یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
آغاز مسیری روشن برای صنعت مس
02 مرداد 1400 - 12:42
شناسه : 15415
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد؛ مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در مجمع عمومی عادی سالیانه با اشاره به سودآوری چشمگیر شرکت مس طی سه‌ماهه نخست سال جاری خطاب به سهامداران فملی گفت: طی سه‌ماهه سال جاری 9 هزار و 500 میلیارد تومان سود خالص در شرکت ملی صنایع مس ایران اتفاق افتاد که بیانگر یک حرکت صعودی، شفاف و روشن برای مس و سهامداران این شرکت است.
ارسال توسط : منبع : مس پرس
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه در همه حوزه‌های تولیدی طی سه‌ماهه نخست سال جاری از برنامه جلوتر هستیم، اظهار داشت: استخراج مس در سال جاری ۱۰ درصد از برنامه جلوتر است. علاوه بر این تولید کاتد و کنسانتره مس در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت سال گذشته به ترتیب رشد ۹٫۵ درصد و ۴ درصدی را تجربه کرد.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای پروژه‌های توسعه‌ای جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا در تولید مس خواهیم شد، افزود: ظرف چهار سال آینده ۱۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید خواهیم داشت که موجب افزایش چهار میلیارد دلاری درآمد شرکت می‌شود.

در حوزه زیرساخت‌های توسعه نگرانی وجود ندارد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص زیربناها، گفت: زیربناها یکی از استراتژیک‌ترین اصولی است که برای توسعه معادن باید مورد توجه قرار گیرد. در همین راستا شرکت ملی صنایع مس برای تهیه آب موردنیاز در پروژه آبرسانی از خلیج‌فارس به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و معدنی و صنعتی چادرملو ورود کرد که فاز نخست آن در پایان سال گذشته اجرایی و آب خلیج فارس به سرچشمه رسید.

سعدمحمدی با اشاره به پروژه‌های تولید برق، بیان کرد: مقرر شد برای تامین برق موردنیاز شرکت با توجه به وجود یک نیروگاه ۵۰۰ مگاوات متعلق به زیرمجموعه مس در سمنگان کرمان، برای پروژه‌های بعدی شرکت در آینده با همکاری ایمیدرو سرمایه‌گذاری برای نیروگاه برق ۸۰۰ مگاواتی(یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در کرمان و یک نیروگاه  ۳۰۰  مگاواتی در آذربایجان شرقی) در دستور کار قرار گیرد.

کشف معدن مس سریدون خبری خوش برای سهامداران

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، عنوان کرد: طی سال گذشته یک میلیارد تن ذخیره جدید مس کشف شد که علاوه بر این معدن جدید سریدون نیز کشف و تا پایان سال ذخیره ۱٫۵ میلیارد تنی آن قطعی و به طور رسمی اعلام می‌شود.

سعدمحمدی با اشاره به اینکه تا پایان سال ذخایر قطعی کشور به شدت افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: طی سال ۱۳۹۹ به میزان یکصد هزار متر حفاری کرده‌ایم که در سال ۱۴۰۰ این عدد به ۱۵۰ هزار متر افزایش می‌یابد. در همین راستا طی ۴ ماهه اول سال جاری حدود ۴۴ هزار متر حفاری اکتشافی انجام و ۱۵ دستگاه حفاری خریداری کردیم. البته آخرین عمق حفاری انجام شده نیز به عمق یک هزار ۲۷۳ متر بوده است که در خردادماه انجام شد.

وی با بیان این‌که خوشبختانه ذخیره شرکت مس در سال گذشته از هشت میلیارد تن عبور کرده است، ادامه داد: ذخایر مس خالص در بین‌المللی ۸۷۰ میلیون تن و ایران بیش از ۴۰ میلیون تن  بوده است که امیدواریم تا سال آینده به رتبه ۶ جهانی در این حوزه برسیم.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با اشاره به ثبت فروش ۴۲ هزار میلیارد تومانی شرکت مس برای نخستین بار در سال ۱۳۹۹، گفت: در سال ۱۳۹۹ رشد فروش ۸۸ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۸ تجربه کردیم.

سعدمحمدی با اشاره به بازدهی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در طول ۱۵ سال گذشته، اظهار داشت: سال ۱۳۹۹ ارزش سهام شرکت ۲۸۲ درصد رشد داشت و جزو شرکت‌های برتر بورسی قرار گرفت.

نشانه‌های اقتصادی حاکی از افزایش تقاضای مس است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با اشاره به رشد اقتصادی دنیا که در سال ۲۰۲۰ منفی ۳٫۵ بوده است، این رقم را برای سال ۲۰۲۱ مثبت ارزیابی کرد و گفت: این مهم نشان‌دهنده این است که دنیا بر ویروس کرونا غلبه کرده و شرکت ملی مس نیز به‌عنوان جزئی از اقتصاد کشور باید در این راستا هدفمند و با برنامه حرکت کند.

