پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
آغاز به کار تولید محصولات با ارزش افزوده بالا در ذوب‌آهن
02 تیر 1401 - 8:55
شناسه : 29416
رکورد تولید ۷۵۰ تن تیرآهن H18 که یک محصول دارای ارزش افزوده بالا در سبد محصولات مجتمع عظیم صنعتی ذوب‌آهن محسوب می‌شود را، تلاشگران ذوب‌آهن اصفهان در یک شیفت ثبت کردند.
ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی ذوب‌آهن
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، محمدامین یوسف‌زاده مدیر مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان، اظهار داشت: رکورد تولید ۷۵۰ تن تیرآهن H18، به همت تلاشگران گروه سه نورد ۶۵۰، به عنوان برگ زرین دیگری در بخش تولید محصولات دارای ارزش افزوده بالا محسوب می‎شود و تمرکز امسال، تکمیل سبد کامل تیرآهن‌های H است که بنا داریم تا پایان سال تا سایز H400  را به سبد محصولات با ارزش افزوده بالا اضافه کنیم و به زودی خبر تولید تیرآهن‌های H جدید اعلام خواهد شد. به طور نمونه، در H240  هم طراحی و هم تراش غلتک‌ها خاتمه یافته و تا قبل از پایان تیر ماه به بازار عرضه خواهد شد و به دنبال آن، با یک فاصله دو تا سه هفته‌ای، H260 را خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه این مقطع تولیدی به عنوان کاربردی‌ترین تیرآهن بال‌پهن، بازار بسیار خوبی دارد، افزود: بدون تردید وقتی که بازار کشور و مهندسا‌های محاسب نظام مهندسی از تامین کافی و به موقع مقاطع H، اطمینان خاطر داشته باشند، به زودی محاسبات سازه‌ها از بتن مسلح به سمت اسکلت فلزی بر مبنای H تغییر داده خواهد شد که حداقل ایمنی آن، در مقابل زلزله ۳۰ درصد بالاتر بوده و سرعت ساخت‌و‌ساز هم چیزی حدود ۲۵ درصد سریع‌تر است و از همه مهم‌تر عمر مفید سازه که در حال حاضر داخل ایران حدود ۲۵ سال است، به بیش از ۱۰۰ سال خواهد رسید و در کل هزینه‌های ساخت‌وساز را در درازمدت بسیار کاهش خواهد داد. بر اساس رده‌بندی فعلی بازار از  لحاظ سودآوری، Hها در رتبه اول محصولات با ارزش بالا که در انحصار ذوب‌آهن هستند، سپس کلاف و پس از آن‌ها  I7 ، قرار دارد.

یوسف‌زاده ثبت این رکورد بزرگ در تولید محصول H18 را به تلاشگران بخش نورد و سایر همکاران ذوب‌آهنی تبریک گفت و از تولید پروفیل های جدید H در آینده نزدیک خبر داد.

مهران مقراضچی سرپرست نورد ۶۵۰ ذوب‌آهن اصفهان نیز، در ادامه بیان کرد: تیرآهن‌های بال‌پهن یا IPB، به دلیل شکل ظاهری به تیرآهن H معروف هستند و تفاوت عمده تیرآهن معمولی یا  IPE و تیرآهن H، در شکل و اندازه سطح مقطع آن است. از آنجا که سطح مقطع تیرآهن‌های H بزرگ‌تر است، سبب شده این پروفیل از استحکام و مقاومت بالایی نسبت به سایر تیرآهن‌ها برخوردار باشد، لذا این محصول کاربرد زیادی در ساختمان‌سازی و ساخت پروژه‌های صنعتی مانند ساخت اسکله، کشتی‌سازی، سکوهای نفتی، سوله، پل‌سازی و سدسازی دارد.

وی با اشاره به اینکه تیرآهن‌های بال‌پهن، یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در بازار دنیا هستند و به عنوان رکن اصلی اسکلت‌بندی ساختمان شناخته می‌شوند، اضافه کرد: استفاده از تیرآهن‌های بال‌پهن در صنعت ساختمان‌سازی مزایای بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به مقاومت بالا در برابر زلزله و رانش زمین اشاره کرد و از آنجا که ایران در منطقه زلزله‌خیز قرار دارد، استفاده از سازه‌های فلزی به جای سازه‌های بتنی باعث افزایش ایمنی ساختمان در برابر زلزله خواهد شد.

سرپرست نورد ۶۵۰ تصریح کرد: از سال‌های قبل برای تامین نیاز کشور به تیرآهن بال‌پهن ، طراحی و تولید این پروفیل در دستور کار مهندسی نورد قرار گرفت و تا کنون سایزهای ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ و ۲۰ و ۳۰ در دو اندازه سبک و سنگین با موفقیت تولید شده و طراحی سایر سایزهای دیگر نیز در دست اقدام است.

مقراضچی در پایان خاطرنشان کرد: تولید H18 در کارگاه نورد ۶۵۰ به سال ۱۳۹۱ بازمی‌گردد که پس از تولید آزمایشی و رسیدن به نتایج مطلوب طبق استاندارد ملی ایران، به سبد محصولات فولادی ذوب‌آهن اصفهان اضافه شد و تااکنون نیز روند تولید این پروفیل ادامه دارد و اخیرا با توجه به تفاوت قیمت آن نسبت به تیرآهن‌های معمولی، چند ماهی است که به طور مرتب در برنامه تولید کارگاه نورد ۶۵۰ گنجانده شده است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.