سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 July , 2024 ساعت ×
آغاز مطالعات ژئوشیمی در پهنه‌های معدنی خراسان جنوبی
13 دی 1400 - 11:59
شناسه : 22593
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در همراهی با اکیپ‌های صحرایی و شرکت در نشستی از شناسایی ذخایر طلا، مس طبیعی، آنتیموان، روی و همچنین مس به صورت مالاکیت و آزوریت در چهارمین ماه از آغاز طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در پهنه خراسان‌جنوبی خبر داد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محمدباقر درّی معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اظهار داشت: مطالعات و نمونه‌گیری‌های انجام شده توسط همکاران و کارشناسان بخش‌های مطالعات ژئوشیمی تاکنون بیانگر کانه‌زایی بسیار خوب در پهنه خراسان‌جنوبی است که مطالعات انجام شده در بخش اکتشافات سیستماتیک نیز این دستاوردها را تایید می‌کنند.

وی از طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در پهنه خراسان‌جنوبی به عنوان پروژه‌ای بزرگ یاد کرد و افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با انجام مطالعات در سه لایه زمین‌شناسی، اکتشافات سیستماتیک و مطالعات ژئوشیمی به‌طور همزمان با این حجم بسیار بالا و سرعت و دقت گسترده در تاریخ خود یک رکورد منحصربه‌فرد در پهنه‌ای به وسعت تقریبی ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع به جا گذاشته است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه فعالیت اکتشافی سازمان در پهنه بیرجند شامل دو مجموعه اکتشافات سیستماتیک و اکتشافات ژئوشیمیایی است، گفت: همه مراکز استانی در این پروژه همکاری بسیار نزدیکی داشتند و کارکنان در مرکز مشهد با انجام اکتشافات‌ سیتماتیک مربوط به حدود هفت برگه از ۲۰ برگه، در بخش اکتشافات سیستماتیک کمک فراوانی کردند.

دری با اشاره به این‌که تاکنون مجموعه آنالیز انجام شده برای اکتشافات سیستماتیک افزون بر سه هزار و ۱۴۵ نمونه است، بیان کرد: می‌توان گفت در حدود ۸۰ درصد از برگه‌های اکتشافی پیشرفت بالای ۷۰ درصد مشاهده می‌شود که البته وقفه‌ای کوتاهی برای اخذ نتایج آنالیز مرحله اولیه نمونه‌های برداشته شده جهت دستیابی به نتیجه بهتر ایجاد شد.

وی اکتشاف ژئوشیمی انجام شده شامل ۲۰ برگه است که البته با مشکلات و مسائل پیش‌روی خود  مواجه است، زیرا اکتشاف‌گر باید همه مناطق را بررسی کند و به ازای هر یک کیلومتر مربع یک نمونه را برداشت کند و این امر فرایندی بسیار دشوار است که در این امر از کمک همکاران خودمان در مراکز استانی نیز کمک گرفتیم و همدلی و همکاری مناسبی را شاهد بودیم.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پیشرفت مطالعات اکتشافی در پروژه پهنه خراسان‌جنوبی را مثبت ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: امروز با افتخار می‌توانیم بگوییم در سه فاز مطالعات صحرایی انجام شده ۹۹ درصد مطالعات صحرایی ژئوشیمی به پایان رسیده است.

۲ هزار نمونه کانی سنگین

درّی، از انجام مطالعه بر حدود دو هزار نمونه کانی سنگین به عنوان کاری ارزشمند یاد کرد و اذعان داشت: نمونه‌های کانی سنگین باید مرحله آماده‌سازی را طی کنند که این مژده را می‌توانیم بدهیم که از حدود دو هزار نمونه پیش‌بینی شده، حدود ۴۳۳ نمونه‌ برای مطالعات به دست کارشناسان بخش کانی سنگین رسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: افزون بر ۵۷۰ نمونه هم برای لاوکشویی و بروموفرم‌گیری ارسال شده و می‌توان گفت تا پایان فاز سوم کار شستشوی حدود ۶۵۰ نمونه‌ باقی‌مانده انجام می‌شود که این امر به مدد کار هم‌زمان همکاران‌ در بخش مطالعات صحرایی و همچنین همکاران بخش آزمایشگاهی در تهران و مراکز استانی میسر شده است. در همین راستا حدود ۴۳۳ نمونه آماده شده که توسط کارشناسان مستقر در بیرجند و مرکز تهران در حال مطالعه است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.