سعدمحمدی تصریح کرد: در سال ۲۰۲۵ برای چین تولید ۱۰ میلیون و ۵۵۶ هزار تن کاتد با سهم ۱۱٫۴۲ درصدی پیش‌بینی می‌شود اما سهم شیلی با توجه به کاهش عیار معادن آن به ۸٫۸ درصد می‌رسد. لذا چین، ژاپن و کره جنوبی ۳ کشور برتر تولیدکننده مس در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ با بیش از ۸۵ درصد سهم آسیا خواهند بود.

وی یادآور شد: مصرف مس در چین، امریکا و آلمان بالا است. به همین دلیل می‌توان چین را بازاری مناسب برای ایران دانست. در این راستا با افزایش جمعیت جهان به بالای هشت میلیارد نفر طی ۱۵ سال آینده و افزایش سرانه مصرف؛ با افزایش تقاضا در بازارهای جهانی مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل شرکت ملی مس با اشاره به سرانه مصرف فلز سرخ در دنیا، اضافه کرد: سرانه مصرف مس در دنیا ۳٫۲ کیلوگرم به ازای هر نفر است که سالانه رشد ۰٫۵ درصدی برای آن پیش‌بینی می‌شود. طی سال جاری میلادی نیز مصرف از ۵٫۲۲ میلیون تن در ۲۰۲۰ به میزان ۹٫۲۸ میلیون تن در ۲۰۲۱ می‌رسد.

سعد محمدی همچنین با اشاره به افزایش تقاضا برای مس، بیان کرد: تا سال ۲۰۵۰ سرمایه‌گذاری چهار هزار میلیارد دلاری روی زیرساخت‌ها به‌ویژه حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر صورت خواهد گرفت که نشان از تقاضای بالا برای مس خواهد بود.

وی افزود: کشورهای همسایه ایران در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری‌های بزرگی داشته‌اند، لذا در شرکت مس نیز باید به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر باشیم. در سال ۲۰۱۸ سهم نفت از انرژی ۳۷ درصد و برق ۲۱ درصد بود اما در سال ۲۰۵۰ سهم نفت به ۱۴ درصد و برق به ۴۱ درصد خواهد رسید. بنابراین برای رسیدن به این هدف، تنها مس است که می‌تواند به رشد صنعت برق در دنیا به دلیل خواص الکتریسیته کمک کند.

مدیرعامل شرکت ملی مس در خصوص سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در حوزه مس، اذعان داشت: هم‌اکنون در دنیا ۱۹۹ پروژه سرمایه‌گذاری محتمل و ممکن بر روی مس در حال انجام است که در مجموع ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن تولید جدید تا سال ۲۰۳۱ اتفاق خواهد افتاد. در همین راستا کشور ما بخشی از این افزایش تولید را بر عهده خواهد داشت.

سعدمحمدی تاکید کرد: دنیا به دنبال پروژه‌های بزرگ است اما به دلیل وضعیت خوب مس پروژه‌های زیر ۵۰ هزار تن نیز مورد توجه است. پروژه‌های در دست اقدام کشور شیلی مجموع هزینه‌های سرمایه‌گذاری نزدیک به ۲۷ میلیارد دلار و مجموع مس محتوای قابل تولید یک میلیون ۲۲۸ هزار تن است، میانگین وزنی هزینه سرمایه‌بری نزدیک به ۲۲ هزار دلار برای هر تن برآورد شد. در نتیجه این تغییر و تحولات است که مس به عنوان یک عنصر استراتژیک از سوی اتحادیه اروپا اعلام شد و جزو ۱۰ اولویت اول سرمایه‌گذاری در طی سال‌های پیش محسوب می‌شود.

توسعه در صنعت مس همسو با تحولات عرضه و تقاضا در دنیا

مدیرعامل شرکت ملی مس با بیان اینکه همه نشانه‌ها و ارزیابی‌های اقتصادی حاکی از افزایش تقاضای مس است به سرمایه‌گذاری‌های این شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در حال حاضر همسو با شرکت‌های بزرگ معدنی دنیا پروژه‌های زیادی را اجرا کرده است، به طوری‌که ظرفیت کنسانتره مس این شرکت در آینده‌ای نزدیک به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت و ظرف چهار سال آینده درآمد شرکت به بیش از چهار میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند.

