پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافی در ۶ استان کشور
07 فروردین 1401 - 18:05
شناسه : 25923
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در ۶ استان کردستان، سیستان و بلوچستان، خراسان‌جنوبی، قم، مرکزی و قزوین را اجرا می‌کند.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اجرای موفقیت‌آمیز طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان خراسان جنوبی و تولید اطلاعات پایه جدید زمین‌شناسی و اکتشافی در مقیاس یک پنجاه هزارم برای نخستین بار در کشور، اظهار داشت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با شروع سال جدید و در راستای منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر انجام فعالیت‌های دانش‌بنیان و تولید اطلاعات پایه مورد نیاز بخش معدن، زیرساخت و عمران کشور، اقدام به طراحی و برنامه‌ریزی طرح تحول برای ایجاد تحرک مناسب در بخش زمین شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی کشور کرده است.

وی افزود: این سازمان در سال جاری اقدام به تولید اطلاعات پایه در نزدیک به ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور با چهار عنوان پروژه زمین‌شناسی، زمین‌شناسی اقتصادی، اکتشافات ژئوشیمیایی و همچنین ژئوفیزیک هوایی خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در ۶ استان کردستان، سیستان و بلوچستان، خراسان‌جنوبی، قم، مرکزی و قزوین را اجرا می‌کند که در مجموع ۴۵۰ برگه نقشه زمین‌شناسی را در برمی‌گیرد.

شهیدی بیان کرد: هدف از طراحی و اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی را افزایش بازدهی پروژه‌ها، کاهش زمان تبدیل کانسار به معدن و ایجاد تحرک روزافزون در فعالیت‌های دانش‌بنیان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان ابراز امیدواری کرد که این برنامه با تلاش متخصصان و کارشناسان این سازمان در سرتاسر کشور و همچنین با بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی و دانشگاه‌ها در مقوله برون‌سپاری این پروژه‌ها و در نهایت همراهی و مساعدت تصمیم‌سازان و برنامه‌ریزان کشور به بهترین شکل ممکن اجرا شود.

گفتنی است، برنامه تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی از ابتدای مهرماه ۱۴۰۰ آغاز شده و در دو برش دوساله تا پایان سال ۱۴۰۴ به پایان می‌رسد که نتیجه آن تولید اطلاعات پایه اولویت‌های اول و دوم کشور خواهد بود. در برش دوساله اول ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور مورد پیمایش و اکتشاف قرار خواهد گرفت که در صورت تحقق، نتایج ارزشمندی مانند کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بخش معدن، کمک به ایجاد محیط‌های ایمن شهری و اصلاح، بهینه‌سازی و جانمایی زیرساخت‌های عمرانی کشور خواهد داشت.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.