پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
آغاز بهره‌برداری از نخستین واحد آب‌شیرین‌کن نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت
01 اسفند 1400 - 16:45
شناسه : 24894
مجری طرح‌ نیروگاه و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس گفت: بهره‌برداری از نخستین واحد آب‌شیرین‌کن نیروگاه متمرکز سیکل ترکیبی بعثت (پارس جنوبی) در مجاورت شهر بیدخون استان بوشهر آغاز شد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اکبر دادستانی مجری طرح‌ نیروگاه و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس، اظهار داشت: بخش سیکل ترکیبی نیروگاه متمرکز بعثت که در زمینی به مساحت ۲۹ هکتار واقع شده، به ظرفیت ۴۸۰ مگاوات اجرا می‌شود و شامل سه بلوک سیکل ترکیبی به توان تولید برق هر بلوک ۱۶۰ مگاوات  است.

وی احداث این نیروگاه را با هدف تامین کمبود تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز پالایشگاه فازهای ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۹، ۲۲-۲۴ مستقر در منطقه کنگان، مجتمع پالایشگاهی سیراف و همچنین افزایش پایداری شبکه برق شرکت نفت و گاز پارس در منطقه عسلویه و کنگان بیان کرد و افزود: در همین زمینه نخستین واحد آب‌شیرین‌کن از تاسیسات تکمیلی این نیروگاه پس از طی مراحل تست و پیش‌راه‌اندازی، به بهره‌برداری رسید.

مجری طرح‌ نیروگاه و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس ظرفیت تولید هر یک از سه واحد آب‌شیرین‌کن نیروگاه را دو هزار و ۶۶۷ مترمکعب در روز اعلام کرد و گفت: این نیروگاه در مجموع به سه واحد آب شیرین از آب دریا به روش MED با مجموع ظرفیت هشت هزار متر مکعب در روز مجهز است که در حالت نرمال دو واحد از آن‌ها در مدار تولید قرار خواهند گرفت و واحد سوم به‌صورت آماده‌باش در زمان‌های تعمیرات جایگزین خواهد شد.

دادستانی با اشاره به اینکه آب مورد نیاز این بخش از طریق خطوط لوله‌ای به طول ۷ کیلومتر از آبگیر شماره ۲ عسلویه تامین می‌شود، بیان کرد: قطر این خطوط لوله در مسیر رفت ۲۸ اینچ و مسیر برگشت ۲۴ اینچ است، همچنین ۲عدد مخزن فلزی ذخیره‌سازی آب به ظرفیت هر کدام سه هزار متر مکعب در این واحد تعبیه شده است.

وی در پایان با بیان اینکه راندمان نیروگاه با احداث بخش سیکل ترکیبی و آب‌شیرین‌کن‌ها از حدود ۳۰ درصد به حدود ۵۵ درصد خواهد رسید، خاطرنشان کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی، از انواع پروژه‌ سبز در دنیا شناخته می‌شود که افزون بر جلوگیری از ورود گازهای آلاینده و گلخانه‌ای به محیط زیست، از این گازها در چرخه تولید بخار استفاده می‌کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.