سعدمحمدی تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی موسسات معتبر بین‌المللی اقتصادی مبنی بر افزایش تقاضای مس و رشد قیمتی این فلز طی سال‌های پیش رو، ۲۹ پروژه توسعه‌ای در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه، شرکت ملی مس طی ۱۰ سال آینده ۶۰۰ هزار تن کاتد مس تولید خواهد کرد، اظهار داشت: ظرفیت تولید کنسانتره از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن و ظرفیت ذوب به ۶۰۰ هزار تن و ظرفیت تولید معدنی از ۱۸۴ میلیون تن به ۳۱۰ میلیون تن(استخراج) افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت ملی مس عنوان کرد: ظرف یکسال آینده ۴۰۰ هزار تن به ظرفیت کنسانتره شرکت ملی مس اضافه خواهد شد که از لحاظ قیمتی ۷۵۰ میلیون دلار به نرخ امروز به درآمد شرکت می‌افزاید. لذا در مجموع با افتتاح طرح‌های مدنظر ۱۵ هزار میلیارد تومان به درآمدهای شرکت اضافه خواهد شد.

سعدمحمدی با بیان اینکه پروژه درآلو تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: دره‌زار در سه ماه نخست سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری رسیده و ظرفیت کنسانتره شرکت را ارتقا می‌بخشد. در فلوتاسیون سرباره سرچشمه سرباره‌ها تبدیل به کنسانتره می‌شود ما در خاتون‌آباد این مسئله را هم خواهیم داشت. به‌زودی کارخانه فلوتاسیون جدید در میدوک افتتاح و خاک‌های کم‌عیار به کنسانتره می‌شود.

وی افزود: فلوتاسیون سرچشمه و سونگون تا بهار ۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسد که در کنار سایر طرح‌ها ظرف یکسال آینده حدود ۴۰۰ هزار تن به ظرفیت کنسانتره شرکت افزوده می‌شود که با دلار ۲۰ هزار تومانی، ۱۵ هزار میلیارد تومان به درآمد شرکت اضافه خواهد شد. علاوه بر این طرح انتقال اسید مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد به بنادر صادراتی از طریق شبکه ریلی صورت می‌گیرد. تا به اقتصاد کشور در کشاورزی نیز کمک کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی مس اذعان داشت: پروژه ملی انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور نیز توسط شرکت ملی مس صورت خواهد گرفت. و نزدیک به ۶ میلیون مترمکعب خاک‌برداری برای فاز ۳ کنسانتره انجام و عملیات اجرایی آن امسال صورت می‌گیرد. مقرر شد با ذوب، پالایش و اسیدسولفوریک در آذربایجان بازار ترکیه را تصاحب کنیم، در این راستا امسال شاهد آغاز پروژه تولید کاتد در سونگون خواهیم بود، همچنین کارخانه آهک اهر افتتاح و کلنگ فاز دو نیز زده شده است.

سعدمحمدی تاکید کرد: در حال حاضر دنیا به سمت معدنکاری زیرزمینی در حرکت است. لذا شرکت ملی مس نیز پروژه معدن مس میدوک را با عیار خوب برای آینده در دستور کار خود دارد که به صورت زیرزمینی خواهد بود.

رشد ۱۲ درصدی تولید کاتد در سال جهش تولید

مدیرعامل شرکت ملی مس در خصوص تولید شرکت، گفت: در بخش تولید طی سال گذشته شرکت ملی مس موفق به ثبت رکورد تولید ۲۸۰ هزار و ۲۸۱ تن کاتد مس شد. درواقع این رکورد با ۱۲ درصد رشد نسبت به رکورد گذشته در سال ۱۳۹۸ به ثبت رسید. در تولید آند نیز با ۱۶٫۸ درصد رشد و ۳۵۵ هزار و ۶۱۱ تن آند تولید رکورد جدیدی نسبت به سال ۱۳۹۸ به ثبت رساندیم.

سعدمحمدی با بیان اینکه ایران با تولید ۳۱۴ هزار تن مس محتوی ۱٫۵ درصد تولید جهانی و ۰٫۷ مس پالایش‌شده را در اختیار دارد، عنوان کرد: این شرکت با دستیابی به بیشترین استخراج سنگ سولفور به میزان ۵۳ میلیون و ۴۸۳ هزارتن در سال ۱۳۹۹ به رکورد جدیدی دست یافته است.

وی یادآور شد: طی سال گذشته بیش از ۱۸۴ میلیون تن عملیات معدنی در شرکت ملی صنایع مس انجام شد. همچنین در تولید کنسانتره نیز با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن موفق به ثبت رکورد شده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان خاطرنشان کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران طی پنج دهه گذشته علاوه بر فعالیت تولیدی در حوزه مس و تولید کاتد مسی؛ طی سال‌های اخیر با راه‌اندازی دو طرح زیست‌محیطی کارخانه تولید اسیدسولفوریک در سرچشمه و خاتون‌آباد به ظرفیت تولید بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن اسیدسولفوریک دست یافته است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.