یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 14 July , 2024 ساعت ×
اجرای شیوه‌نامه ساماندهی بازار فولاد به چه شکل است؟
10 دی 1399 - 9:26
شناسه : 4466
حدود یک ماه از ابلاغ تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد بازار محصولات فولادی توسط معاون اقتصادی رییس جمهوری به وزیران اقتصاد و صنعت تحت عنوان « شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد» سپری شده، اما اجرای آن به اعتقاد صاحب نظران ضمانتی بدنبال نداشته است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایرنا، دولت و مجلس در اظهار نظرهای منتشر شده، تدوین شیوه نامه را راهکاری موثر برای به نظم درآوردن بازار فولاد می‌دانند و در این زمینه تاکید دارند.

وزیر صنعت:تمام محصولات فولادی در بورس

علیرضا رزم حسینی در ارتباط با شیوه نامه یاد شده گفته بود، بر اساس شیوه نامه ابلاغی ستاد اقتصادی دولت، تمامی محصولات فولادی باید در بورس کالا عرضه شوند و از مازاد آن صادرات انجام شود.
وزیر صنعت تصریح کرد: هدف از ابلاغ این شیوه نامه تقویت تولید بوده تا عرضه و تقاضای محصول در بورس کالا به شکل شفاف دنبال شود و استفاده از این روش و شیوه نامه باعث تعادل قیمت‌ها خواهد شد و عرضه محصولات فولادی در بورس خللی در صادرات ایجاد نمی‌کند
وی خاطرنشان کرد: برابر سند فولادی کشور با تعامل تشکلهای بخش خصوصی، سهمیه بندی‌ها انجام شده و هیچ محدودیتی در صادرات وجود ندارد و با این روش صادرات هم می‌تواند به مورد اجرا درآید.

مجلس و شیوه نامه فولاد

جمعی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی آذر ماه ضمن اعلام حمایت از تصمیم دولت برای ساماندهی بازار فولاد تاکید کردند که طرح مجلس شورای اسلامی در زمینه فولاد در حقیقت پشتیبانی قانونی از اقدام دولت خواهد شد.
عزت الله اکبری تالارپشتی، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در جلسه کمیسیون تخصصی در محل خانه ملت گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با کمیسیون صنایع و معادن مجلس تعامل مثبتی دارد و امید می‌رود که ماحصل این تعامل و هم‌افزایی گره گشایی از مشکلات مردم باشد.
مهدی طاهری از اعضای کمیسیون مزبور افزود: تصویب شیوه نامه ساماندهی بازار فولاد در دولت، اقدام قابل تقدیری بود که مورد حمایت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی است و اعتقاد داریم هجمه ها علیه وزیر صنعت در رابطه با جلوگیری از نتیجه بخش بودن اجرای این شیوه نامه است.
وی توضیح داد: تدوین طرح ساماندهی بازار فولاد در مجلس شورای اسلامی به موازات شیوه نامه مصوب دولت انجام گرفته است و با این کار به دنبال پشتیبانی قانونی از اقدام وزارت صنعت در این زمینه است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رقابتی شدن بازار فولاد و ایجاد شفافیت دو ویژگی مهم شیوه نامه مصوب دولت برای ساماندهی بازار فولاد است که به صورت همه جانبه مورد حمایت مجلس است.
رضا تقی پوردیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه گفت: شیوه نامه اجرایی دولت برای ساماندهی بازار فولاد اتفاق مثبتی بود و مجلس از این اقدام حمایت می‌کند.
وی توضیح داد: قیمت فولاد باید منطقی شود و انتظار می‌رود با اجرای شیوه نامه اجرایی مصوب، زمینه تحقق این مهم فراهم شود.

