چهارشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۳ Wednesday, 10 April , 2024 ساعت ×
آغاز دوباره برداشت گاز از سکوی سلمان
18 فروردین 1401 - 14:59
شناسه : 26332
مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: با انجام تعمیرات خط لوله آسیب‌‌دیده انتقال گاز میدان سلمان به جزیره سیری و عسلویه، برداشت و انتقال گاز از این میدان مشترک تا یک ماه آینده از سر گرفته خواهد شد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

 به گزارش اخبارفلزات، امیر سالاری مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره ایران، اظهار داشت: با توجه به افت فشار در خط لوله ۳۰ اینچ انتقال گاز میدان سلمان به جزیره سیری که در ۲۶ آبان ‌ماه ۱۴۰۰ اتفاق افتاد، بلافاصله اقدام‌های لازم به‌ منظور عیب‌یابی و بررسی انجام شد که با وجود عمق بالای آب در حدود ۶۰ متر، با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات غواصی عمیق مشخص شد این خط لوله در ۶۸ کیلومتری از سکوی KPP دچار آسیب‌‌‍دیدگی شده و نیازمند تعمیرات اساسی است که در پی برگزاری نشست‌های بی‌شمار فنی، تصمیم‌های لازم برای آغاز تعمیرات آن اتخاذ شد.

وی با بیان اینکه تعمیر این خط لوله با توجه به عمق زیاد آب و شرایط نامساعد دریا، پیچیدگی‌های زیادی دارد، افزود: خوشبختانه این پروژه به یکی از پیمانکاران توانمند داخلی واگذار و تعمیرات لازم آغاز شده است.

مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره ایران، گفت: فرآیند تعمیرات این خط لوله شامل برش‌کاری در عمق زیاد آب، تمیزکاری، توپک‌رانی‌ها، نصب اسپول، اسمارت‌فلنج، خشک‌سازی و… بود و تاکنون پیشرفت خوبی در این زمینه حاصل شده است و توپک‌ها از ناحیه KPP ارسال و در ناحیه آسیب ‌دیده دریافت شده و تجهیزات به جزیره سیری به ‌منظور ادامه عملیات در حال حمل است که امیدواریم پس از انجام همه این مراحل، حدود یک ماه آینده این خط لوله پس از خشک‌سازی و آزمون نهایی آماده بهره‌برداری و آغاز به کار شود.

سالاری بیان کرد: با توجه به تاریخچه و تعمیرات پیشین خط لوله موجود و آسیبی که به آن وارد شده، برنامه‌ریزی به ‌منظور احداث خط لوله جایگزین آغاز شده است.

وی ادامه داد: از این خط لوله با توجه به عمر مفیدی که آخرین‌ بار برای آن اعلام شده بود، بیشتر بهره‌برداری شده است، البته امیدواریم پس از تعمیرات لازم و بهره‌برداری و نگهداری ویژه بتوانیم تا زمان احداث و بهره‌برداری از خط لوله جایگزین جدید، از این خط لوله برای انتقال گاز میدان مشترک سلمان به سیری و عسلویه استفاده کنیم.

شایان ذکر است که روزانه حدود ۱۶۰ میلیون فوت‌ مکعب گاز میدان سلمان با سکوی KPP برداشت شده و با خط لوله ۳۰ اینچ به طول ۱۴۵ کیلومتر به جزیره سیری انتقال داده می‌شود و گاز دریافتی در این جزیره پس از فشارافزایی با کمپرسورها، با خط لوله ۳۲ اینچ به طول ۳۰۰ کیلومتر به سمت عسلویه و فازهای پارس‌جنوبی ارسال می‌شود.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.