پنج شنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۳ Thursday, 11 April , 2024 ساعت ×
اتمام فرایند حفاری میدان نفتی سیوند
13 تیر 1400 - 11:10
شناسه : 14715
مدیرعامل شرکت بین‌المللی حفاری گفت: چاه تزریقی شماره ۱۰ سکوی نصر ۵ در طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت میدان‌های اسفند و سیوند با تلاش متخصصان شرکت بین‌المللی حفاری (DCI) و همکاری کارشناسان شرکت نفت فلات قاره ایران، حفاری و تزریق آب در این چاه آغاز شد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حمیدرضا ثقفی مدیرعامل شرکت بین‌المللی حفاری یکی از زیرمجموعه‌های شرکت توسعه پتروایران، اظهار داشت: چاه شماره ۱۰ سکوی نصر ۵ در حالی با موفقیت حفاری شده است که سال‌ها امکان حفاری در مجاورت سکوی اقماری نصر ۵  وجود نداشت. لذا پس از استقرار دستگاه حفاری دریایی و پیش از عملیات حفاری این چاه، با بررسی دقیق سوابق گذشته، برنامه‌ریزی مهندسی و محاسبات فشار لایه مخزنی و عملیات کشتن و مهار چاه با موفقیت انجام و حفاری و تکمیل چاه تزریقی SIC-E10  با وجود مشکلات و پیچیدگی‌های حفاری به پایان رسید.

گفتنی است شرکت نفت فلات قاره ایران نیز در این زمینه اعلام کرد، تزریق آب به چاه E10 میدان سیوند منطقه سیری به‌منظور صیانت و ازدیاد برداشت نفت انجام خواهد شد. این روش با افزایش فشار مخزن به‌طور فیزیکی سبب جابه‌جایی نفت در مخزن از محل چاه‌های تزریقی به سمت چاه‌های تولیدی می‌شود. با بهینه کردن تزریق آب در این مخزن، حدود سه هزار بشکه آب در روز به این میدان تزریق شد.

شایان ذکر است که قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید میدان‌های نفتی سیوند و اسفند بین شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت پتروایران امضا شده و بر اساس این قرارداد در دو میدان‌ نفتی مذکور، حفاری، تعمیر و تکمیل ۱۲ حلقه چاه توسعه‌ای در قالب هفت بسته کاری روی پنج سکوی سرچاهی برنامه‌ریزی شد. البته تاکنون سه حلقه چاه تولیدی و دو حلقه چاه تزریقی حفاری، تکمیل و عملیاتی شده است. عملیات اجرایی دو حلقه چاه تولیدی دیگر نیز توسط دو دستگاه دکل حفاری در حال انجام است.

میدان نفتی سیوند در فاصله ۳۴ کیلومتری غرب جزیره سیری واقع در خلیج فارس و شامل دو سکوی اقماری فراساحلی است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.