چهارشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۳ Wednesday, 10 April , 2024 ساعت ×
آینده « فملی » و « فولاد » در بورس چه می‌شود؟
23 آذر 1399 - 5:36
شناسه : 3145
شاخص این صنعت در کوتاه مدت روند صعودی خود را آغاز کرده است، خریداران نمادهای صنعت فلزات اساسی امیدوارند این حرکت صعودی با شکستن روند نزولی میان مدت و عبور از سطوح بسیار مهم مقاومتی به سقف قبلی خود نزدیک شود.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، در سناریوی افزایشی که احتمال وقوع آن از سناریوی کاهشی بیشتر است، در دو پرده، محدوده سقف قبلی لمس می شود و دو پرده بعد به فتح قله های جدید اختصاص دارد که البته احتمال رخداد مرحله سوم و چهارم در حال حاضر در ابهام قرار دارد.
در پرده اول هدف قیمتی محدوده خط روند نزولی میان مدت است و محدوده یک میلیون و ۱۵۷ هزار واحد، می تواند به عنوان محدوده مقاومتی تقریبا پر قدرت مانع رسیدن به این هدف شود. در پرده دوم شاخص صنعت فلزات اساسی به دنبال هدف یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحد و فتح قله قبلی است که سطح مقاومتی تقریبا پر قدرت یک میلیون و ۲۷۷ هزار واحد، در مسیر این هدف قرار دارد.
در مرحله سوم این صنعت پتانسیل عبور از محدوده سقف قبلی را دارد، بنابراین در صورت عبور پر حجم از این منطقه و عبور از سطوح مقاومتی یک میلیون و ۶۶۶ هزار واحد و یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد، مسیر خود را برای رسیدن به هدف ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد، هموار می کند. پرده چهارم به محدوده های بعد از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد می پردازد که اظهار نظر در مورد آن در حال حاضر امکان پذیر نیست.
مناطق مقاومتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا عرضه کنندگان سهام زیاد می شوند و ممکن است نقطه پایان روند صعودی و افزایش قیمت ها باشند. از طرفی سطوحی که به عنوان هدف قیمتی، در روند صعودی معرفی می شوند، مناطقی هستند که در آن معامله گران به جمع آوری سود ناشی از افزایش قیمت ها می پردازند، بنابراین در این محدوده ها علاوه بر عرضه کنندگان زیاد، ممکن است تقاضا کننده سهام نیز از خرید اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع خرید که بعد از چند روز تقریبا متوالی افزایش قیمت در آن قرار می گیریم، حضور داریم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان افزایش قیمت ها باشد. البته تمامی این محدوده ها در صورت شکسته شدن به سمت بالا با حجم زیاد می توانند به سطوح حمایتی تبدیل شوند.
اگرچه در کوتاه مدت روند صعودی در این صنعت تشکیل شده است ولی هنوز احتمال کاهش قیمت ها، مخصوصا بعد از پرده اول از سناریوی افزایشی و بعد از برخورد قیمت به محدوده خط روند نزولی میان مدت وجود دارد. سناریوی کاهش قیمت ها در چهار پرده احتمال نزول شاخص صنعت فلزات اساسی را بررسی می کند. البته احتمال اینکه پرده های دوم و سوم و چهارم اتفاق بیفتد بسیار کم است.
در پرده اول از سناریوی کاهش قیمت ها، ممکن است شاخص صنعت فلزات اساسی تا محدوده ۹۴۷ هزار واحد کاهش داشته باشد، در این مسیر خط روند صعودی کوتاه مدت می تواند مانع کاهش بیشتر قیمت ها شود، بعد از اینکه پرده اول از سناریوی کاهشی، در نمودار دیده شد، هنوز احتمال بازگشت به مدار صعودی وجود دارد. در پرده دوم شاخص صنعت فلزات اساسی با هدف ۷۷۷ هزار واحد، ممکن است سطح حمایتی ۸۷۶ هزار واحد را به سمت پایین شکسته و کاهش پی در پی قیمت ها را ببینیم. در صورت عبور از محدوده ۷۷۷ هزار واحد به سمت پایین شاخص صنعت فلزات اساسی می تواند تا ۵۸۶ هزار واحد یا حتی پایین تر ریزش داشته باشد.
مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا تقاضا کنندگان سهام زیاد می شوند و ممکن است نقطه پایان روند نزولی و کاهش قیمت ها باشند. از طرفی سطوحی که به عنوان هدف قیمتی، در روند نزولی معرفی می شوند، مناطقی هستند که در آن معامله گران بلند مدت بازار در سهم حضور دارند و اکثر سفته بازان در این نقطه از سهم خارج شده اند، بنابراین در این محدوده ها علاوه بر احتمال تقاضای زیاد، ممکن است عرضه کننده سهام نیز از فروش اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع فروش که بعد از چند روز تقریبا متوالی کاهش قیمت در آن قرار می گیریم، حضور داریم.
همین موضوع ممکن است نقطه پایان کاهش قیمت ها باشد. البته تمامی این محدوده ها در صورت شکسته شدن به سمت پایین با حجم زیاد می توانند به سطوح مقاومتی تبدیل شوند. سناریو های دیگر نیز برای شاخص صنعت فلزات اساسی می توان متصور بود که احتمال به وقوع پیوستن آنها در کوتاه مدت کم است یا اینکه ابتدا باید یکی از این چهار سناریو رخ دهند تا به سناریوهای بعدی بپردازیم.

تحلیل تکنیکال | حمایت ها و مقاومت ها مقاومت فلزات در برابر اصلاح

از تاریخ ۲۱ آبان ماه کلیت بازار شروع به پوشاندن قسمتی از ریزش های خود کرد که تا به حال ۳۰ تا ۴۰ درصد از ریزشی که از ۲۰ مرداد شروع شد پس گرفته شده است.
فلزات نیز با توجه به روند صعودی کامودیتی ها که یکی از دلایل آن ریزش شاخص دلار است یکی از گروه جذاب بازار برای سرمایه گذاری هستند..
نمودار آنها در ریزش های چشمگیر و دراماتیکی که کل بازار داشت، نسبت به سایر گروه ها ریزش کمتری را تجربه کرد که همین ریزشی نشدن اصلاح، تایید کننده ارزشمند بودن این گروه است.
اکنون در مسیر برگشت در ناحیه تغییر فاز قرار دارد و واکنش منفی می تواند در کوتاه مدت در این منطقه شکل گیرد اما بعد از آن به سمت هدف اول خود در سقف تاریخی یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحد می رود. در آن محل با توجه به حرکت های جدید بازار، سناریوی شکست سقف تاریخی یا رنج شدن (حفظ سطح سبز رنگ) بررسی خواهد شد.
فسپا: در صورتی که عقب نشینی به محدوده تغییر فاز ۵هزار تومانی داشته باشد، برای خرید بسیار مناسب ارزیابی می شود. قیمت کنونی ۵۴۳۰ تومان است
ذوب: ریزش های دراماتیک و چشمگیری را تجربه کرده و فعلا نشانه ای از ورود کم ریسک ارائه نمی کند.
فملی: تا ۲هزارتومان برای صعود مشکلی نخواهد داشت، تا محدوده مورد نظر باید کندل به کندل بازار رصد شود تا اگر زودتر از هدف موردنظر ریزش صورت گرفت برداشت سود انجام شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.