دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
آژیر قرمز بورس کماکان روشن است
26 مرداد 1400 - 9:47
شناسه : 16277
براساس گزارش‌های منتشر شده، شاخص‌های مهم بورسی جهان تحت تاثیر آمار بد اقتصادی چین ریزش کردند.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، آمارهای جدید از وضعیت اقتصادی چین باعث ناامیدی معامله‌گران شده تا جایی که علاوه بر افزایش نرخ بیکاری، تولیدات صنعتی به میزان محسوسی کاهش یافته است. نرخ بیکاری چین طی ۱۲ ماه منتهی به ماه جولای در شرایطی به ۵.۱ درصد رسیده است که در مقایسه با بازه مشابه منتهی به ماه گذشته، نرخ بیکاری این کشور ۰.۱ درصد افزایش یافت. این نرخ بیکاری که ۰.۱ درصد بیشتر از برآورد پیشین کارشناسان است، بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور طی دو ماه اخیر محسوب می‌شود.

به دنبال کاهش شدید عرضه مسکن، متوسط رشد قیمت خانه‌ها در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان طی سه ماهه دوم امسال به بالاترین سطح خود در طول تاریخ معاصر این کشور رسیده است. و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد قیمت مسکن آمریکا ۲۳ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به بازه مشابه به فصل پیشین ۰.۸ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت مسکن آمریکا طی بازه زمانی فوق ۳۵۸ هزار دلار بوده که این رقم نسبت به سال گذشته ۶۶ هزار و ۸۰۰ دلار افزایش یافت.

روند احیای اقتصادی و خروج تدریجی از رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا در بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان به طور امیدوارکننده‌ای ادامه داشته است. مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد که در نتیجه کاهش محدودیت‌های کرونایی و پیشرفت در روند واکسیناسیون، اقتصاد این کشور طی سه ماه منتهی به ماه ژوئن ۴.۸ درصد رشد کرده که این عملکرد ۱.۲ درصد بیشتر از رشد ثبت شده بازه منتهی به ماه گذشته بوده است. این رشد اقتصادی همچنین نیرومندترین رشد فصلی یک سال اخیر انگلیس بود.

پس از چندین افزایش ماهانه متوالی، متوسط تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ماه جولای بدون تغییر نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه پذشته به سطح ۵.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا طی ۱۳ سال اخیر بوده است، بیش از همه تحت تاثیر قیمت بخش انرژی قرار گرفت؛ چراکه تورم بنزین به ۲۳.۸ درصد رسید. پس از این بخش نیز، حمل و نقل با تورم ۶.۴ درصد مواجه شد.

با شدت گرفتن موج چهارم کرونا در اروپا، شاخص اطمینان سرمایه‌گذاران در سطح منطقه یورو (متشکل از ۱۹ کشور اروپایی) طی نخستین هفته از ماه آگوست با کاهش ۱۸.۵ واحدی نسبت به ماه گذشته به ۴۸.۷ واحد رسیده است. این رقم همچنین کمترین رقمی است که از ماه نوامبر سال گذشته بدین سو به ثبت رسیده بود و تحلیل‌گران انتظار دارند در ماه‌های انتهایی سال جاری میلادی شاهد کاهش محسوس حجم سرمایه‌گذاری‌ها در این منطقه و کاسته شدن از سرعت رشد اقتصادی باشند.

پس از چندین ماه صعود پی در پی تورم، شیب افزایش قیمت‌ها در بسیاری از کشورها کند شده تا جایی که نرخ تورم چین طی ١٢ ماه منتهی به ماه جولای به مثبت ۱.۰ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد کمتر از  تورم ماه گذشته و نرخ پیش‌بینی شده قبلی بوده است، بیش از همه تحت تاثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۶.۹ درصد افزایش پیدا کرد. این کمترین تورم چهار ماه اخیر در چین بوده است.

نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تا پایان ماه جولای کاهشی شد و رقم ۵.۴ درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که ۰.۵ درصد کم‌تر از ماه گذشته بود، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۶ ماه اخیر است. از آوریل سال گذشته که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی آمریکا در این حوزه ادامه داشته است. شمار جمعیت بیکاران نیز طی همین مدت به هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد که ۷۸۲ هزار نفر کمتر از ماه گذشته است.

رشد اقتصادی کشورها در حال بازگشت به محدوده مثبت است و در این راستا مرکز آمار آلمان اعلام کرد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا طی سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۵ درصد رشد پیدا کرد که نخستین رشد مثبت فصلی یک سال اخیر این کشور به شمار می‌آید. مرکز آمار فرانسه نیز اعلام کرد در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، متوسط رشد اقتصادی این کشور ۰.۹ درصد اندازه‌گیری شده است که ۱.۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور طی سه ماهه گذشته بوده است.

دیوید اسپیکا کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه گاید استون کپیتال، گفت: به صورت کلی، تمایل معامله‌گران به فروش سهام خود با بهبود چشم‌انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. با این حال ریسک‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند روند را به طور کامل معکوس کند، گونه دلتا ویروس کرونا نیز با توجه به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم بدیل شده و ما نگرانی‌های تورمی و احتمال افزایش تنش‌ها بین چین و آمریکا را نیز کماکان داریم.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها ریزشی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۲ درصد کاهش نسبت به روز گذشته و در سطح ۳۵ هزار و ۵۰۲.۲۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۵ درصد ریزش تا سطح ۴۴۶۱.۰۸ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۸ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۸۰۷.۴۸ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس فلزات لندن با ۰.۹ درصد ریزش نسبت به روز گذشته و در سطح ۷۱۵۳.۹۸ واحد بسته شد.  شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۳۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۹۲۵.۷۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با عقبگرد ۰.۸۳ درصدی در سطح ۶۸۳۸.۷۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۸۱ درصد پایین رفت و به ۸۹۲۶.۶۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۶۲ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۵۲۳.۱۹ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۸ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۱۸۱.۴۶ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» کاهش ۰.۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۴۱.۰۷ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۶۱ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۵۸۲.۴۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۱.۳۳ درصد کاهش به ۶۷.۵۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۱.۱۶ درصدی به ازای ۶۷.۹۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۵۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۸۷.۵۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۱۳ درصدی به ازای ۲۳.۸۱ دلار مبادله شده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.