یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
اتمام تکمیل عملیات کشش لوله از ساحل طرح پایانه نفتی جاسک
21 تیر 1400 - 12:36
شناسه : 15017
مجری طرح پایانه نفتی جاسک گفت: عملیات کشش از ساحل خطوط لوله دریایی شش‌گانه این طرح راهبردی صنعت نفت در دریای عمان به اتمام رسید.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وحید مالکی مجری طرح پایانه نفتی جاسک، عملیات کشش از ساحل (Shore Pulling) را نخستین مرحله در تکمیل لوله‌گذاری دریایی خط ششم پایانه نفتی جاسک دانست و اظهار داشت: عملیات کشش از ساحل ۶ رشته خط لوله ۳۶ اینچ دریایی طرح توسعه پایانه نفتی جاسک به‌طور کامل اجرا و تکمیل شده است.

وی با اشاره به عملیات شورپولینگ خط لوله ششم به طول ۲.۵ کیلومتر، افزود: این عملیات به دومین مسیر از گوی شناور سوم طرح توسعه پایانه نفتی جاسک مربوط است که با شناور لوله‌گذار سی‌مستر اجرا و مرحله دوم لوله‌گذاری خط منتهی به این گوی شناور به طول ۶.۵ کیلومتر تا موقعیت دریایی گوی شناور یادشده آغاز شد.

مجری طرح پایانه نفتی جاسک، طول مجموع خطوط لوله دریایی این طرح را ۴۵ کیلومتر اعلام کرد و گفت: با تکمیل مراحل دشوار بلندترین کشش لوله در کشور به‌صورت ۶ خط به فواصل ۱۰ متر از هم و به طول ۲.۵ کیلومتر، لوله‌گذاری گوی‌های دوم و سوم وارد مرحله نهایی شده است.

مالکی بیان کرد: با تلاش متخصصان داخلی، ابتدای سال جاری مرحله نخست طرح توسعه پایانه نفتی جاسک شامل یک مجموعه خط لوله ۴۸ اینچ بخش خشکی و سامانه اندازه‌گیری نفت خام عبوری، دو رشته خط لوله ۳۶ اینچ دریایی، یک مجموعه گوی شناور بارگیری و صادرات نفت به همراه چندراهه دریایی راه‌اندازی شد که هم‌اکنون وارد مرحله عملیاتی شده‌اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این طرح شامل سه مجموعه خط لوله ۴۸ اینچ خشکی و سیستم‌های اندازه‌گیری، ۶ رشته خط لوله ۳۶ اینچ دریایی، سه مجموعه گوی شناور به همراه سه مجموعه چندراهه دریایی و دیگر تجهیزات جانبی است که تا پایان سال ۱۴۰۰ به‌طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.