیزات آزمایشگاهی، نیروی انسانی، فضاهای کالبدی، اطلاعات علمی، یافته‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، دستگاه‌های اجرائی و بخش‌های عمومی و خصوصی، همگرایی و هماهنگی میان ظرفیت‌ها، استفاده صحیح و بهینه از آن‌ها را به دنبال خواهد داشت که در این میان اشتراک و هم‌افزایی ظرفیت‌های آزمایشگاهی و پژوهشی با تشکیل کارگروه شبکه آزمایشگاهی در راستای توسعه زیرساخت‌های مورد اشاره، ضروری است.

وفایی‌فر اذعان داشت: در این راستا مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران به عنوان بازوی تحقیقاتی ایمیدرو با تجربه ۱۵ ساله در انجام خدمات تخصصی آنالیز مواد معدنی و تحقیقات فراوری در مقیاس آزمایشگاهی و پایلوت و… نیز عضویت و همکاری موثر در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان پنجمین آزمایشگاه برتر در رتبه‌بندی بین حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ آزمایشگاه مختلف در سراسر کشور، پیگیری‌هایی را در خصوص این حوزه از سال گذشته در ایمیدرو انجام داده است که در نهایت از سوی سازمان توسعه، تشکیل کارگروه آزمایشگاه‌ها با محوریت مرکز در دستور کار قرار گرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این خصوص، جلساتی با حضور مدیریت‌های اکتشاف و طرح توانمندسازی ایمیدرو، مدیران و نمایندگان آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و تعدادی از آزمایشگاه‌های فعال در این حوزه برگزار و مواردی شامل تشکیل اتحادیه آزمایشگاه‌ها، تعرفه خدمات آزمایشگاهی و تدوین دستورالعمل پذیرش، آنالیز و کنترل درصد خطای نتایج بررسی شد. علاوه بر این، پیگیری و تدوین فرم جمع‌آوری اطلاعات پایه آزمایشگاه‌ها به منظور ایجاد شبکه و کارگروه آزمایشگاه‌ها، از سوی مرکز در حال انجام است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.