انجمن نوردکاران فولادی و نقادی شیوه نامه

رییس انجمن نوردکاران فولادی ایران به خبرنگاران توضیح داد: کلیات شیوه نامه ساماندهی بازار فولاد مورد تایید این انجمن قرار داردو در واقع ۸۰ درصد مورد موافقت اعضای انجمن است، ضمن اینکه روح شیوه نامه مبارزه با رانت خواری است، اما در عمل اجرا نشد.
وی تصریح کرد: شیوه نامه برابر دستورالعمل‌های وزارت صنعت تدوین شده،اما شکل اجرایی به خود نگرفته، چنانچه شیوه نامه به درستی اجرا شود، به تعادل قیمت فولاد در بازار کمک می‌کند.
سید احمد رضوی نیک خاطرنشان کرد: نوردکاران پیشنهاد کرده‌اند، قیمت ها به شکل ریالی و براساس قیمت تمام شده و برابر قانون با در نظر گرفتن نقطه نظرات کارشناسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و دیگر نهادهای ذیربط باشد.
وی توضیح داد: براساس گزارش‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران، بورس کالا و سازمان ایمیدرو میزان شمش تولیدی فولاد سازان هشت ماهه امسال به رقم ۱۸ میلیون و ۲۴۲ هزار تن و از سقف تعهد عرضه در بورس کالا به میزان پنج میلیون و ۴۴۰ هزار تن به میزان دو میلیون و ۷۴۱ هزار و ۶۹۳ تن برابر با ۵۰درصد تعهد خود را آنها عمل کردند.
رضوی نیک افزود: نوردکاران در هشت ماهه منتهی به آبان بالغ بر پنج میلیون و ۸۲۷ هزار تن میلگرد و تیرآهن تولید کردند و از سقف تعهد عرضه در بورس به میزان یک میلیون و ۶۴۵ هزار و ۱۶ تن به میزان دو میلیون و ۶۷۵ هزار و ۶۸ تن در بورس ارایه محصول داشتند که در واقع ۱۶۳ درصد به تعهد خود عمل کردند.

قیمت ها در بورس کاهشی نشد

نایب رییس انجمن نوردکاران فولادی هم خطاب به خبرنگاران تصریح کرد: برخلاف پیش بینی‌ها با اجرای شیوه نامه فولاد قیمت‌ها در بورس کالا با کاهش روبرو نشد و در معاملات آذرماه با اجرای شیوه نامه فولاد، شاهد رشد قیمت پایه شمش بودیم.
به گفته سید علی محمد ابویی هفته دوم آذرماه قیمت های معاملات از نرخ‌های پایه نیز کاهش یافته و تا یک درصد کاهش را نشان می‌داد، اما پس از نشستی که در ارتباط با شیوه نامه با فعالان این حوزه برگزار و مقرر شد که قیمت‌های داخلی برمبنای ۸۰ درصد قیمت های کشورهای مشترک المنافع ( سی آی اس ) باشد، قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفت.
وی اضافه کرد: براساس آمارهای متال بولتن ( که اسپانسرهای فولادی دارند و خواسته‌هایشان اثرگذار است) قیمت فولاد در بازارهای جهانی با رشد همراه شد.
ابویی تاکید کرد: دولت ( وزارت صنعت) چنانچه اختیار امور را در دست گیرد، قیمت‌ها در زنجیره فولاد شکل شناور پیدا نمی‌کند و متعادل می شود و مصرف کننده نهایی از آن بهره می‌برد.

صادرات بیش از ۲۰ درصد شمش فولادی 

رضوی نیک گفت: بررسی آمار عملکرد فولاد سازان در زمینه صادرات شمش فولادی گویای آن است که از مجموع ۱۸ میلیون و ۲۴۲ هزار تن شمش تولید شده در هشت ماهه ۹۹ بالغ بر سه میلیون و ۷۸۷ هزار تن صادر شده که بیش از ۲۰ درصد تولید را نشان می‌دهد.
وی خاطرنشان ساخت: نوردکاران در دوره مورد بررسی از پنج میلیون و ۸۲۷ هزار تن میلگرد و تیرآهن تولیدی به میزان یک میلیون و ۱۰۳ هزار تن صادرات داشتند که ۱۸٫۹ درصد تولید را نشان می‌دهد.
وی پیرامون رشد قیمت شمش هم توضیح داد: کاهش حجم عرضه شمش با وجود اجرای شیوه نامه منجر به رقابت و رشد قیمت شد و از سوی دیگر قیمت فولاد کشورهای سی ای اس افزایش داشته و در هفته‌های آتی در داخل کشور هم افزایشی خواهد شد و بنابراین تقاضا برای فولاد افزایش یافته است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.