یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
آغاز اکتشافات تفصیلی معدن آلبلاغ اسفراین توسط ایمیدرو
15 اردیبهشت 1400 - 15:46
شناسه : 11767
فرماندار اسفراین خبر داد؛ فرماندار اسفراین، گفت: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران روز چهارشنبه کار مطالعاتی اکتشاف تفصیلی در معدن آلبلاغ شهرستان خراسان شمالی را به منظور اجرای تعهدات گام به گام خود آغاز کرد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مهدی کرامتی فرماندار اسفراین، اظهار داشت: با پیگیری انجام شده و برگزاری جلسات با مدیران ایمیدرو در هفته جاری، مطالعات و اکتشاف تفصیلی در معدن سرب و روی آلبلاغ به منظور تعیین میزان ذخایر معدنی این منطقه از سوی این سازمان اجرایی شد.

وی افزود: نقشه‌برداری از توپوگرافی منطقه برای تعیین‌ میزان‌ ذخیره سرب و روی در محدوده منطقه معدن آلبلاغ توسط پهباد و اقدام برای ایجاد راه دسترسی به معدن آلبلاغ از جمله اقدامات مرحله اکتشاف تفصیلی در این منطقه است. علاوه بر این طبق اعلام ایمیدرو مطالعات تفضیلی اکتشاف در منطقه معدن آلبلاغ تا تیرماه پایان خواهد یافت و پس از تعیین‌ میزان ذخایر معدنی این منطقه  وارد مرحله بهره‌برداری و استخراج خواهد رسید.

لازم به توضیح است که معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین در منطقه‌ای کوهستانی و سخت گذر با همین نام در شهرستان اسفراین استان خراسان شمالی واقع است که برداشت غیرمجاز از ذخایر آن اواخر سال ۱۳۹۷ توسط محلی‌ها آغاز و از بهار ۱۳۹۸ با هجوم سودجویان از دیگر نقاط کشور به این منطقه شدت گرفت.

در همین راستا واقع شدن این معدن در محدوده حفاظت شده زیست‌محیطی ساریگل، موجب شد سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی مدت‌ها در ثبت آن ناکام بماند ولی پس از پیگیری رسانه‌ها و مسئولان شهرستانی و استانی در  مهرماه ۱۳۹۸ وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدرو صادر کرد. 

همچنین وقوع چندباره حوادث آوار و ریزش سنگ در این معدن طی دو سال اخیر جان هفت نفر از برداشت‌کنندگان غیرمجاز را، که بعضا از دیگر مناطق کشور راهی این منطقه شده بودند، گرفته است.

براساس این گزارش، این معدن پس از مدت‌ها بلاتکلیفی، سرانجام اوایل اسفند ماه سال ۱۳۹۹ به صورت کامل از حضور برداشت‌کنندگان‌ غیرمجاز پاک‌سازی شده و در اختیار شرکت حفاظتی ایمیدرو قرار گرفت تا ضمن حفاظت از این منطقه، کار مطالعات عمومی و تفضیلی اکشتافی منطقه معدن آلبلاغ برای تعیین میزان ذخائر سرب و روی انجام و پس از تایید برای استخراج و بهره‌برداری ازاین معدن تدابیر لازم گرفته شود.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.