شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024 ساعت ×
اجرای عملیات اکتشافی گوهرسنگ در کشور
21 شهریور 1402 - 16:01
شناسه : 35798
مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور مطرح کرد: مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور گفت: عملیات اکتشافی گوهرسنگ در ۱۱ استان کشور به‌ منظور توسعه این صنعت در حال اجراست.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش «فلزات‌نیوز»، ابومحمد هاشمی بیان کرد: طرح ملی توسعه سنگ گوهرسنگ از دو سال پیش ابلاغ شده است. در همین راستا، مباحث مربوط به اکتشاف گوهرسنگ‌ها و آموزش تراش بازار محور، حضور در نمایشگاه‌های داخلی و فعالیت‌های پژوهشی و دانشی پیگیری می‌شود.

وی افزود: یکی از دستاوردهای این طرح، عملیات اکتشافی و طرح‌های پژوهشی است و اکنون در حال طرح‌های مطالعاتی برای بهسازی فیروزه‌های ایران هستیم. در جنوب استان کرمان، موضوع مطالعاتی گارنت دمانتویید (یکی از گونه‌های کمیاب سنگ) است که باید از این ظرفیت بهره برد.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور با بیان اینکه آموزش‌های گوهرتراشی به متقاضیان ارائه می‌شود، عنوان کرد: دو هزار نفر آموزش‌های مهارتی گوهرتراشی را سپری کرده‌اند که ۵۰ درصد آموزش‌دیدگان جذب بازار کار می‌شوند. کارآموزان اکنون در کارگاه‌های خانگی یا گروهی فعال هستند که این افراد برای سرمایه در گردش، تجهیز کارگاه‌ها و تهیه مواد لازم از طریق صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معادن تسهیلات دریافت کرده‌اند.

هاشمی در پایان از برگزاری نخستین دوره مسابقات ملی آزاد مهارت گوهرتراشی خبر داد و گفت: با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای، این دوره از مسابقات از ۹ تا ۱۱ آبان ماه امسال در شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی برگزار می‌شود. زمان ارسال آثار در رشته‌های فست با دستگاه فست، رشته دامله و رشته کاروینگ تا پایان شهریور ماه امسال است؛ همچنین داوری آثار و اعلام برندگان انتخابی مرحله مقدماتی، اواخر مهر ماه ۱۴۰۲ خواهد بود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.