پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024 ساعت ×
آمادگی ایران برای توسعه روابط تجاری با زیمباوه
02 بهمن 1401 - 19:14
شناسه : 32992
وزیر صمت در دیدار با وزیر صنایع و تجارت زیمباوه گفت: اگرچه با کشورهای آفریقایی روابط گسترده‌ای داشته‌ایم اما روابط تجاری ما با این کشور کاهش یافته است و آماده توسعه بیشتر روابط تجاری ایران و زیمباوه هستیم.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری مهر
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، سید رضا فاطمی‌ امین در دیدار با هوی سی‌اینسزا، با بیان اینکه در روابط اقتصادی خود، جایگاه ویژه‌ای برای زیمباوه و کشورهای آفریقایی در نظر داریم، بیان کرد: سال گذشته صادرات ایران به آفریقا نسبت به سال ۱۳۹۹، ۱۰۰ درصد افزایش یافت و دو برابر شد. امسال هم تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل، صادرات به میزان ۷۰ درصد افزایش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم تا آنجایی که امکان دارد نیازهای کشور را از آفریقا، تامین و صادرات‌ را به این کشور افزایش دهیم، مطرح کرد: ایران و زیمباوه می‌توانند روابط مکمل بین یکدیگر تعریف کنند زیرا به لحاظ تاریخی، ایران روابط گسترده‌ای با کشورهای آفریقایی داشته است که البته در سال‌های اخیر مقداری از این روابط افت داشت که می‌توان آن را جبران کرد. در همین راستا طی پنج سال گذشته روابط ما با زیمباوه کاهشی بوده است؛ به طوری که تا پنج سال پیش، سالیانه ۶۰۰ هزار دلار صادرات به زیمباوه داشتیم اما هم‌اکنون صادرات به این کشور به ۱۰ هزار دلار کاهش یافته است و به صفر رسیده و واردات نیز از این کشور کاهش یافته است.

وزیر صمت تصریح کرد: اگرچه با کشورهای آفریقایی روابط گسترده‌ای داشته‌ایم اما روابط تجاری ما با این کشور کاهش یافته است. بنابراین امیدواریم این دیدار آغازی برای توسعه بیشتر روابط تجاری ایران و زیمباوه باشد.

فاطمی‌ امین با اشاره به اظهارات وزیر صنایع زیمباوه درباره تحریم‌ها، ابراز کرد: تحریم در دید اول مشکلاتی برای کشور ایجاد می‌کند اما اگر هوشمندانه برخورد شود، یکی از بهترین محرک‌های پیشرفت کشور است زیرا موجب می‌شود کشورها به منابع داخلی خود متکی شوند و اقتصاد را به طور اساسی شکل دهند.

وی به بخش معدن نیز اشاره کرد و افزود: در حوزه معدن شرکت‌های بسیار بزرگی مانند مس و آلومینیوم در ایران وجود دارد اما در ذخایر طلا محدودیت‌هایی داریم. به همین دلیل زمینه مشارکت برای حضور شرکت‌های ایرانی در زیمباوه برای استخراج و تولید طلا فراهم است.

وزیر صمت در ادامه اظهار داشت: کمیسیون مشترک بین دو کشور در یک ماه آینده برگزار می‌شود که وزیر تعاون ایران و وزیر خارجه زیمباوه روسای این کمیسیون هستند. به همین دلیل در فرصت یک ماهه می‌توانیم با یکدیگر ارتباطات داشته باشیم و نقشه راه توسعه همکاری بین دو کشور را تدوین کنیم.

فاطمی‌امین خاطرنشان کرد: می‌توانیم از زیمباوه طلا وارد کنیم و در مقابل به این کشور ماشین‌آلات از جمله ماشین‌آلات صنایع غذایی صادر کنیم تا تراز تجاری دو کشور به صورت دوطرفه رشد پیدا کند. بنابراین تا زمان آغاز به کار کمیسیون مشترک می‌توان برنامه‌ریزی‌های لازم را برای پیشبرد اهداف را انجام داد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.