دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
اتمام پروژه نفت لاوان
16 تیر 1400 - 17:57
شناسه : 14848
عملیات اجرایی دو پروژه مهم صنعت نفت دریایی شامل تعویض قسمت فرسوده خط لوله اصلی ۱۸ اینچ انتقال نفت سکوی رسالت در ناحیه جزر و مدی و نصب پیگ‌لانچر مسیر خط لوله خروجی نفت سکوی رشادت به جزیره لاوان ازسوی کارکنان شرکت نفت فلات قاره با موفقیت به اتمام رسید.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، این پروژه به همت شبانه‌روزی کارکنان متخصص سکوهای رشادت و رسالت و تیم زبده تعمیراتی منطقه لاوان، بازرسی فنی، بهره‌برداری، اچ‌اس‌ئی، تعمیرات دریایی ستاد و دیگر واحدهای ستادی و عملیاتی منطقه لاوان و حمایت و پشتیبانی رییس منطقه و رئیس عملیات تولید انجام شد.

پس از مطالعه و بررسی کارشناسان و متخصصان واحدهای بهره‌برداری و تعمیرات منطقه لاوان مبنی بر لزوم انجام عملیات توپک‌رانی در میدان رشادت (خط ۱۸ اینچ مشترک با سکوی رسالت)، همچنین تعویض بخش‌های فرسوده رایزر خط اصلی انتقال نفت سکوی رسالت مورد توجه مسئولان قرار گرفت.

این عملیات از یک سو با توجه به عمر بالای خط لوله سکوی رسالت (بیش از ۵۰ سال)، فرسودگی و سوراخ  شدن چند نقطه از آن در ناحیه جزر و مدی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود و عدم اجرای به‌موقع آن سبب نشتی مقدار زیادی نفت به دریا می‌شد، از سوی دیگر عدم امکان توپک‌رانی خط لوله رشادت به علت اتصال نبودن محفظه ارسال توپک سبب کاهش عمر خط دریایی و امکان از دست رفتن تولید به علت فرسودگی و سوراخ شدن خط اصلی انتقال نفت این سکو می‌شود.

با توجه به اهمیت موضوع کارگروهی از متخصصان عملیات تولید، تعمیرات و بهره‌برداری و دیگر واحدهای مرتبط تشکیل شد. پس از بررسی ابعاد این عملیات، برنامه‌ریزی‌های لازم برای ایجاد قابلیت توپک‌رانی در سکوی رشادت و تعویض قسمت فرسوده خط سکوی رسالت صورت گرفت و نفرات زبده گروه‌های تعمیراتی سکو و منطقه لاوان برای اجرای این کار به خط شدند.

گفتنی است، در ساعت ۶ صبح روز سه‌شنبه هشتم تیرماه با هماهنگی بین دو سکو و منطقه، تولید سکوها متوقف و ایمن‌سازی خط برای اجرای پروژه به‌طور هم‌زمان آغاز شد. در عصر همان روز همکاران تعمیرات در کنار کارکنان متعهد سکو با سرعت و دقت عمل بالا برشکاری خط لوله را که به‌دلیل بالا آمدن آب دریا محدودیت زمانی اجرا داشت، آغاز کردند و پس از برش ۲.۴۵ متر دیگر از خط لوله، اقدام به تنظیم کردن دو سر خط لوله برای جوش دادن با لوله جدید کردند.

در روز پایانی عملیات با تنظیم کردن لوله جدید در محل بریده شده؛ عملیات جوشکاری آغاز و تا ساعت ۲۳ و ۳۵ دقیقه به طول انجامید که پس از بررسی جوش‌ها از سوی کارشناسان بازرسی فنی، پایان موفق عملیات در سکوی رسالت اعلام شد.

لازم به توضیح است که در ادامه گروه تعمیراتی منطقه به سکوی رشادت عزیمت و به گروه تعمیراتی سکو و نفراتی که پیش از این به سکو اعزام شده بودند ملحق شدند و در روز جمعه۱۱ تیرماه پس از توقف تزریق آب، عملیات برشکاری آغاز شد که پس از بریدن کامل خط لوله و نصب استاپر در خط، زمینه برای جوشکاری و تنظیم کردن خط لوله و اتصال محفظه ارسال توپک مهیا شد. همکاران گروه تعمیرات، جوشکار و فیتر با سرعت عمل و تلاش بی‌وقفه به‌صورت شبانه‌روزی انجام تنظیم وجوشکاری پنج سرخط ۱۸ اینچ و دوسر ۱۲ اینچ (خطوط مورب و زاویه‌دار) را درشرایط آب‌وهوایی بسیار سخت و طاقت‌فرسا با موفقیت انجام دادند که نصب محفظه ارسال توپک، جوشکاری و تنظیم کردن خطوط مختلف تا روز یکشنبه ۱۳ تیرماه به‌طور شبانه‌روزی ادامه داشت تا اینکه خوشبختانه پروژه با موفقیت و بدون هیچ‌گونه حادثه‌ای در ساعت ۵ و ۵۵ دقیقه بامداد یکشنبه به اتمام رسید.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.