شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024 ساعت ×
اتمام تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ‌بیجار
10 مهر 1400 - 11:11
شناسه : 18532
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب خبر داد؛ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب گفت: تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ‌بیجار با هدف افزایش ضریب اطمینان تجهیزات فرایندی، صیانت از سرمایه‌های ملی و حفظ توان تولید گاز غرب کشور در زمستان طی مدت زمان کم‌تر از یک ماه با موفقیت پایان یافت.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علی رضایی مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب با اشاره به شرایط عملیاتی بهره‌برداری از میعانات گازی و خطرهای بالای آن و لزوم رعایت کامل الزام‌های ایمنی در منطقه عملیاتی تنگ‌بیجار، اظهار داشت: انجام تعمیرات اساسی این منطقه با کار شبانه‌روزی، رعایت کامل الزام‌های ایمنی و شیوه‌نامه‌های بهداشتی در شرایط شیوع ویروس کرونا با هدف تولید پایدار و تحقق تولید تکلیفی، بدون حادثه در موعد مقرر پایان یافت.

وی با تشریح مراحل انجام این پروژه، افزود: عملیات تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ‌بیجار با توپکرانی خطوط جریانی چاه‌ها، خط انتقال ۱۸ اینچ و خط گاز شیرین ۶ اینچ با خارج کردن کارخانه از سرویس و اسپیدگذاری و ایمن‌سازی آغاز شد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب در پایان جزئیات این تعمیرات را شامل عملیات تعمیرات اساسی (overhaul) روی تأسیسات تولیدی و گازی کارخانه TCF و ISF چاه‌ها و شیرهای کنترل خودکار(LBV) منطقه تنگ‌بیجار دانست و خاطرنشان کرد: در تعمیرات اساسی مواردی مانند توپکرانی خطوط لوله، اسپیدگذاری، تعمیرات و لوله‌هایی که نشتی داخلی یا خارجی دارند، اکسیژن‌زدایی و پرج کردن سایت با گاز نیتروژن برای راه‌اندازی سایت و اصلاح نقاطی که طبق نظر واحد بازرسی فنی در خط لوله و لخته‌گیر یا داخل تاسیسات باید تعویض شوند، انجام شده است.

بر اساس این گزارش، مرکز بهره‌برداری تنگ‌بیجار و کمانکوه در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد که فاز نخست این مرکز در سال ۱۳۸۶ به بهره‌برداری رسید. همچنین ظرفیت این مرکز فراورش روزانه ۷ میلیون متر مکعب گاز است که پس از جمع‌آوری به پالایشگاه گاز ایلام ارسال و میعانات گازی نیز با یک خط لوله ۶ اینچ به پالایشگاه ایلام منتقل می‌شود.

گفتنی است، جواد اوجی وزیر نفت نیز که به‌تازگی به ایلام سفر کرده است در سخنانی ابراز امیدواری کرد که با توسعه میدان گازی تنگ‌بیجار، تولید روزانه گاز استان نیز حدود چهار میلیون مترمکعب افزایش یابد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.